تازه ترین
خانه » اخبار » واگذاری پروژه مرمت حرم حضرت رقیه(س) به خوزستان
واگذاری پروژه مرمت حرم حضرت رقیه(س) به خوزستان

واگذاری پروژه مرمت حرم حضرت رقیه(س) به خوزستان

85878728683218838341902347693مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان گفت: پروژه مرمت حرم حضرت رقیه(س) بنابر تصمیمات ستاد عتبات عالیات، به استان خوزستان محول شد که مشارکت مردمی نقش اساسی در تسریع روند ترمیم خواهد داشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود موسوی مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان، در نشست خبری ستاد بازسازی عتبات عالیات استان که امروز، چهارم آبان برگزار شد، درباره ویژه‌‌برنامه‌های این ستاد در ماه محرم و صفر، به مفهوم و جایگاه ارزشمند عاشورا اشاره کرد و گفت:‌ عاشورا یعنی یاری دین، حفظ سیره پیامبر(ص) و ائمه معصومین(ع)، ایثار، ایستادگی و مقاومت برابر ظلم و زور.

وی ادامه داد: عاشورا گردهمایی عاشقان اهل‌ بیت(ع) برابر زور و تزویر؛ مرثیه‌سرایی، گریه و همدردی برای سالار شهیدان و احیای امر به معروف و نهی از منکر است. در روایت‌های وارده از معصومین(ع) بر جایگاه امام حسین(ع)‌ و مکتب جاودانه‌اش تأکید شده است که: «اِنّ الحسین مصباح الهدی و سفینة النّجاة؛ همانا امام حسین(ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است».

سیر تحول بازسازی و ترمیم عتبات عالیات در خوزستان

رئیس ستاد عتبات عالیات استان خوزستان‌ در ادامه به برنامه‌های ستاد عتبات عالیات استان در دهه محرم اشاره کرد و گفت: برگزاری روزانه زیارت عاشورا، بیان فضایل امام حسین(ع)، برپایی نمایشگاه با محوریت واقعه عاشورا، جمع‌آوری نذورات و کمک‌های مردمی، برپایی ایستگاه‌های صلواتی، توجیه مداحان و وعاظ بانو در سطح شهرستان اهواز و اطلاع‌رسانی لازم به اقشار مختلف مردم در‌خصوص فعالیت ستاد عتبات عالیات استان خوزستان در بازسازی و ترمیم عتبات عالیات از جمله برنامه‌های مصوب در راستای پاسداشت واقعه عاشورا از سوی این ستاد است.

موسوی افزود:‌ برپایی همایش محرم سه‌شنبه، 6 آبان از سوی ستاد عتبات عالیت استان خوزستان برپا می‌شود که در آن مسئولان ستادها، برخی از خیران و مهمانانی از استان‌های دیگر کشور حضور خواهند داشت. در این همایش که بانوان مسئول ستاد و بانوان خیر حضور پررنگ خواهند داشت،‌ گزارشی از مأموریت ستادهای حاضر در همایش و فعالیت‌های آنها ارائه می‌شود که در رایزنی‌های شرکت‌کنندگان در همایش محرم، راهکارهای جدید در خصوص پیشبرد اهداف ستاد عتبات بررسی خواهد شد.

وی با بیان اینکه خدمت به خاندان عصمت و طهارت(ع)، سعادت دنیوی و اخروی انسان را در بردارد،‌ گفت: پروژه مرمت حرم حضرت رقیه(س) بنا بر تصمیمات ستاد عتبات عالیات به استان خوزستان محول شده است که سه‌شنبه 6 آبان فعالیت آن آغاز می‌شود.

اعلام پروژه‌های در دست اجرای ستادعتبات عالیات خوزستان

رئیس ستاد عتبات عالیات استان خوزستان در ادامه به پروژه‌های در دست اجرای ستاد عتبات عالیت خوزستان اشاره کرد و افزود:‌ بازسازی ایوان طلای امام علی(ع) از مأموریت‌های در دست اجرا است که تا‌کنون پیشرفت قابل توجهی داشته است.

وی با تصریح به اینکه کمک‌های مردمی نقش مهمی در نُمود پیشرفت بازسازی عتبات عالیات داشته است،‌ ادامه داد: ساخت صحن حضرت زهرا(س) در نجف اشرف که به‌سمت صافی صفا ادامه می‌یابد، به خوبی پیش‌رفته است و افتتاح فاز اول آن امسال و یا سال آینده خواهد بود. نقش ستاد عتبات عالیات استان خوزستان با ستاد کشوری در این پروژه به‌صورت همکاری است و سهم مردم شهر اهواز در این مشارکت شش میلیارد تومان برآورد شده است.

موسوی گفت: پروژه دیگری که به ستاد عتبات استان اختصاص یافته،‌ ساخت شش درب از درب‌های حرمین عسگریین(ع) است که  پروژه ساخت آنها رو به پایان و در مراحل نهایی از جمله میناکاری و نقره‌کاری است. از این شش درب، یکی سهم مردم آبادان، یکی سهم مردم اندیمشک، یکی سهم مردم امیدیه و دو درب سهم مردم اهواز بود و یکی دیگر از درب‌ها را مردم مازندران هزینه کرده‌اند.

وی تصریح کرد: از دیگر پروژه‌هایی که ستاد عتبات عالیات استان در آن حضوری فعال ایفا کرده، اعزام نیروهای فنی برای تأمین نیازهای حرم‌های مطهر است. به این معنی که افرادی با تخصص در زمینه‌های مختلف همچون جوشکاری، سیستم‌های برودتی و گرمازایی، آینه‌کاری و ….از جمله است.

طنین‌انداز شدن اذان موذنین خوزستان در سامرا

موسوی هدف ستاد عتبات عالیات استان خوزستان را از اعزام نیروهای متخصص، این گونه تشریح کرد: هدف از اعزام نیروهای متخصص از سوی ستاد عتبات عالیات استان خوزستان به حرم‌های مطهر اعلام حضور استان خوزستان در حرم‌های مطهر است که در همین راستا هر ماه ستاد 100 نفر از افراد متبرع به حرم‌های مطهر اعزام می‌شوند. به نحوی که در سامرا مؤذن حرم و مترجم خوزستانی‌ هستند.

وی ادامه داد:‌ در پروژه ترمیم حرم حضرت زینب(س) مردم خوزستان با حضور پررنگ خود بسیاری از نقاط حرم را از جمله درب‌ها، سیستم‌های خنک‌کننده و روشنایی که ترمیم‌ و بازسازی شده‌اند. البته ستاد عتبات عالیات طرح توسعه حرم حضرت زینب(س) را  برای آینده‌ای نزدیک در دست اجرا دارد که پشتیبانی مردم و کمک‌های آنها در رسیدن به هدف نقش بسزایی خواهد داشت.

وی در پایان با تأکید بر لزوم حضور پررنگ مردم در روند پروژه‌های بازسازی عتبات عالیات، یادآور شد: به مردم اعتماد کامل داده می‌شود که کمک‌های آنها در همان مصارفی هزینه‌ خواهد داشت که نیت آنان بر آن مصرف قرار گرفته که در همین راستا جداسازی حساب‌های بانکی حرم‌های مطهر اتخاذ شده است تا مردم مبالغ واریزی خود را به مصرف حرم‌ مورد نظرشان برسانند.

منبع:ایکنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال