تازه ترین
خانه » اخبار » میزبانی خوزستانی ها از زائران اربعین توفیق الهی است
میزبانی خوزستانی ها از زائران اربعین توفیق الهی است

میزبانی خوزستانی ها از زائران اربعین توفیق الهی است


اهواز – ایرنا – رئیس کمیته جذب مشارکت های مردمی ، اسکان و تغذیه ستاد اربعین خوزستان گفت: میزبانی خوزستانی ها از زائران اربعین حسینی از ایران و ۹۳کشور جهان توفیق الهی است و به عنوان یک سند افتخار در تاریخ شیعه ثبت و ضبط خواهد شد.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام سیدمحمود موسوی روز یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در محل ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان افزود:به برکت وجود امام حسین(ع) هر سال اربعین حسینی در مرزهای چذابه و شلمچه شکوه و عظمت بیشتری پیدا می کند و هر خوزستانی به سهم خود در این حرکت عظیم که تبلور وحدت ، صلح ، برادری و تبلیغ اسلام ناب محمدی (ص) است شریک می باشد.
وی استقبال و پذیرایی از زائران مشتاق اربعین حسینی در خوزستان را کاملا مردمی ، خودجوش و از سر عشق و محبت به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام توصیف کرد و افزود: هر سال در اربعین حسینی ، صحنه هایی به چشم می خورد که زبان و قلم از بیان و توصیف آن ناتوان است.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان با بیان اینکه پذیرایی و استقبال گرم مردم متدین و ولایی خوزستان از زائران اربعین حسینی در گذرگاه های مرزی چذابه و شلمچه از سال ۱۳۹۲ شروع شده و هر سال بر عظمت معنوی آن افزوده شده است افزود: مردم خوزستان با همه وجود برای پذیرایی از خواهران و برادران زائر آماده هستند و همه کارها از صفر تا صد توسط مردم صورت می گیرد.
وی با بیان اینکه دشمنان و بدخواهان تلاش کرده و می کنند تا اربعین کم رنگ شود ولی به لطف الهی هر سال ابعاد بین المللی آن بیشتر و شور و اشتیاق و محبت به سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) پررنگ تر
می شود افزود:امسال نیز با وجود برخی مشکلات اقتصادی کشور ، اربعین حسینی باشکوه تر از سال های گذشته برگزار می شود.

* برپایی بیش از یک هزار موکب در خوزستان
رئیس کمیته جذب مشارکت های مردمی ، اسکان و تغذیه ستاد اربعین خوزستان گفت: در اربعین امسال بیش از یک هزار موکب مردمی در گذرگاه های مرزی چذابه و شلمچه و مسیرهای ورودی به استان خوزستان ومنتهی به پایانه های مرزی برپا می شود.
حجت الاسلام موسوی با بیان اینکه بیش از ۹۰درصد مواکب در شلمچه و ۸۰درصد مواکب در چذابه برپا شده است افزود: در مجموع شمار مواکب در این ۲ گذرگاه مرزی به بیش از ۶۰۰موکب خواهد رسید ضمن آنکه ۶۰موکب مردمی از خوزستان در عراق و در مسیر نجف به کربلا و یک موکب در سامرا به زائران خدمت رسانی می کنند.
وی گفت: از روز سه شنبه هفته جاری مطابق با ششم صفر خدمت رسانی مواکب به زائران به صورت رسمی شروع و تا ۲۵صفر به صورت شبانه روزی ادامه می یابد.

* برپایی ۱۳۰موکب فقط در اندیمشک
رئیس بازسازی عتبات عالیات خوزستان گفت: مردم ولایی و مومن اندیمشک در چند روز اخیر خود را برای پذیرایی گرم از زائران اربعین آماده کرده و در این راستا ۱۳۰موکب برپا کردند.
حجت الاسلام موسوی با اشاره به اینکه اندیمشک یکی از مسیرهای اصلی ورود زائران اربعین به خوزستان است و مردم این منطقه هر سال با شور و اشتیاق بیشتری وارد این وادی حسینی می شوند اظهار داشت: همه مواکب این منطقه به صورت شبانه روزی خدمت رسانی به زائران در زمینه غذا ، چای و استراحت را برعهده دارند.
به گفته وی ورودی های شهر هندیجان ، بهبهان و ایذه نیز مملو از مواکب مردمی است و عمده کار نیز بر عهده جوانان و نوجوانان مشتاق امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل العباس(ع) می باشد.

* واگذاری زمین برای مواکب مردمی در چذابه
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان گفت: در راستای طرح جامع اربعین ، امسال ۲۱۶قطعه زمین متناسب با توان پذیرایی از زائران اربعین حسینی به صورت ثبتی و برای ۲۰سال به موکب داران واگذار شده است.
حجت الاسلام موسوی با بیان اینکه به همه شهرستان های استان خوزستان زمین موکب برای ساخت و ساز در چذابه واگذار شده است افزود: امسال با برنامه ریزی صورت گرفته ، خدمت رسانی مواکب به زائران به صورت منضبط تر انجام می شود ضمن آنکه ۶ اردوگاه فرهنگی در مرز چذابه برای اقامه نماز ، توزیع غذا ، دعا و استراحت زائران در نظر گرفته شده است.
به گفته وی تاکنون ۸۰۰موکب صاحب شناسنامه شدند و صدور ۵۰۰شناسنامه دیگر در حال انجام است.

* احداث آشپزخانه مرکزی منتفی است
رئیس کمیته جذب مشارکت های مردمی ، اسکان و تغذیه ستاد اربعین خوزستان در این نشست خبری گفت: امسال نیز اجرای طرح احداث آشپرخانه مرکزی برای پخت یکسان غذا برای زائران اربعین حسینی در چذابه و شلمچه منتفی است.
حجت الاسلام موسوی افزود: همه مردمی مواکب مطابق با ذوق و سلیقه خود برای زائران اربعین پخت و پز می کنند.
وی گفت: هرچند ساخت آشپزخانه مرکزی دارای مزایای خوبی از جمله رعایت موازین بهداشتی و کنترل کیفی غذا است ولی این طرح مورد اقبال موکب داران واقع نشد.
به گفته موسوی امسال همه کسانی که در مواکب مشغول خدت رسانی می باشند زیرپوشش بیمه حوادث قرار گرفتند.
به گزارش ایرنا گذرگاه های چذابه و شلمچه در خوزستان و گذرگاه مهران در استان ایلام سه گذرگاه رسمی تردد زائران اربعین حسینی هستند.
در اربعین پارسال ۳۸۰هزار زائر از گذرگاه مرزی چذابه و ۶۵۰هزار زائر از مرز شلمچه به عتبات عالیات مشرف شدند.
حرکت پرشور کاروان های اربعین حسینی از اوایل ماه صفر شروع و تا ۲ روز مانده به اربعین ادامه خواهد داشت.
براساس تقویم رسمی کشور ، هشتم آبان مطابق با بیستم ماه صفر ، روز اربعین حسینی است.
منبع:ایرنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال