تازه ترین
خانه » اخبار » ساخت و ساز مواکب اربعین در مرز چذابه شروع شد
ساخت و ساز مواکب اربعین در مرز چذابه شروع شد

ساخت و ساز مواکب اربعین در مرز چذابه شروع شد

اهواز – ایرنا – رئیس کمیته تغذیه، اسکان و جذب مشارکت‌های مردمی ستاد اربعین خوزستان گفت: ساخت و ساز مواکب اربعین حسینی در نزدیکی پایانه بین المللی چذابه در چند روز اخیر شروع شده است.

حجت الاسلام سیدمحمود موسوی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: موکب داران از نقاط مختلف استان برای فراهم کردن اسکان زائران اربعین در سازه‌های دائمی فعالیت خود را به صورت خودجوش شروع کرده‌اند.

وی گفت: برای ساخت و ساز مواکب در چذابه به صورت موقت از تانکرهای آبرسان استفاده می‌شود و برق نیز در روزهای آینده وصل می‌شود.

وی گفت: امسال برای اسکان ۱۸۰ هزار زائر و تهیه روزانه ۱۵۰ هزار وعده غذایی در شهرک اربعین در ۲ کیلومتری گذرگاه رسمی چذابه برنامه ریزی شده و با مشارکت خیرین، متدینین و نیکوکاران همه امکانات لازم برای پذیرایی از زائران توسط مردم فراهم می‌شود.

حجت الاسلام موسوی در ادامه افزود: زیرساخت‌های مراسم اربعین در مسیرهای منتهی به چذابه و شلمچه توسط دستگاه‌های دولتی و پذیرایی و اسکان توسط مواکب مردمی انجام می‌شود.

رئیس کمیته تغذیه، اسکان و جذب مشارکت‌های مردمی ستاد اربعین خوزستان در ادامه با اشاره به اینکه ۳۰۰ موکب در چذابه و ۴۰۰ موکب در شلمچه توسط هیأت‌های مردمی برپا می‌شود از احاد مردم شریف و ولایی خوزستان خواست کمک‌ها و هدایای نقدی و غیرنقدی خود را برای برپایی مراسم باشکوه اربعین به ستادهای شهرستانی بازسازی عتبات عالیات تحویل دهند.

آب، آرد، کولر، یخچال و فریزر، لوازم شوینده و بهداشتی، رب گوجه، روغن و شکر از مهمترین اقلام مورد نیاز مواکب مردمی در چذابه و شلمچه است.

به گفته حجت الاسلام موسوی پیش بینی شده در اربعین امسال حدود ۳.۵ میلیون زائر اربعین حسینی از مرزهای مهران و چذابه و شلمچه رهسپار نجف اشرف و کربلای معلا شوند که از این تعداد زائر، نیمی از مرزهای خوزستان به شهرهای مقدس عراق سفر می‌کنند.

رایگان شدن صدور روادید و تسهیل در سفر زائران از دلایل افزایش مشتاقان زیارت اربعین و سفر به کربلای معلا و نجف اشرف عنوان شده است.

یادآور می شود؛ در سفر حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به بغداد در اسفند ماه ۱۳۹۷ رؤسای جمهوری ۲ کشور در زمینه صدور رایگان برای زائران و گردشگران از ابتدای سال ۱۳۹۸ به توافق رسیدند.

پیش از این هزینه صدور روادید برای زائران اربعین حسینی حدود ۲ میلیون ریال بود.

در اربعین پارسال ۲۳۶ هزار زائر اربعین از گذرگاه بین المللی چذابه در ۱۱۰ کیلومتری شمال غرب اهواز و ۵۵۰ هزار زائر ایرانی و خارجی از مرز شلمچه در ۱۵ کیلیومتری غرب خرمشهر عازم کربلای معلی و نجف اشرف شدند.

بر اساس تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران ،۱۰ شهریور اول محرم و ۲۷ مهر اربعین حسینی است.

حرکت کاروان‌های اربعین حسینی به سمت مرزهای شلمچه و چذابه از اوایل ماه صفر تا روز اربعین ادامه دارد.

منبع:ایرنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال