تازه ترین
خانه » اخبار » خدمت رسانی به زائران اربعین در چذابه همچنان ادامه دارد
خدمت رسانی به زائران اربعین در چذابه همچنان ادامه دارد

خدمت رسانی به زائران اربعین در چذابه همچنان ادامه دارد


اهواز – ایرنا – خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی در مرز چذابه توسط برخی موکب ها که مشتاق به تداوم این کار حسنه هستند همچنان ادامه دارد.

به گزارش ایرنا تعداد موکب های مردمی در اطراف پایانه چذابه از بعدازظهر روز اربعین(سه شنبه) هشتم آبان ماه به نحو چشمگیری کاهش یافت ولی برخی موکب ها از جمله موکب ستاد بازسازی عتبات عالیات و موکب حضرت ابوالفضل العباس(ع) شهر میانرود دزفول همچنان در حال خدمت رسانی هستند.
این موکب ها سه وعده غذا(صبح ، ظهر و شام) را در محوطه بیرونی پایانه چذابه به همراه آب بسته بندی و دوغ و چای به زائران تازه از راه رسیده ارایه می دهند.
در کنار تعداد زیادی از زائران که از مرز چذابه وارد کشور می شوند تعداد کمی از زائران نیز از طریق این مرز راهی عراق می شوند.
سیدناصر موسوی که مسئولیت موکب حضرت ابوالفضل العباس(ع) شهر میانرود دزفول را برعهده دارد به ایرنا گفت:خدمت رسانی موکب ما به زائران از اول ماه صفر شروع شده و تا ۲۸صفر ادامه خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه از حجم ورودی زائران پس از روز اربعین کاسته شده افزود: با این وجود تا زمانی که زائر امام حسین(ع) از چذابه وارد کشور می شود به این کار ادامه می دهیم.
موسوی بیان کرد: بیشتر خدمتگزاران این موکب از جوانان پرشور شهر میانرود دزفول هستند که خدمت رسانی به زائران را مایه افتخار و مباهات می دانند.
موکب ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان نیز که همچنان در زمینه خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی فعال است، غذای گرم بین زائران توزیع می کند.
مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان به ایرنا گفت:طبق برنامه ریزی قبلی ، بخشی از امکانات مورد نیاز زائران برای خدمت رسانی پس از اربعین ذخیره سازی کرده و هم اکنون که چهار روز از اربعین گذشته ، همچنان مشغول خدمت رسانی هستیم.
حجت الاسلام سیدمحمود موسوی افزود:خدمت رسانی به زائران امام حسین(ع) به طور عموم توسط مردم صورت گرفته و برای سکونت زائران در شهرهای مسیر ، از هفته ها قبل ستاد اسکان در شهرهای بستان ، سوسنگرد و حمیدیه تشکیل شده است.
در ایام اربعین امسال بیش از یک هزار موکب مردمی در مرزهای چذابه و شلمچه ، مسیرهای منتهی به مرزها و ورودی های خوزستان برپا شد ولی باران و وزش باد شدید جمعه شب(پنجم آبان) بسیاری از مواکب را با مشکلات جدی رو به رو کرد.
شهردار معنوی چذابه نیز به ایرنا گفت:جابجایی زائران در محدوده پایانه چذابه به صورت محدود ادامه دارد و اتوبوس هایی نیز برای انتقال زائران به شهرهای مشهد ، تهران ، اصفهان و یزد اختصاص یافته است.
محمد رستم منش با اشاره به اینکه از حجم ورودی زائران در روز شنبه کاسته شده افزود: تا چند روز آینده نیز جابجایی زائران با چندین دستگاه اتوبوس به صورت رایگان ادامه خواهد داشت هرچند خودروهای شخصی نیز برای جابجایی و انتقال زائران به شهرهای مورد نظر فعال هستند.
از اول تا ۲۳ ماه صفر( ۱۱آبان)، ۲۲۸هزار و ۵۹۴زائر از مرز بین المللی چذابه به شهرهای مقدس عراق سفر کردند در حالی که اربعین پارسال ۳۸۰هزار زائر از این نقطه مرزی به عتبات عالیات مشرف شدند.
تاکنون ۱۷۲هزار و ۲۱۰ زائر از چذابه وارد کشور شد که ۱۵هزار و۸۵۰نفر آنان ۱۱ آبان وارد شدند.
مرزهای چذابه و شلمچه در خوزستان و مرز مهران در استان ایلام سه کانون اصلی ، رسمی و بین المللی تردد زائران اربعین حسینی بودند.
امسال در مجموع حدود ۱٫۹میلیون زائر اربعین از این سه مرز بین المللی به عتبات عالیات سفر کردند.
بر اساس آمار رسمی وزارت کشور ،امسال ۶۳درصد زائران از مرز مهران ، شلمچه۲۱درصد و چذابه ۱۳درصد و ۲ درصد نیز از طریق هوایی به شهرهای مقدس عراق عزیمت کردند.

منبع:ایرنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال