تازه ترین
خانه » اخبار » مروری بر مهمترین اقدامات ستاد بازسازی عتبات عالیات در نجف اشرف
مروری بر مهمترین اقدامات ستاد بازسازی عتبات عالیات در نجف اشرف

مروری بر مهمترین اقدامات ستاد بازسازی عتبات عالیات در نجف اشرف

۱۳۹۹۷۰۳۹۸۲٫eyvan-najaf-(1)

مروری بر مهمترین اقدامات ستاد بازسازی عتبات عالیات در نجف اشرف

نشان ارادت ایرانیان در حرم مطهر ابا الائمه حضرت علی علیه السلام

 

نشانه‌های فراوانی از ارادت ایرانیان به آستان مقدس پدر بزرگوار ائمه اطهار؛ حضرت علی(ع) در بارگاه ملکوتی آن امام همام در نجف اشرف وجود دارد.از صحن و شبستان حضرت زهرا(س) گرفته تا گنبد مطهر، رواق ابوطالب و ایوان با صفای نجف و … همگی توصیف‌گر این عشق و ارادت به امیر مومنان است

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، زائرانی که بیش از یک دهه پیش و در زمان حکومت رژیم بعث به عتبات عالیات مشرف شدند به‌ یاد دارند که چه گرد غربتی بر در و دیوار و صحن و حرم مطهر علوی نشسته بود.

ورود پساب‌ها به صحن و نبود ابتدایی‌ترین امکانات بهداشتی، درهایی که هرچند ارزش تاریخی و هنری بسیاری داشتند اما به‌دلیل عدم رسیدگی در زمان صدام دچار تخریب و فرسودگی شده بود، تخریب تعمدی کتیبه‌های ایوان نجف و …در آن زمان نیز گویای مظلومیت امام اول شیعیان بود.محبان اهل بیت علیهم السلام در حالی شاهد این همه غربت در حرم مطهر علوی بودند که صحن و سرای آن حضرت با ابعاد حدودا ۱۱۰در ۱۱۰متر حتی از صحن و سرای برخی امامزادگان در ایران نیز کوچکتر بود.

از این رو با لطف ائمه اطهار و همت ناذران و خیرین، ستاد بازسازی عتبات عالیات با پشتوانه مردمی خود وارد فعالیت‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت جهت، ترمیم، بازسازی و توسعه حرم مطهر علوی شد که در اینجا و به مناسبت فرخنده سالروز میلاد امیرمومنان حضرت علی(ع) به تعدادی از مهمترین آنها اشاره می‌شود.

عنوان پروژه شروع پایان ابعاد وزن طلا وزن مس
بازسازی و مرمت ایوان مطلای

حرم مطهر امیرالمومنین (ع)

۱۸/۸/۸۹ ۲۲/۷/۹۲ حدود ۵۰۰

مترمربع

حدود

 ۲۵۰ کیلو

مقدار کمی

 جهت ترمیم

توضیح کاشی های مطلای ایوان تاریخی نجف در این طرح به روش ملغمه‌کاری درجا و با  همراهی کارشناسان میراث فرهنگی به سرپرستی دکتر بهرمان و مدیریت اجرایی مهندس زالفرد مرمت و بازسازی شد.
عنوان پروژه شروع پایان وزن طلا
مرمت و نوسازی گریو گنبد حرم مطهرعلوی ۱۳۸۶ ۱۳۸۸ ۷کیلو
توضیح این کتیبه توسط ۵۰کارشناس و استاد مرمت به همراه دانشجویان این رشته به سرپرستی دکتر بهرمان با اجرای فرآیندهای زیر چیدمان قطعات، جداسازی صفحات، شناسایی قطعات مفقود شده، آسیب زدائی، میناکاری، سوراخکاری قطعات، ملغمه کاری، مصقل کاری، طراحی و ساخت پرچ، اتصال دستک ها قطعات، اتصال صفحات هر قطعه ، نوسازی قطعات مفقود شده، مرمت و نوسازی آبچکان ها و پردازش نهایی صورت گرفت. 

 

عنوان پروژه محل نصب شروع پایان ابعاد وزن طلا وزن نقره  وزن مس
 ساخت و نصب درب‌های

 حرم مطهر علوی(۱۰درب)

۲درب،رواق ابوطالب ۱۳۸۸ ۱۳۹۰ ۳*۳ ۶۰۰گرم هر درب ۱۵۰کیلو هر درب
۲درب، بالای سر ۱۳۹۰ ۱۳۹۱ ۲*۳٫۲۱ ۴۰۰ گرم هر درب ۱۲۰کیلو هر درب ۷۰ کیلو هر درب
۲درب،داخل حرم ۳۱/۶/۸۹ ۱۰/۲/۹۳ ۳٫۱۵*۲٫۱ ۵۰۰گرم هر درب ۱۲۰کیلو هر درب
۴درب،باب ام البنین و .. ۱۳۸۹ ۱۳۹۱ ۳٫۳*۱٫۸۹ ۳۴۰گرم هردرب ۴۲کیلوهردرب ۴۷کیلو هر درب
عنوان پروژه محل تاریخ بهره‌برداری متراژ/زیربنا نوع کاربری
ارواق حضرت ابوطالب(ع) ضلع غربی حرم عید غدیر۱۳۹۰ ۱۲۶۰ متر مربع زیارتی
توضیح رواق ابوطالب واسط بین صحن حضرت زهرا(س) و گنبد خانه حرم مطهر علوی است. بانی ساخت آن صنف بلور و کریستال تهران بود.
عنوان پروژه شروع بهره برداری متراژ/زیربنا/طبقات
مرمت دیوار پیرامونی حرم مطهر علوی ۰۶/۱۱/۸۴ ۰۶/۰۵/۸۶ ۵۲۸۰ مترمربع
توضیح ۴۴۰ متر دیوار پیرامونی حرم مطهر علوی  به  ارتفاع ۱۲ متر،  مرمت و نوسازی شد.همچنین سنگ اطراف حرم مطهر نیز با گرانیت قرمز به ابعاد ۱۲*۱۱۰ و با مشارکت ستاد بازسازی استان آذربایجان شرقی تعویض شد.
عنوان پروژه شروع بهره برداری متراژ/زیربنا/طبقات
احداث کانال تاسیساتی آب، برق و مخابرات اطراف حرم ۶/۹/۸۵ ۶/۵/۸۶ ۴۰۰ متر طول
توضیح این کانال تاسیساتی با  بتن مسلح ساخته شده و  برای کابلهای برق، مخابرات و رینگ آب مورد استفاده قرار گرفت.برای اجرای این طرح بانیانی از ستاد بازسازی عتبات غرب استان تهران، شهرستان رفسنجان و ستاد مرکز مشارکت کرده اند .
عنوان پروژه شروع بهره برداری متراژ/زیربنا/طبقات نوع کاربری
ساخت دو مجموعه سرویس بهداشتی اردیبهشت ۱۳۸۵ اردیبهشت ۱۳۸۷ ۱۹۰ چشمه خدماتی
توضیح

۷۰ چشمه از این تعداد ویژه برادران در شارع الرسول باب القبله حرم مطهر  با مشارکت ستاد غرب استان تهران  و رفسنجان  احداث شد.

ساخت ۱۲۰  چشمه سرویس بهداشتی  به همراه ۲۰ چشمه حمام نیز در ضلع جنوب حرم مطهر علوی به تفکیک ۶۰ چشمه برای خواهران ،  ۶۰ چشمه برای برادران ، ۴۸ چشمه وضوخانه و  دو آبنمای سنگی در کنار محوطه سازی  با مشارکت ستاد بازسازی عتبات استان آذربایجان شرقی صورت گرفت.

عنوان پروژه زیربنا نوع کاربری
طرح توسعه حرم علوی بنام صحن و شبستان حضرت زهرا(س) ۲۲۰هزارمترمربع زیارتی، اداری، کتابخانه  موزه،…
توضیح

این پروژه با تخریب هتل‌های پیرامون حرم و خاکبرداری از آنها از خرداد ۱۳۸۸ آغاز شده است. طول زمین آن ۴۰۰متر و عرض آن ۱۵۰ متر می‌باشد.کاربری‌های تعریف شده برای صحن شامل دو بخش زیارتی و غیر زیارتی است.بخش زیارتی متشکل از ۱۵ بلوک به مساحت ۱۰۹ هزارمترمربع است.

بخش غیرزیارتی شامل: موزه، کتابخانه، اداری و اطلاع رسانی، مهمانسرا و رستوران حرم، پارکینگ اختصاصی، سرویسهای بهداشتی و وضوخانه در مساحتی به وسعت ۹۷٫۹۵۰ متر مربع   می باشد.   

فضاهای جانبی: ساختمان تاسیسات، موتورخانه مرکزی، بقعه امام زین العابدین ع ، تونل زیرگذر، رواقهای اطراف مجموعه به مساحت  ۱۳٫۸۸۰ مترمربع

این صحن با مشارکت متبرعین  و هموطنان از استانهای سراسر کشور  در تهیه و تدارک اقلام و مصالح ساختمانی و تامین نیروی انسانی ساخته می شود.

فاز نخست بخش زیارتی طرح توسعه حرم علوی که به نام حضرت زهرا(س) نام‌گذاری شده است، فروردین ۹۵ و در سالروز میلاد حضرت زهرا(س) به بهره‌برداری رسید.پیش‌بینی می‌شود  بخش زیارتی صحن و شبستان حضرت زهرا(س) به‌طورکامل ‏تا عید غدیر خم سال ۹۵ به بهره‌برداری برسد.

ترمیم خشت‌های مطلای گنبد

هم اکنون عملیات نصب خشت‌های طلای مرمت شده گنبد حرم مطهر امام علی(ع) که از نظر میراث تاریخی و فرهنگی، یک اثر برجسته هنرمندان ایرانی در قرون گذشته محسوب می‌شود، در حال انجام است.

گنبد مطلای امام علی(ع) با گذشت بیش از سه قرن از ساخت آن به دست ایرانیان، به‌عنوان یکی از آثار تاریخی و فرهنگی اعتاب مقدسه، بر اثر عوامل مختلف، دچار فرسایش و خوردگی شده و نیازمند ترمیم و مرمت بود که پیرو توافق به عمل آمده با دیوان وقف شیعی عراق و تولیت حرم مطهر علوی، مقرر شد، گنبد مطلای حرم آن امام همام توسط ستاد بازسازی عتبات عالیات مجدداً طلاکاری و نوسازی شود.

به همین منظور با مدیریت واحد صنعتی و هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات، کارگاه های مرمت و بازسازی خشت‌های قدیمی و آبکاری جهت اضافه کردن طلا روی خشت‌ها و نصب مجدد آنها بر روی گنبد در دیماه امسال طی آئینی با حضور مقامات عراقی راه اندازی و تجهیز شد.

با توجه به ارزش تاریخی خشت‌های گنبد، مقرر شد تا خشت‌های قدیمی پس از ترمیم و صافکاری مجددا آبکاری شده و به پوشش طلای آنها، ۱۷ میکرون افزوده شود.ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان مسئولیت اجرای آن را به عهده گرفته است.

مساحت گنبد حرم امام علی(ع)،۶۵۰ متر مربع است که ۱۰ هزار خشت طلا دارد.طلای مورد نیاز برای تعمیر خشت‌های این گنبد از محل وقف تامین می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود عملیات نصب خشت‌های مطلای ترمیم شده تا عید غدیر سال ۹۵  به اتمام رسیده و در این روز مبارک از گنبد مطهر رونمایی شود.

منبع:http://fa.atabat.org/

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال