تازه ترین
خانه » اخبار » نسخه جدید نقشه شهر نجف بر روی سایت شمسا قرار گرفت
نسخه جدید نقشه شهر نجف بر روی سایت شمسا قرار گرفت

نسخه جدید نقشه شهر نجف بر روی سایت شمسا قرار گرفت

نسخه جدید نقشه شهر نجف بر روی سایت شمسا قرار گرفت

 

 

نسخه جدید نقشه شهر نجف…

نسخه جدید نقشه شهر نجف بر روی سایت شمسا قرار گرفت

 

 

نسخه جدید نقشه شهر نجف همزمان با ایام شهادت امام علی(علیه السلام) بازتولید شده و بر روی سایت شمسا قرار گرفت، این نقشه با همت شرکت شمسا در مقیاس 7000/1 و سیستم UTM  جهت راهنمایی زائرین و مدیران تهیه شده است، در این نقشه علاوه بر اماکن زیارتی ، محلات و خیابان ها؛ موقعیت تمامی هتل های طرف قرارداد حج و زیارت، درمانگاه های حج و زیارت، مراکز ستادی و پارکینگ ها نیز مشخص گردیده است، علاقمندان به دریافت فایل می توانند به قسمت گنجینه سایت بخش نقشه ها مراجعه نموده و فایل pdf  آن را دریافت نمایند.

توضیحات مختصر جغرافیایی شهر نجف
شهر نجف مهمترین شهر مذهبی عراق ، مدفن اميرالمومنين امام علي (ع) و مركز استان نجف مي باشد بخش مركزي آن در موقعيت جغرافيايي 32 درجه شمالي و 44 درجه و 19 دقيقه شرقي قرار گرفته و زاويه انحراف قبله آن 21 درجه و 53 دقيقه است ارتفاع اين شهر از سطح دریا ، 10 الي 80 متر بوده و مرتفع ترين قسمت آن منطقه حرم و اطراف آن و پست ترين قسمت آن قسمت غربي شهر يعني بحر النجف يا درياي قديمي نجف مي باشد.
نجف شهر در 75 كيلومتري جنوب شرقي كربلا و 160 كيلومتري جنوب بغداد قرار گرفته است. شهر نجف از لحاظ جغرافيايي پيوسته به شهر كوفه بوده و در غرب آن قرار دارد. نزديكي شهر نجف و كوفه به نحوي است كه نمي توان اين دو شهر را از همديگر مجزا دانست.
نجف در قديم به عنوان يكي از مناطق حاشيه اي كوفه محسوب مي شد اما امروزه به خاطر اهميت بالاي نجف و موقعيت مذهبي و سیاسی آن، اين شهر كوفه است كه در ذيل نجف و تحت قيموميت آن قرار گرفته است.
نجف قديم به حالت يك منطقه بيضي نا منظم مي باشد كه قطر شرقي – غربي آن 950 و قطر شمالي –
جنوبي آن 780 متر است ، دور اين منطقه را خياباني به نام شارع المحيط احاطه و خيابان طوسي و الرسول آن را به دو بخش شرقي – غربي و خيابان امام صادق(ع) و امام زين العابدين(ع) كه در شمال و جنوب حرم موازي با هم امتداد دارند اين منطقه را به بخش هاي شمالي و جنوبي تقسيم مي كنند كه حرم و بازار در حد فاصل آن ها قرار دارند ، منطقه نجف قديم به چهار محله مشراق ، براق ، عماره و حويش تقسيم شده است.
به علت حضور علماي بزرگ كشور عراق در شهر نجف ازجمله آيت الله سيستاني و افراد متعددي از خاندان آيت الله حكيم و صدر و همچنين وجود حوزه ها و مدارس علميه متعدد و مرقد مطهر امام علي(ع) و علماي فراوان ، نجف مركز قدرت سياسي شيعيان در عراق به شمار مي رود.

 منبع:سایت شمسا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال