تازه ترین
خانه » تاریخچه حرم ها » حرم مطهر طفلان مسلم علیهماالسلام
حرم مطهر طفلان مسلم علیهماالسلام

حرم مطهر طفلان مسلم علیهماالسلام

download (1)

آستانه طفلان مسلم ، مدفن ابراهیم و محمد فرزندان مسلم بن عقیل بن ابی طالب که به دست حارث در سنه ۶۱ قمری به شهادت رسیدند.

این آستانه مبارکه در غرب شهر مسیب در کنار شط فرات ، در چهار فرسخی کربلا و از توابع استان کربلا ، واقع شده و توسط یک راه فرعی به جاده اصلی کربلا – بغداد می پیوندد.

 عمارت اول : تاریخ عمارت اول این آستانه مبارکه به قرن چهارم هجری باز می گردد که توسط عضد الدوله دیلمی بنا گشت و زائرینی که قصد تشرف به آستانه حضرت سید الشهدا علیه السلام را داشتند در سر راه خود به زیارت این آستانه ، مشرف می گشتند.

عمارت دوم : پس از فتح بغداد توسط شاه اسماعیل صفوی ، آستانه تجدید بنا گشت .

عمارت سوم : توسط حاج ملا محمد صالح بزغانی قزوینی حائری و به دست سردار حسن خان و حسین خان قزوینی بین سالهای ۱۲۴۳ و ۱۲۴۶ قمری انجام گرفت و صحن بزرگ و در اطراف آن حجره هایی جهت سکونت زائرین احداث شد.

در وسط صحن شریف حرم آستانه واقع است که دارای دو گنبد کاشیکاری است . در اصلی آستانه به صحن بزرگ باز می شود و در مقابل در ورودی صحن ، ایوان مستطیل شکل سرپوشیده ایست و در طرفین ایوان مذکور کفش کن قرار دارد . از ایوان دو در ورودی به داخل حرم مطهر که به شکل مستطیل است راه می دهد و در وسط حرم ، ضریح مقدس و صندوق بر روی هر قبر ، یک گنبد کاشیکاری باشکوه برپا شده است.

گاهی بین اهل علم ومحققین و مورخین بحث بر این بوده که آیا این محل پیکر مطهر دو طفلان حضرت مسلم را دربردارد و یا اینکه محلی است که خون پاک آنان بر زمین ریخته است ؟ شواهد و مدارک موجود دلالت بر این دارند که این آستانه مبارکه ، محل دفن دو طفلان مسلم ابن عقیل است.

منبع : دایره المعارف تشیع جلد یک (آب – احیاء) زیر نظر؛احمد صدر حاج سید جوادی ، بهاالدین خرمشاهی ، کامران فانی ۱۳۸۳ چاپ پنجم نشر شهید سعید محبی ، صفحه ۱۰۳

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال