تازه ترین
خانه » اخبار » آنچه برای بازسازی حرم امامین عسکریین(ع) انجام شده است
آنچه برای بازسازی حرم امامین عسکریین(ع) انجام شده است

آنچه برای بازسازی حرم امامین عسکریین(ع) انجام شده است

85878165471956169951355104661

پلارک تشریح کرد: آنچه برای بازسازی حرم امامین عسکریین(ع) انجام شده است/ حرم کاملاً آماده است

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات ضمن تشریح اقدامات صورت گرفته برای بازسازی حرم امامین عسکریین در شهر سامرا، گفت: حرم کاملاً بازسازی شده است و به محض پاک‌سازی منطقه از گروه داعش ضریح جدید برای نصب ارسال می‌شود.

حسن پلارک، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) در خصوص اقدامات صورت گرفته برای بازسازی حرم امامین عسکریین(ع) در شهر سامرا، گفت: حدود یک سال و نیم پس از تخریب حرم مطهر امامین عسکریین، بازسازی این حرم آغاز شد.

 وی ادامه داد: عملیات بازسازی این حرم شامل چندین آیتم بود از جمله ساخت گنبد که انجام شد، طلاکاری گنبد شامل طلاکاری خود گنبد، کتیبه‌ها و دریچه‌های گنبد که انجام شد، کاشی‌کاری، آیینه‌کاری و معرق کاری داخل حرم که انجام شد، سنگ‌کاری داخل حرم، کف و دیوارها که تمام بخش‌های حرم سنگ‌کاری شده است به جز زیر گنبد که منتظر نصب ضریح در زیر گنبد هستیم.

 پلارک از ساخت ضریح مطهر امامین عسکریین طی چهار سال و صندوقچه‌های قبور مطهر امام علی النقی(علیه السلام)، امام حسن عسکری(علیه السلام) و نرجس خاتون، مادر امام زمان (عج الله تعالی فرجه الشریف) و حکیمه خاتون، دختر امام جواد(علیه السلام) طی دو سال کار در شیراز نیز سخن گفت و اظهار کرد: همچنین ساخت شش درب‌ طلا شامل چهار درب ورودی اصلی و دو درب ورودی داخل رواق‌ها نیز در قم به اتمام رسیده است.

 وی اعلام کرد: اکنون ضریح، صندوق‌ها و درب‌ها در یک کارگاه در قم تجمیع شده است و پس از تأمین امنیت و پاک‌سازی منطقه از عناصر داعش به سامرا منتقل شده و نصب خواهد شد.

 حرم کاملاً آماده است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات افزود: اکنون حرم کاملاً آماده است و فقط داربست‌های زیرگنبد باز نشده تا پس از نصب ضریح باز شوند.

 وی در خصوص اقدامات صورت گرفته در سرداب محل غیبت امام زمان(عج) نیز گفت: ورودی سرداب ساماندهی شده است، البته هیچ تغییری در محل اصلی سرداب که جایگاه غیبت امام زمان(عج) است داده نشده اما راه‌روهای خروجی به یک زیرزمین هزار و 200 متری تبدیل شده است. پنجره سرداب هم بازسازی شده است.

 پلارک در پایان گفت: در طرح توسعه حرم امامین عسکریین(ع) قرار است صحن‌های موجود را دو طبقه کرده دور تا دور حرم به سرداب فعلی متصل شود که به زودی عملیات اجرایی این کار صورت می‌گیرد.

منبع:ایکنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال