تازه ترین
خانه » اخبار » تصویب طرح توسعه حرم مطهر امامین عسکریین علیهم السلام
تصویب طرح توسعه حرم مطهر امامین عسکریین علیهم السلام

تصویب طرح توسعه حرم مطهر امامین عسکریین علیهم السلام


رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اعلام خبر موافقت دیوان وقف شیعی عراق با واگذاری طرح توسعه حرم مطهر امامین عسکریین علیهم السلام به ایرانیان گفت: طرح جامع توسعه سامراء در شورای سیاست‌گذاری این ستاد تصویب شد.
به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، حسن پلارک با تبریک سالروز آغاز امامت ولی عصر(عج) گفت: با عنایت اهل بیت (ع) و به برکت خون شهدای مدافع حرم و ریشه کن شدن شجره خبیثه داعش، دیوان وقف شیعی عراق با پیشنهاد ایران برای توسعه حرم مطهر امامین عسکریین علیهم السلام موافقت و این طرح در شورای سیاست‌گذاری ستاد بازسازی عتبات تصویب شد.تصویب طرح توسعه حرم مطهر امامین عسکریین علیهم السلام

وی با بیان اینکه درحال نهایی کردن قرارداد طرح با دیوان وقف شیعی عراق هستیم افزود: با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب بر ضرورت توسعه حرم مطهر عسکریین علیهم السلام و نیز حضور چشمگیر محبان ائمه اطهار(ع) در سامراء در ایام و مناسبت‌هایی همچون اربعین، ستاد بازسازی عتبات عالیات از مدت‌ها پیش آمادگی خود را برای طراحی و اجرای پروژه توسعه این مکان مقدس به مسئولان عراقی اعلام کرده بود که سرانجام دیوان وقف شیعی با آن موافقت کرد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات اظهار کرد: بر این اساس در فاز نخست، طراحی طرح جامع توسعه حرم مطهر امامین عسکریین علیهم السلام به شعاع ۳۰۰متری در دستورکار متخصصان ستاد بازسازی عتبات عالیات قرار گرفته است.

وی گفت: در این طرح توسعه، فضاهای زیارتی، اقامتی، فرهنگی و اداری متناسب با طراحی داخلی حرم احداث خواهد شد.

پلارک با بیان اینکه این حرم مطهر در واقع خانه پدری امام عصر(عج) است گفت: از تمامی دوستدران اهل بیت(ع) دعوت می‌کنیم تا این فرصت معنوی ارزشمند را غنیمت شمرده و در فیض توسعه حرم مشارکت نمایند.

پلارک درباره علت تاخیر در اجرای طرح توسعه حرم مطهر سامراء یادآور شد: فعالیت عناصر تکفیری که تا همین چند ماه پیش در استان صلاح الدین حضور داشتند از یک سو و نیز جستجوی مالکان املاک پیرامون حرم مطهر از عمده دلایل تاخیر بود که با ریشه کن شدن شجره خبیثه داعش این موانع نیز برطرف شد.

براساس این گزارش، پس از دو واقعه تلخ انفجار در حرم مطهر امامین عسکریین(ع) توسط عناصر تکفیرى، ستاد بازسازى عتبات عالیات به صورت جدى پروژه بازسازى و توسعه این حرم مطهر را در دستور کار خود قرار داد.

کار ساخت گنبد حرم مطهر امامین عسکریین (ع) در سال ۸۹، کلید خورد.این گنبد که با مساحت یک هزار و ۲۰۰ متر مربع بزرگترین گنبد‌ در اعتاب مقدسه به شمار می‎آید در تابستان ۹۱ با بیش از ۲۳ هزار خشت طلا(ورق آبکاری طلا)، طلاکاری شد.پس از آن، ضریح مطهر، صندوقچه‌های قبور و درهای حرم با همت هنرمندان ایرانی ساخته و در سامراء به بهره‌برداری رسید.

سامراء مدفن امام هادی و امام حسن عسکری(ع) است که به حرم امامین عسکریین علیهم السلام مشهور است.در کنار مضجع مطهر این دو امام همام، مدفن نرجس خاتون مادر امام زمان و حکیمه خاتون عمه امام عسکری(ع) نیز قرار دارد.علاوه بر این، سامراء مدفن بیست و دو تن از امام‌‌زادگان و اعضای خانواده امام نیز هست، ۵ نفر از این ۲۲ نفر در پای قبور مطهر مدفون هستند.این بزرگواران شامل عموهای امام زمان(عج)، سوسن خاتون مادر امام عسکرى(ع) و نیز دو نفر از نوادگان امام موسی بن جعفر(مشهوربه ابراهیم ومحمد) هستند.این ۲ نفر از متولیان اولیه بقعه مطهر بودند. بقیه (۱۷نفر) دیگر در رواق باب المراد و باب المهدی(عج) مدفون هستند.علاوه براینها قبور چند نفر از شاگردان(طلاب) میرزای شیرازی بزرگ صاحب فتوای تحریم تنباکو در این مکان قرار دارد.

منبع:http://fa.atabat.org/

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال