تازه ترین
خانه » اخبار » ترمیم و نصب ۲هزار و ۵۰۰خشت مطلای گنبد حرم مطهر علوی
ترمیم و نصب ۲هزار و ۵۰۰خشت مطلای گنبد حرم مطهر علوی

ترمیم و نصب ۲هزار و ۵۰۰خشت مطلای گنبد حرم مطهر علوی

fu1103با همت کارشناسان ستاد بازسازی عتبات عالیات، ۲هزارو ۵۰۰ خشت از مجموه ۱۰هزار خشت مطلای گنبد حرم مطهر علوی، ترمیم، آبکاری و روی گنبد نصب شد

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، حجت‌ الاسلام و المسلمین سید محمود موسوی، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان گفت: هفتمین گروه از کارشناسان فنی و ماهر خوزستانی برای مشارکت در بازسازی و ترمیم و نصب خشت‌های طلا کاری شده گنبد حرم مطهر علوی به نجف اشرف اعزام شدند.  

وی افزود:پروژه مرمت و بازسازی گنبد حرم امام علی(ع) از ابتدای نیمه دوم سال۹۴ به ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان واگذار شده است.طبق برآورد انجام شده مجموع خشت‌های روی گنبد حرم مطهر حضرت امام علی(ع) که از جنس ورق‌ مس با روکش طلا می‌باشد، حدود ۱۰هزار قطعه است که پس از گذشت ۳۰۰سال و به دلیل عوامل فرسایشی نیاز به ترمیم و بازسازی دارد.تاکنون بیش از۲هزارو۵۰۰عدد از این خشت‌های مس با روکش آب طلا پس از ترمیم بر روی گنبد نصب شده است.

براساس این گزارش، هم اکنون ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان با همیاری و همدلی مردم ولایتمدار علاوه بر بازسازی گنبد حرم علوی متعهد به انجام سه پروژه دیگر است که عبارتند از مشارکت در طرح توسعه حرم علوی بنام صحن و شبستان حضرت زهرا (س)،‌ بازسازی حرم حضرت زینب(س) در سوریه و پروژه ساخت دو درب حرم مسلم ابن عقیل(ع).

مردم دوستدار اهل بیت استان خوزستان هزینه ساخت۲۰۰۰ متر مربع از۲۲۰۰۰۰ متر مربع صحن حضرت زهراء(س) که به منظور توسعه حرم علوی در حال احداث است، تقبل کرده‌اند.هزینه ساخت هر مترمربع از این صحن، سه میلیون تومان است.

پیش از این، استان خوزستان دو پروژه بزرگ که شامل طلاکاری ایوان طلای حرم علوی و ساخت شش باب در حرم امامین عسکریین علیهم السلام بود را به اتمام رسانده بود.

منبع:http://fa.atabat.org/

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال