تازه ترین
خانه » اخبار » اهدای پرچم شریف کاظمین به مردم ایران/اسکان صدهزار زائر ایرانی در ایام اربعین حسینی در عراق
اهدای پرچم شریف کاظمین به مردم ایران/اسکان صدهزار زائر ایرانی در ایام اربعین حسینی در عراق

اهدای پرچم شریف کاظمین به مردم ایران/اسکان صدهزار زائر ایرانی در ایام اربعین حسینی در عراق

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: در ایام اربعین حسینی امکانات برای اسکان صدهزار زائر ایرانی در کربلا و نجف فراهم شده و سایر خدمات نیز در حال ارسال به کشور عراق است.

IMG12381801

به گزارش خبرنگار فرهنگی “خبرگزاری دانشجو”، حسن پلارک در جمع خبرنگاران با اشاره به حضور سیدصالح حیدری رئیس دیوان وقف شیعی عراق گفت: جناب حیدری طی چند برنامه در ایران حضور داشت و از مردم ایران و تلاش آنها برای بازسازی عتبات قدردانی کرد.

به دلیل خدمات چند ساله مردم ایران جناب سیدصالح حیدری پرچم حرم امامین کاظمین را به مردم ایران تقدیر کردم و ستاد بازسازی عتبات عالیات نیز به نمایندگی از مردم ایران آن را دریافت و سپس در یکی از مکان های عمومی نصب خواهد شد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در ادامه با اشاره به جلسه امروز خود با رئیس دیوان وقف شیعی عراق افزود: جناب سیدصالح حیدری بررسی نسبت به پروژه های ایران در عتبات داشته اند و ما در این جلسه از نقطه نظرات ایشان بهره مند شدیم. همچنین نیاز جدید عتبه و دیوان وقف شیعی نیز عنوان شد که ما از آن استقبال خواهیم کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: طی این جلسه مقرر شد که ستاد بازسازی عتبات عالیات طراحی حرم سلمان فارسی را به عنوان اولین اقدام خود در دستور کار قرار دهد و در کوتاه ترین زمان ساخت این حرم طراحی و طی شرایطی اجرا خواهد شد. همچنین در خصوص چگونگی اجرای صحن عقیله بنی هاشم در کربلا بعد از ایام اربعین ورود پیدا خواهیم کرد.

پلارک در ادامه با بیان اینکه پروژه های ستاد بازسازی عتبات عالیات در عراق در سه بخش خلاصه می شود اظهار داشت: بخش ترمیم و بازسازی که از سال 82 عتبات آغاز شد هم اکنون با 110 پروژه کوچک به کار خود پایان داده است همچنین ده پروژه متوسط نیز چون بیمارستان امام سجاد کربلا با پیشرفت بیش از 90 درصدی مراحل پایان خود را طی می کند.

وی با اشاره به پیشرفت 65 درصدی فعالیت های توسعه ای در عتبات عالیات گفت: فعالیت های توسعه ای چون ساخت صحن حضرت زهرا (س) هم اکنون 70 درصد پیشرفت داشته است طی توافق می بایست ما این پروژه را ظرف چهار سال تحویل دهیم که اکنون یک سال و نیم از زمان آن مانده است.

وی در ادامه افزود: همچنین صحن حضرت زینب نیز بیش از 95 درصد پیشرفت داشته است و طراحی حرم های کاظمین با پیشرفت 90 درصدی رو به اتمام است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در ادامه افزود: در سامرا نیز طرح های بازسازی تمام شده و طرح توسعه ای شروع به کار کرده است.

وی در خصوص تاخیر برخی پروژه ها نیز بیان داشت: برخی پروژه ها مانند گنبد سیدالشهدا هم اکنون 30 درصد پیشرفت داشته است که ناشی از اشکالات فنی در طراحی بوده است و سعی می کنیم چنین پروژه هایی را با تسریع در روند ساخت زودتر به اتمام برسانیم.

پلارک در خصوص هزینه پروژه های ساخته شده و در حال ساخت در عراق گفت: برخی پروژه ها هم اکنون در مرحله طراحی قرار دارد و هر ساله تعدادی پروژه نیز اضافه می شود بنابراین هنوز در خصوص هزینه ها به برآورد قطعی نرسیدیم.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اشاره به خدمات رسانی در ایام اربعین حسینی افزود: ما همیشه به دنبال این بودیم که در زمان نیاز به کمک وارد عمل شویم. امسال به لحاظ اینکه پیش بینی جمعیت زیاد و حضور گسترده مردم در اربعین حسینی می شد کمک هایی از طرف ستاد بازسازی عتبات عالیات به نمایندگی از تمام ارگان ها به زائران اربعین صورت خواهد گرفت. براین اساس برای 50 هزار نفر در کربلا 50 هزار نفر در نجف اشرف امکانات اسکان فراهم گردیده است و برای 30 هزار نفر موکت بین کربلا و نجف فراهم شده است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: سایر امکانات چون غذا پتو و موکت نیز در حال ارسال است.

اربعین حسینی پیونددهنده دل های مردم مسلمان است

در ادامه رئیس دیوان وقف شیعی سیدصالح حیدری گفت: امسال اربعین به خاطر شرایط عراق و منطقه بسیار خاص خواهد بود و ملت عراق با تمام تلاش و فداکاری در مسیر اربعین حضور خواهد یافت چرا که تعداد زوار عراقی و غیرعراقی به رقم های بسیار بالایی خواهد رسید.

وی در ادامه افزود: تمام امکانات از طرف دولت و همچنین مواکب مردمی عراق در اختیار زوار اربعین حسینی قرار می گیرد.

رئیس دیوان وقف شیعی در ادامه با اشاره به همکاری های جمهوری اسلامی ایران با کشور عراق اظهار داشت: هیئت بلندپایه ای از طرف ایران به عراق اعزام شده که برای تسهیل حضور زائران ایرانی در عراق توافق نامه ای به امضا رسیده است.

وی در خصوص برخی مشکلات مرز بین ایران و عراق نیز گفت: قطعا زائران ایرانی در مرز مشکلاتی را احساس خواهند کرد و فشار زیادی جمعیت و مسائل موجود در صدور گذرنامه و ویزا آنها را به زحمت خواهد انداخت این مسئله به صبر زائران نیازمند است و مطمئن هستم که زائران ایرانی در این زمینه صبر و بردباری خواهند داشت.

سیدصالح حیدری در پایان با بیان اینکه اربعین حسینی یک حماسه بزرگ است یادآور شد: همه جهان می داند که حضور در اربعین یک حماسه بزرگ و یک گردهمایی بی نظیر است اگرچه ملت عراق احیانا در برخی مسائل چون سیاسی و مذهبی اختلافاتی دارند اما در روز اربعین این اختلافات از بین می رود و دل ها همه با یکدیگر همراه می شود اربعین وحدت مسلمین است.

منبع:ایسنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال