تازه ترین
خانه » معرفی پروژه های بازسازی » توضیحات بیشتر درخصوص پروژه طلاکاری ایوان حرم امام علی(ع)
توضیحات بیشتر درخصوص پروژه طلاکاری ایوان حرم امام علی(ع)

توضیحات بیشتر درخصوص پروژه طلاکاری ایوان حرم امام علی(ع)

توضیحات بیشتر درخصوص پروژه طلاکاری ایوان حرم امام علی(ع)

 

توضیحات بیشتر درخصوص پروژه طلاکاری ایوان حرم امام علی(ع)

   تزیینات فلزکاری وطلاکاری فعلی ایوان طلای حرم مطهر امام علی(ع)مربوط به دوره افشاریه می باشد.

–      اجرای تزیینات وطلاکاری آن توسط هنرمندان وصنعتگران کشورمان طراحی واجراء گردیده بود.    

           

 

–      بعد ازگذشت زمان براثر اکسیداسیون ورق مس که زیر طلا به کار برده شده ونفوذ آن به بیرون طلای سطحی آن ریزش وبا لایه ای از اکسید مس ترکیب شده و در بعضی از قسمتها سیاه گردیده است.

–      برای بازپیرایی(مرمت)مجدد با توجه به اهمیت موضوع تلاش گردید تا راهکارهایی مورد مطالعه علمی و  آزمایشگاهی قرارداده شود تا بتوان بر بستر آنها ضمن باز پیرایی ماهیت تاریخی واصیل آن نیز حفظ گردد.

              

 –      نتیجه مطالعات منجر به این شد که احیای طلای سطوح خشت های ایوان با روشی انجام شود که نیازی به جدا نمودن خشت ها از بدنه نباشد زیرا جدا نمودن خشت ها از بدنه تمامی ماهیت تاریخی تزیینات را مخدوش می نماید.

–      مسئولین و متولیان حرم انجام این کار را مشروط به اجرای عملیات به صورت نمونه بر روی خشت های بدنه اصلی بنا دانسته اند که خوشبختانه نمونه های مورد نظر انجام شد(تصویر نمونه)              

-میزان طلای مورد نیاز برای خشت یا قطعه با ابعاد میانگین20*20 سانتی متری تقریباٌ 20 گرم می باشد.

–      سطح ایوان که نیاز به طلا کاری دارد تقریباٌ 500 متر مربع می باشد.

–      مجری طرح دکتر علی رضا بهرمان کارشناس میراث فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که دارای سابقه کار دراین خصوص می باشد و کار ایشان مورد تایید متولیان حرم قرار گرفته است.

                

 

۲ نظر

  1. سید علی اخلاقی

    سلام
    آیا هنوز برای بازسازی ایوان طلای نجف کمک لازم است؟

    • مدیر سایت

      علیکم سلام، با تشکر از ارتباط با این سایت و اعلام نظر ، به استحضار جنابعالی رسانده شود که پروژه مرمت و بازسازی ایوان طلای حرم علوی از سال 90آغاز و بحمدالله قسمت های داخلی مرمت وکتیبه های داخلی و بیرونی هم پس از مرمت وبازسازی درمحل مربوطه درایوان نصب گردیدند و بخش اعظمی از هزینه مربوطه هم تاکنون تامین گردیده است. ولی این ستاد علاوه برایوان، تامین اعتبار ساخت 2000 متر مربع از صحن حضرت زهراء(س)درحرم علوی که به منظور توسعه حرم در حال ساخت است را هم تقبل کرده است. وهمچنین ساخت5درب حرم امامین عسکریین(ع)و بازسازی حرم حضرت زینب(س)نیز از دیگر پروژه های دردست اقدام این ستادمی باشند. باتشکر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال