تازه ترین
خانه » اخبار » آغاز اعزام رسمی زائران به سوریه/آشپزخانه حرم حضرت زینب(س) فعال شد
آغاز اعزام رسمی زائران به سوریه/آشپزخانه حرم حضرت زینب(س) فعال شد

آغاز اعزام رسمی زائران به سوریه/آشپزخانه حرم حضرت زینب(س) فعال شد


خبرگزاری ایکنا/ خبرنگار: مجتبی اصغری- رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات ضمن ارائه توضیحاتی از جدیدترین وضعیت پروژه‌های بازسازی عتبات سوریه اظهار کرد: اعزام رسمی زائران به سوریه در قالب کاروان آغاز شده است

حسن پلارک در گفت‌وگو با ایکنا درباره جدیدترین وضعیت پرو‌ژه‌های بازسازی عتبات سوریه گفت: حرم حضرت زینب(س) در سال‌های اخیر مورد اصابت خمپاره‌های گروهک‌های تکفیری قرار گرفت و آسیب‌هایی به حرم مطهر وارد شد از جمله یکی از مناره‌ها به دلیل اصابت خمپاره آرپی جی از بین رفت، گنبد حرم مطهر آسیب دید و کاشی‌های بخش‌هایی از حرم در اثر موج انفجار فروریخت. تاکنون بازسازی این بخش‌ها به بهترین شکل انجام شده است. علاوه بر آن، سنگفرش حرم نیز تعویض و درب‌ها، پنجره‌ها و سیستم‌های تأسیساتی آن تجهیز شده است.

وی افزود: در ماه‌های اخیر، یک مهمانسرا و آشپزخانه مجهز در جوار حرم حضرت زینب(س) ساخته شده است که به زودی، رسماً افتتاح می‌شود. این آشپزخانه در حال حاضر به ارائه خدمت به زائران می‌پردازد و همه موکب‌دارانی که در اربعین حضور داشتند به شکل نوبتی در این ایام و در این آشپزخانه، روزانه سه وعده برای زائران، غذا پخت می‌کنند. اما در زمینه توسعه حرم، تصور ما این بود که توسعه حرم حضرت زینب(س) مورد نیاز زائران باشد اما پس از بررسی‌های لازم و گفت‌وگو با متولیان امر در سوریه، تصمیم بر این شد که همین صحن‌های فعلی را ساماندهی و تجهیز کنیم. برای مثال یکی از برنامه‌ها این است که به زودی صحن فعلی حرم حضرت زینب(س)، مسقف و به شبستان حرم اضافه شود؛ این اقدامات برای پذیرایی از زائران تا ۲۰ سال آینده کفایت می‌کند.

پلارک درباره حرم حضرت رقیه(س) نیز اظهار کرد: این حرم مطهر از نظر مساحت و زمین محدودیت دارد و باید خریداری زمین‌های اطراف آن صورت بگیرد تا توسعه آن را آغاز کنیم. در گذشته یک طبقه زیرزمین برای این حرم مطهر کار شد که به علت سنگی بودن زمین، پیشرفت پروژه بسیار سخت بود، پس از این تجربه جمع‌بندی ما این شد که به جای این هزینه، به توسعه در سطح بپردازیم. جدیدترین پروژه از این حرم، بازسازی ضریح حضرت رقیه(س) است که اخیراً به تهران انتقال یافته و به دست متخصصان، بازسازی می‌شود.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات یادآور شد: اماکن مقدس دیگری در شهرهای سوریه وجود دارد مثل مقام شهدا و حرم جناب حجر بن عدی، اما بازسازی این اماکن را فعلاً در برنامه خود قرار ندادیم، ان شاءالله در سفرهای بعد بتوانیم راجع به آن‌ها تصمیم‌گیری کنیم، نکته قابل اهمیت این است که خیرین و متبرعین آماده‌اند تا برای بازسازی این اماکن فعالیت کنند اما ما هنوز برنامه خاصی برای این منظور تعریف نکرده ایم.

اعزام زائران به سوریه آغاز شده است

پلارک در پاسخ به این سؤال که از چه زمانی اعزام رسمی به عتبات سوریه آغاز می‌شود؟ گفت: یکی از آژانس‌های مسافرتی به نام «یوتاب‌ گشت» در چارچوب ضوابط به شکل رسمی ثبت‌نام سفر به عتبات سوریه را آغاز کرده است و متقاضیان را در قالب کاروان و به شکل هوایی، به این سفرمعنوی اعزام می‌کند. در دمشق نیز امکانات خوبی از نظر هتل، اسکورت امنیتی و … برای زائران وجود دارد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات تأکید کرد: امنیت زینبیه به شکل صد در صدی در کنترل است و همه مناطقی که در اختیار دولت سوریه است، امنیت کافی دارند به خصوص که فعلاً حتی در نواحی درگیر بحران هم آتش‌بس برقرار است.

پلارک در پایان با اشاره به ازدحام زائران در حرم‌های مطهر سوریه گفت: من پیش‌تر در اوج بحران جنگ به سوریه سفر کردم و از خلوت بودن حرم‌ها بسیار ناراحت بودم اما در حال حاضر زیارت حرم‌های مطهر بسیار رونق گرفته است. بهترین خاطره من از سفر اخیر به سوریه، مربوط به شب آخر ماه صفر بود که ازدحام جمعیت را در حرم‌های مطهر مشاهده کردم؛ آنگونه که حتی زیارت ضریح مطهر سخت شده بود.

گفتنی است رئیس ستاد بازسازی عتبات در روزهای گذشته و پس از اتمام راهپیمایی شکوهمند اربعین، از پروژه‌های بازسازی عتبات در سوریه بازدید کرد.

منبع:atabat.org

هموطنان گرامی جهت مشارکت در این امر خیر و اهداء کمک ها و نذورات خود می توانند به یکی از روش های زیر اقدام فرمایند:

 • واریز مستقیم به حساب های بانکی.
 • شماره گیری کد دستوری #۱۱۰*۷۸۰*

الف) روش پرداخت مستقیم به حساب ها: 

تجارت کارت ۵۸۵۹۸۳۷۰۰۰۰۳۳۴۱۱

جاری۱۰۰۱۱۳۳۰۰۰ بانک تجارت

سیبا ۰۱۰۷۱۷۰۵۹۳۰۰۲ بانک ملی

کارت ۶۰۳۷۹۹۱۸۹۹۶۵۹۸۴۵ ملی

جاری ۴۲۲۰۴۱۱۰۱۴۷۲/۷۵ بانک کوثر

سپهر ۰۱۰۰۸۸۸۰۰۰۰۰۸ بانک صادرات

جاری ۲۱۴۳۵۴۷۱۱۱۲۲۲۱۰ بانک انصار

کارت ۶۲۷۳۸۱۱۰۱۳۸۵۰۰۹۱ بانک انصار

کارت ۵۰۴۱۷۲۷۰۱۰۰۶۰۸۹۳ بانک رسالت

جاری ۱۸۰۰۰۵۶ بانک سپه شعبه مرکزی اهواز

جاری ۱۰۰۰ بانک مهر اقتصاد شعبه مرکزی اهواز

جاری 10/1463506/7 بانک رسالت شعبه مرکزی اهواز

جاری ۷۶۱۵۳۰۴۹۹۰۶۳۷۱۰ مهراقتصاد شعبه مرکزی اهواز

شماره شبا بانک انصار ۳۹۰۶۳۰۲۱۴۳۰۵۴۰۷۱۱۱۲۲۲۰۱۰

شماره شبا بانک سپه ۷۴۰۱۵۱۰۰۰۰۰۰۰۷۰۰۰۱۸۰۰۰۵۶

شماره شبا پست بانک ۳۱۰۲۱۰۰۰۵۶۳۲۹۹۵۵۷۶۳۴۱۰۰۱

شماره شبا بانک رفاه ۳۱۰۱۳۰۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱۵۰۸۴۸۲۶

شماره شبا بانک کوثر ۱۲۰۷۳۰۰۰۰۰۴۲۲۰۴۱۱۰۱۴۷۲۷۵

ب) روش شماره گیری کد دستوری #۱۱۰*۷۸۰* :

در راستای سهولت دسترسی علاقه مندان و مشتاقان مشارکت در بازسازی عتبات مقدسه، علاوه بر شماره حساب های معرفی شده در بانک های استان کد دستوری زیر جهت اطلاع رسانی و بهره برداری کاربران تلفن همراه و تلفن شهری حضورتان معرفی می گردد:از طریق شماره گیری کد دستوری #۱۱۰*۷۸۰* با تلفن.

تشریح انجام عملیات:

 • برای این کار می توان علاوه بر استفاده از تلفن های همراه ساده و اندروید از گوشی تلفن شهری مجهز به سیستم تون هم استفاده کرد.
 • پس از شماره گیری کد دستوری #۱۱۰*۷۸۰* گزینه انتخابی نام ۶ حرم مورد نظر به ترتیب شماره در معرض انتخاب قرار می گیرد که پس از فشار دادن دکمه تماس.
 • با انتخاب یکی از اعداد ۱ تا ۶ حرم مورد نظر انتخاب و سپس دکمه تماس .
 • مبلغ مورد نظر را وارد و سپس دکمه تماس.
 • شماره کارت عضو شتاب را وارد و سپس دکمه تماس.
 • رمز دوم کارت خود را وارد و سپس دکمه تماس.
 • کد تلفن استان(۰۶۱) را وارد و سپس دکمه تماس.

عملیات با موفقیت به پایان می رسد.

 همچنین افرادی که در زمینه خاصی متخصص هستند و قصد مشارکت دارند می توانند با ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان به شماره ۰۶۱۳۳۳۶۰۱۰۰ یا ستاد مستقر در شهرهای تابعه استان تماس حاصل فرمایند.

قابل ذکر است درصورتی که تمایل دارید نذورات نقدی شما صرف پروژه خاصی شود هنگام واریز مبلغ نزد شعب بانک ها نام پروژه موردنظر را در قسمت پایین فیش واریزی درج نموده و به شماره نمابر ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان ۰۶۱۳۳۳۶۵۵۵۳ ارسال فرمایید یا در صورت پرداخت اینترنتی در قسمت توضیحات ذکر شود.   

                                                                                     والسلام

 

“معاونت فرهنگی و روابط عمومی ستادبازسازی عتبات عالیات استان خوزستان”

یک نظر

 1. زهرا سادات حسینی

  سلام. یا حضرت زینب پولی ندارم دستم خالیه شرمنده اما تمام آرزوم اینه بیام نوکریتو بکنم جان مادرت زهرا (س) دستمو بگیر نذار دست خالی برگردم. مشکلی دارم تمام آرزوم اینه ان شاءالله قبل از سال ۹۹ به خواسته دلم برسم. خیلی التماس دعا دارم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال