تازه ترین
خانه » اخبار » آخرین خشت طلاکاری شده بر گنبد حرم مطهر امام علی علیه السلام نصب شد.
آخرین خشت طلاکاری شده بر گنبد حرم مطهر امام علی علیه السلام نصب شد.

آخرین خشت طلاکاری شده بر گنبد حرم مطهر امام علی علیه السلام نصب شد.

  photo_2016-11-27_10-11-47-1030x686

پروژه ی ترمیم گنبد بارگاه علوی با نصب آخرین خشت طلاکاری شده توسط سید نزار حبل المتین تولیت آستان علوی و علیرضا فداکار رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات نجف اشرف به پایان رسید و در آستانه ی رونمایی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات نجف اشرف حجت الاسلام سید نزار حبل المتین و علیرضا فداکار رئیس ستاد بازسازی نجف اشرف با حضور در محل پروژه ی ترمیم دیواره ی گنبد بارگاه علوی آخرین خشت طلاکاری شده گنبد را نصب کردند .

حجت الاسلام حبل المتین در این رابطه  گفت: امروز شنبه ۲۵ ماه صفر ۱۴۳۸ هجری آخرین روز برای پروژه ی ترمیم دیواره ی گنبد مطهر است و آخرین خشت طلاکاری شده را بر گنبد مطهر نصب کردیم.

وی افزود: این پروژه در ماه نخست سال میلادی جاری آغاز شد وامروز با نصب آخرین خشت در آستانه رونمایی قرار گرفت.

حجت الاسلام حبل المتین در ادامه ضمن تشکر وقدردانی از تمامی دست اندرکاران این پروژه گفت: روند ترمیم و طلاکاری مجدد خشتهای قدیم طبق شیوه های علمی و پیشرفته بوده و از ستاد بازسازى عتبات عالیات جمهورى اسلامى ایران که به عنوان بانى ومجری این پروژه بود کمال تشکر را داریم.

تولیت آستان ابراز امیدوارى کرد که سایر مراحل آماده سازى دیواره گنبد از قبیل غبار روبی و باز کردن داربست طی روزهای آتی به پایان برسد تا مکان جهت برگزاری مراسم رونمایی در روز ۱۷ ربیع الاول آماده گردد.

در ادامه علیرضا فداکار رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات نجف اشرف ضمن تقدیر از زحمات تمامی خادمین این پروژه افزود امید واریم در ۱۷ ربیع الاول شاهد افتتاح رسمی پروژه باشیم تا ثمره تلاش شبانه روزی تمامی زحمتکشان ستاد بازسازی عتبات عالیات  را  مردم عزیز نظاره کنند پروژه ترمیم  گنبد مطهر یکی از بزرگترین و مهمترین پروژه های آستان علوی بوده و در آن ۱۰۵ کیلوگرم طلای ۲۴ عیار به کار رفته و در هر خشت ۱۵ الی ۲۰ گرم طلا استفاده شده است. تعداد دورهای قطر گنبد ۷۶ حلقه بوده ومراحل پروژه به چهار بخش تقسیم شد: در مرحله نخست خشت از دیواری گنبد جدا می شود وگچ و رسوبات قدیمی از پشت آن زدوده می شود ولبه های آسیب دیده خشت ترمیم می شود. در مرحله دوم خشت با مواد شوینده ویژه ای شستشو می شود و در مرحله سوم به شیوه الکتریکی وتوسط کارشناسان با تجربه طلاکاری می شود وبا این شیوه طلا از مقاومت بیشتری در برابر گرما وسرما برخوردار خواهد بود. مرحله چهارم وپایانی نیز مرحله نصب خشت می باشد که با دقت انجام می شود. طلاکاری دیواره گنبد شامل ۹۵۰۰ خشت می باشد و در این بخش جهت حفاظت از جنبه تاریخی گنبد مطهر در خشتهای قدیم تغییری ایجاد نشد و تنها مجددا طلاکاری شدند.

منبع:atabatnajaf.ir

photo_2016-11-27_10-11-36-1030x864photo_2016-11-27_10-11-42

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال