تازه ترین
خانه » اخبار » از سرگیری طلاکاری ایوان حرم علوی با مشارکت مردم خوزستان
از سرگیری طلاکاری ایوان حرم علوی با مشارکت مردم خوزستان

از سرگیری طلاکاری ایوان حرم علوی با مشارکت مردم خوزستان

images

گروه اجتماعی: مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان اظهار کرد: پیش از این پروژه طلاکاری ایوان حرم حضرت علی(ع) به خوزستان واگذار شده بود که این پروژه به دلایل فنی متوقف شد، ادامه طلاکاری ایوان با مشارکت مردم خوزستان در آینده شروع می‌شود.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خوزستان، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود موسوی مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان در گردهمایی فصلی مسئولان ستادهای بازسازی عتبات عالیات استان که امروز سه‌شنبه ۱۴ دی در حوزه مقاومت بسیج شهید تندگویان اهواز برگزار شد، از مسئولان ستادهای بازسازی عتبات به عنوان خادمان اهل‌بیت(ع) و اصحاب رسانه برای همراهی پیوسته با ستاد عتبات استان قدردانی کرد.

وی در آغاز سخنان خود با اشاره به اربعین امسال گفت: دست‌اندرکاران اربعین در بخش جذب مشارکت، اسکان و تغذیه زوار، ستاد بازسازی عتبات عالیات است. در ابتدا باید از مردم تشکر کرد که این حماسه ارزشمند و تحول تاریخی را شکل دادند. همچنین باید از مسئولان استان قدردانی کرد. باید شاکر اتحاد و هماهنگی میان مسئولان استان در این موضوع باشیم. از موکب‌داران و خیرینی که موکب‌ها را حمایت کردند نیز قدردانی می‌کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی اظهار کرد: برنامه ما این است که برای سال آینده تعداد مواکب را با مدیریت مردم افزایش دهیم. مواکب ما از چهار ورودی استان تا نقطه صفر مرزی باید مستقر شوند، منتها هماهنگی و نظارت را باید بیشتر و مدیریت مردمی را تقویت کنیم.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان این جلسه را اتاق فکری برای ارائه راهکارها و پیشنهادات برای برگزاری بهتر اربعین عنوان کرد و گفت: اربعین برای استان ما مسئله مهمی است که باید سال به سال بهتر از گذشته آن را برگزار کنیم. واگذاری مکان به مواکب، شناسنامه‌دار کردن مواکب و ارتباط ستادها با موکب‌داران از برنامه‌های ما برای سال آینده است.

وی تأکید کرد: ستادهای شهرستانی لازم است طی سال دو یا سه جلسه با موکب‌داران برگزار کنند. ستادها دقت کنند اگر اموالی از اربعین در دست ماست نمی‌توانیم آن را جای دیگری استفاده کنیم. امکانات و کمک‌های مالی اربعین باید برای سال آینده حفظ و نگهداری شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی با تأکید بر حفظ روحیه مردمی مواکب تأکید کرد: ادارات و استان‌های معین باید در زمینه زیرساخت‌های اربعین مشغول شوند و مردم به موکب‌داری بپردازند.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان افزود: کار عمده ستاد عتبات در اربعین اسکان، تغذیه زوار و جمع‌آوری کمک‌های مردمی است. از این رو ستادهای شهرستانی باید شناسایی خیرین، ثبت‌نام آنها و پیگیری تهیه امکانات و تجهیزات مواکب را در برنامه خود داشته باشند. سیاست ستاد عتبات تقویت مواکب و هدایت خیرین است.

وی همچنین از مسئولان ستادهای بازسازی عتبات در دشت‌آزدگان و خرمشهر، فرمانداران و ائمه جمعه این دو شهرستان برای تلاش‌های شان در ایام اربعین قدردانی کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی در ادامه سخنان خود با اشاره به پروژه‌های ستاد بازسازی عتبات استان گفت: پیش از این پروژه طلاکاری ایوان حرم حضرت علی(ع) به خوزستان واگذار شده بود که این پروژه به دلایل فنی متوقف شد. این پروژه در سال ۸۹ به خوزستان واگذار شد، مردم استان شش میلیارد تومان و بیش از ۲۳ کیلوگرم طلا برای این پروژه اهدا کردند، درصدی از آن انجام شد و این پول و طلا نگهداری شد.

وی ادامه داد: بخشی از این مبلغ صرف بازسازی ایوان شد و بقیه آن بالغ بر سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان و همچنین ۱۱ کیلوگرم طلا نگهداری شد که با شروع کار ایوان موجودی ما برای طلاکاری آن است. روز گذشته ۱۳ دی جلسه‌ای در ستاد مرکزی به منظور از سرگیری این پروژه تشکیل شد. نظر ما این است که خشت‌های ایوان جدا شود و پس از مرمت زیرساخت ایوان، خشت‌ها طلاکاری شود.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان ادامه داد: با توجه به اینکه گلدسته‌های حرم علوی نیز نیازمند مرمت است، استان خوزستان آمادگی خود را برای بازسازی گلدسته‌ها اعلام کرد. پیشنهاد ما برای مدت انجام این پروژه سه سال است. استان‌های دیگر مثل کرمان نیز به دنبال این پروژه هستند اگر دو پروژه(ایوان و گلدسته) به استان محول شود مدت زمان انجام آن‌ها سه سال و اگر تنها ایوان به خوزستان واگذار شود به مدت یک سال انجام می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی گفت: هزینه‌های این کار ممکن است در طول کار کم یا زیاد شود. جلسات در حال حاضر بین ایران و عراق برقرار است و رقم قطعی این پروژه متعاقباً به مردم اعلام می‌شود.

موسوی در پایان با اشاره به مرمت و طلاکاری گنبد حرم علوی توسط مردم استان خوزستان بر تهیه کتاب و یا تولید مستندی از خدمت مردم استان به این حرم تأکید کرد و گفت: طلاکاری گنبد حرم علوی کار کمی نبود و مردم خوزستان با این کار به همه مردم دنیا ارادت و عشق خود را به اهل‌بیت(ع) نشان دادند.

منبع:ایکنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال