تازه ترین
خانه » اخبار » اقدامات صورت گرفته برای بازسازی حرم حضرت زینب (س) اعلام شد
اقدامات صورت گرفته برای بازسازی حرم حضرت زینب (س) اعلام شد

اقدامات صورت گرفته برای بازسازی حرم حضرت زینب (س) اعلام شد


photo_2016-02-10_17-27-56

در آستانه فرا رسیدن سالروز میلاد پر برکت حضرت زینب (س)، اقدامات صورت گرفته برای بازسازی و ترمیم حرم این بانوی بزرگوار تاریخ اسلام اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، عناصر کوردل تکفیری طی سال‌های گذشته بارها با سلاح‌های گوناگون اقدام به تیراندازی به سوی حرم مطهر حضرت زینب(س) کردند که تا چندی پیش آثار این حرمت شکنی آنان در جای جای حرم به چشم می‌آمد.در این میان با رشادت جانانه مدافعان حرم و پاکسازی محیط پیرامونی، امنیت نسبی برای حضور کارشناسان ستاد بازسازی عتبات عالیات فراهم و کار ترمیم حرم حضرت زینب (س) آغاز شد.    

استفاده از جدیدترین فنون ترمیم ابنیه تاریخی

در این باره جمشید گودرزی مدیر صنعتی و هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات با تشریح اقدامات صورت گرفته در بارگاه ملکوتی حضرت زینب (س)، از بکارگیری جدیدترین فنون علمی مرمت و بازسازی ابنیه تاریخی در این حرم مطهر خبر داد.

وی گفت: بر اثر جنگ داخلی سوریه به گنبد، گلدسته‌ها و بخش‌های مختلف حرم مطهر که ارزش مذهبی و تاریخی زیادی دارد، آسیب‌هایی وارد شده بود از این رو مقرر شد ستاد بازسازی عتبات عالیات نسبت به رفع صدمات وارده اقدام کند.

وی افزود: در  بخش‌هایی از حرم مطهر بر اثر اصابت گلوله‌ها و ترکش خمپاره‌ها، کاشی‌های قدیمی یا طلاکاری‌های مربوط به زمان‌های دور، چوب درب‌ها که منقش به نقوش و نگاره‌های زیباست، منبت‌ها‌، معرق‌ها و خاتم‌کاری‌ها که همگی اثر تاریخی با ارزشی محسوب می‌شوند، لطمه وارد شده بود.

گودرزی گفت: متخصصان ایرانی ستاد بازسازی عتبات عالیات با بهره‌گیری از جدیدترین فنون علمی در دو زاویه اصلی به رفع این خسارت‌ها اقدام کردند.آنها ابتدا با ظرافت‌های خاص، قسمت صدمه دیده را تعمیر کرده و سپس با هماهنگ‌سازی، به‌گونه‌ای کار را به انجام ‌رسانند که هارمونی تاریخی اثر مخدوش نشود.

استفاده از تجربه بازسازی اعتاب مقدسه در سوریه

وی با بیان اینکه ستاد بازسازی عتبات عالیات طی چند سال فعالیت در عراق، تجربیات زیادی در بازسازی و مرمت ابنیه تاریخی کسب کرده است، افزود: اکنون از این تجربه در سوریه و حرم مطهر حضرت زینب (س) استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه مردم دوستدار اهل بیت (ع) استان خوزستان متقبل هزینه‌های این امر خدا پسندانه شدند افزود: گروه‌های مردمی به‌منظور انجام کار در حرم مطهر حاضر و اقدامات گسترده‌ای از جمله رنگ کاری و مرمت دربهای اصلی و فرعی حرم مطهر، سنگ‌کاری، کاشی‌کاری، ایزوگام سقف حرم و مفروش کردن حرم با فرش‌های نو و راه‌اندازی کارگاه قالی‌شویی مجهز انجام شد.

گودرزی گفت: بازسازی سیستم‌های خنک‌کننده حرم و موتور برق‌ها، اصلاح سیستم برق و بازسازی و مرمت سقف آسیب دیده مصلی امام خمینی (ره) و مرمت و نوسازی گنبد مطلای حضرت زینب(س) از دیگر اقدامات ستاد بازسازی عتبات است.این اقدامات در حالی صورت ‌گرفت که هنوز سوریه درگیر جنگ با داعش و عناصر تکفیری است.

وی افزود: پروژه دیگری که در حال انجام است و به زودی به اتمام می‌رسد، ترمیم مناره است.کار در این مناره‌ها هم به دلیل در کمین بودن تک‌تیراندازان تکفیری  بسیار مخاطره آمیز بود اما به لطف الهی و کرامات عقیله بنی هاشم (س) این مهم هم مرتفع شده است.   

وی با بیان اینکه این حرم شریف دارای سه طبقه است که باید ایزوگام می‌شد، گفت: در فصل بارندگی و سرما با همت کارشناسان ستاد بازسازی عتبات عالیات و کرامت آن بانوی بزرگوار، طی سه روز و سه شب نخاله برداری در زیر باران و سرمای شدید انجام و پس از آن عملیات پوکه ریزی و سیمان کاری نیز انجام شد.

به گفته وی، هم اکنون عملیات ایزوگام هر سه طبقه حرم مطهر نیز به اتمام رسیده است.           

مدیر صنعتی و هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات درباره تاثیر این اقدامات در منطقه زینبیه اظهار کرد: حضور ایرانی‌ها طی یک سال و چند ماه گذشته جهت بازسازی و مرمت حرم شریف و فعالیت چشم‌گیر آنها، باعث رونق هر چه بیشتر منطقه زینبیه شده است به‌گونه‌ای که در ایام خاص، حرم مطهر مملو از زائران سوری، عراقی و لبنانی و … می‌شود.همچنین بازار اطراف حرم پس از چند سال تعطیلی، مجددا فعال شده است و این خود باعث تقویت روحیه مردم سوریه به ویژه ساکنان منطقه زینبیه شده است.۲photo_2016-02-10_17-30-25 photo_2016-02-10_17-30-31 photo_2016-02-10_17-30-50 photo_2016-02-10_17-31-11 photo_2016-02-10_17-31-22 photo_2016-02-10_17-31-41 photo_2016-02-10_17-31-49 photo_2016-02-10_17-32-07 photo_2016-02-10_17-32-19
photo_2016-02-10_17-32-45 photo_2016-02-10_17-32-52 photo_2016-02-10_17-33-27photo_2016-02-10_17-33-52

منبع:http://fa.atabat.org/

۲ نظر

 1. محمدصادق

  سلام خسته نباشید شماره حسابی می خوام برای بازسازی حرم حضرت زینب (س) لطفا بدید یااینکه بگید چجوری می شود برای کمک به حرم حضرت زینب(س)اعزام شد خواهش میکنم جواب بدید.ممنونم.
  باتشکراز شما دوستداران اهل بیت(ع) وخادمین آنها.

  • مدیر سایت

   هموطنان گرامی جهت مشارکت در این امر خیر و اهداء کمک ها و نذورات خود می توانند به یکی از روش های زیر اقدام فرمایند:

   واریز مستقیم به حساب های بانکی.
   شماره گیری کد دستوری #۱۱۰*۷۸۰*
   الف) روش پرداخت مستقیم به حساب ها:

   جاری ۴۰۴۷۱۱۳۹۰۴۶۴۰۱ بانک قرض الحسنه مهر ایران

   سیبا ۰۱۰۷۱۷۰۵۹۳۰۰۲ بانک ملی

   جاری۱۰۰۱۱۳۳۰۰۰ بانک تجارت

   جاری۰۷/ ۲۰۱۶۳۰۱۶۳۵۰ بانک سپه

   جاری ۴۲۲۰۴۱۱۰۰۸۲۸/۳۱ بانک کوثر

   سپهر ۰۱۰۰۸۸۸۰۰۰۰۰۸ بانک صادرات

   جاری ۲۱۴۳۵۴۷۱۱۱۲۲۲۱۰ بانک انصار

   جاری ۵۶۳۲۹۹۵۵۷۶۳۴۱۰۰۱ پست بانک

   جاری ۱۰/۱۴۶۳۵۰۶/۷ بانک رسالت

   جاری ۷۶۱۵۳۰۴۹۹۰۶۳۷۱۰ مهراقتصاد

   ب) روش پرداخت مستقیم از طریق کارت:

   تجارت کارت ۵۸۵۹۸۳۷۰۰۵۶۶۱۲۱۶

   کارت ۶۰۳۷۹۹۱۸۹۹۶۵۹۸۴۵ ملی

   کارت ۵۸۹۲۱۰۷۰۰۰۰۱۴۴۸۳ بانک سپه

   کارت ۶۲۷۳۸۱۱۰۱۳۸۵۰۰۹۱ بانک انصار

   کارت ۵۰۴۱۷۲۷۰۱۰۰۶۰۸۹۳ بانک رسالت

   کارت۶۰۶۳۷۳۷۰۰۴۷۶۳۸۶۶ بانک مهر ایران

   ج) روش پرداخت مستقیم از طریق شماره شبا:

   شماره شبا بانک قرض الحسنه مهر ایران IR600600404701103904640001

   شماره شبا بانک انصار IR۳۹۰۶۳۰۲۱۴۳۰۵۴۰۷۱۱۱۲۲۲۰۱۰

   شماره شبا بانک سپه IR۵۷۰۱۵۰۰۰۰۰۰۲۰۱۶۳۰۱۶۳۵۰۰۷

   شماره شبا پست بانک IR۳۱۰۲۱۰۰۰۵۶۳۲۹۹۵۵۷۶۳۴۱۰۰۱

   شماره شبا بانک کوثر IR۱۴۰۷۳۰۰۰۰۰۴۲۲۰۴۱۱۰۰۸۲۸۳۱

   د) روش شماره گیری کد دستوری #۱۱۰*۷۸۰* :

   در راستای سهولت دسترسی علاقه مندان و مشتاقان مشارکت در بازسازی عتبات مقدسه، علاوه بر شماره حساب های معرفی شده در بانک های استان کد دستوری زیر جهت اطلاع رسانی و بهره برداری کاربران تلفن همراه و تلفن شهری حضورتان معرفی می گردد:از طریق شماره گیری کد دستوری #۱۱۰*۷۸۰* با تلفن.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال