تازه ترین
خانه » اخبار » فعالیت مواکب مرزها از ۵ صفر/ راه اندازی ۶ اردوگاه در چذابه
فعالیت مواکب مرزها از ۵ صفر/ راه اندازی ۶ اردوگاه در چذابه

فعالیت مواکب مرزها از ۵ صفر/ راه اندازی ۶ اردوگاه در چذابه

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان خبر داد؛

فعالیت مواکب مرزها از ۵ صفر/ راه اندازی ۶ اردوگاه در چذابه

حجت الاسلام موسوی با اشاره به فعالیت حدود ۶۰۰ موکب در دو مرز شلمچه و چذابه، گفت: فعالیت رسمی مواکب از ۵ صفر آغاز و تا ۲۵ صفر ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در اهواز، حجت الاسلام سید محمود موسوی، رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان، پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، با اشاره به اینکه خوزستان از سال ۹۲ تاکنون میزبان میلیون های زائر حسینی است، اظهار داشت: امسال نیز در ۴ ورودی استان، موکب هایی راه اندازی شده و به عبارتی دیگر از اندیشمک تا کربلا مواکب خدمت رسان به زائران حسینی برپا شده است.

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان با بیان اینکه ۶۰ موکب از خوزستان فردا عازم کربلا می شوند، خاطرنشان کرد: یک موکب خوزستانی نیز در سامراء مستقر خواهد شد ضمن اینکه ۹۰ درصد مواکب در مرز شلمچه مستقر و  استقرار ۱۰ درصد باقی مانده امروز و فردا به پایان می رسد البته در این مدت نیز خدماتی به زائران ارائه شده است اما خدمت رسانی رسمی مواکب از سه شنبه(۵صفر) آغاز می شود.

این مقام مسؤول با اشاره به اینکه پخت و پز مواکب از ۵ صفر تا ۲۵ صفر ادامه پیدا می کند، افزود: تاکنون ۳۱۰ موکب در شلمچه و ۲۶۱ موکب در چذابه نصب شدند البته در چذابه نیز مدنظر بر برپایی ۳۰۱ موکب دائم بود اما به علت جابه جایی ها فعلا ۲۶۱ موکب برپا شده است منتهی در چذابه زمین ها را بصورت ثبتی و ۲۰ ساله تحویل موکب داران دادیم.

حجت الاسلام موسوی با بیان اینکه طول مواکب مستقر در چذابه ۳ کیلومتر است، گفت: مواکب به مردم واگذار شده و به هیچ سازمان دولتی در چذابه زمین جدید برای راه اندازی موکب داده نشده است البته مساحت موکب ها براساس توان ارائه خدمات در اختیار موکب داران قرار می گیرد و اجازه ساخت مواکب دو طبقه و در طی ۲ سال داده شده است.

وی در رابطه با موکب داران چذابه ادامه داد: موکب داری که در هر وعده از ۵۰۰ زائر پذیرایی کند مساحتی ۲۳*۱۰ را تحویل خواهد گرفت و موکب داری که در هر وعده غذایی از دو هزار نفر پذیرایی کند ۲۳*۲۰ تحویل می گیرد و موکب داری که بیشتر از این تعداد ارائه خدمات کند مساحت ۲۳*۳۰ را برای برپایی موکب تحویل خواهد گرفت.

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان با تأکید بر این نکته که مواکب در چذابه فقط به ارائه خدمات مشغول خواهند شد، افزود: ۶ اردوگاه در چذابه به مساحت ۲۳*۲۵ برای خواب، استراحت، اقامه نماز، قرآن خوانی و دعا در نظر گرفته شده است که به ترتیب در اختیار بسیج نفت، بسیج شرکت فولاد خوزستان، بسیج دانشجویی دانشگاه های استان، استان های اصفهان، کرمان و چهارمحال و بختیاری قرار گرفتند.

این مقام مسؤول با بیان اینکه در سال های آینده همه مواکب برخوردار از نمای اربعینی خواهند شد، اضافه کرد: ۸۰۰ موکب شناسنامه دار و  500 موکب در حال اخذ پروانه هستند و هر موکبی را که در دو مرز بدون اخذ شناسنامه نصب شود طی هماهنگی ها برچیده می شود.

حجت الاسلام موسوی از برگزاری دوره های آموزش مدیریت مواکب، تعیین ناظم، آمر به معروف و ناهی از منکر در هر موکب و از اعضای همان موکب برای موکب داران خبر داد و گفت: گوشت، برنج، آب معدنی، یخ و حبوبات نیازهای اصلی مواکب هستند و با توجه به گرمای هوا اگر مردم خواهان ادای نذر هستند، نذر یخ یا آب را مدنظر داشته باشند.

منبع:رسانیوز

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال