تازه ترین
خانه » اخبار » آغاز نصب خشت‌های مطلای گنبد حرم مطهر علوی
آغاز نصب خشت‌های مطلای گنبد حرم مطهر علوی

آغاز نصب خشت‌های مطلای گنبد حرم مطهر علوی

۰۱۱

عملیات نصب خشت‌های مطلای گنبد حرم مطهر امام علی (ع) آغاز شد

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، عملیات نصب خشت‌های طلای مرمت شده گنبد حرم مطهر امام علی(ع) که از نظر میراث تاریخی و فرهنگی، یک اثر برجسته هنرمندان ایرانی در قرون گذشته محسوب می‌شود، با نصب نخستین خشت توسط «شیخ سید نزار هاشم حبل المتین» تولیت حرم مطهر علوی آغاز شد.

گنبد مطلای امام علی(ع) با گذشت بیش از سه قرن از ساخت آن به دست ایرانیان، به‌عنوان یکی از آثار تاریخی و فرهنگی اعتاب مقدسه، بر اثر عوامل مختلف، دچار فرسایش و خوردگی شده و نیازمند ترمیم و مرمت بود که پیرو توافق به عمل آمده با دیوان وقف شیعی عراق و تولیت حرم مطهر علوی، مقرر شد، گنبد مطلای حرم آن امام همام توسط ستاد بازسازی عتبات عالیات مجدداً طلاکاری و نوسازی شود.

به همین منظور با مدیریت واحد صنعتی و هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات، کارگاه های مرمت و بازسازی خشت‌های قدیمی و آبکاری جهت اضافه کردن طلا روی خشت‌ها و نصب مجدد آنها بر روی گنبد در دیماه امسال طی آئینی با حضور مقامات عراقی راه اندازی و تجهیز شد.

با توجه به ارزش تاریخی خشت‌های گنبد، مقرر شد تا خشت‌های قدیمی پس از ترمیم و صافکاری مجددا آبکاری شده و به پوشش طلای آنها، ۱۷ میکرون افزوده شود. زمان اجرای این قرارداد به مدت ۱۸ ماه پیش بینی شده و ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان مسئولیت اجرای آن را به عهده گرفته است.

مساحت گنبد حرم امام علی(ع)،۶۵۰ متر مربع است که ۱۰ هزار خشت طلا(ورق مس با روکش طلا) دارد.طلای مورد نیاز برای تعمیر خشت‌های این گنبد از محل وقف تامین می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود عملیات نصب خشت‌های مطلای ترمیم شده تا عید غدیر سال ۹۵  به اتمام رسیده و در این روز مبارک از گنبد مطهر رونمایی شود. 

 منبع:http://fa.atabat.org/

محبین اهل بیت علیهم السلام و علاقه مندان به مشارکت در بازسازی این گنبد مطهر می توانند کمک های نقدی خود را به یکی از حساب های زیر واریز و یا به ستادهای تابعه در استان خوزستان مراجعه نمایند.

سیبا ۰۱۰۷۱۷۰۵۹۳۰۰۲ بانک ملی

کارت۹۸۴۵-۹۹۶۵-۹۹۱۸-۶۰۳۷ ملی

سپهر ۰۱۰۰۸۸۸۰۰۰۰۰۸ بانک صادرات

جاری ۲۱۴۳۵۴۷۱۱۱۲۲۲۱۰ بانک انصار

کارت ۰۰۹۱-۱۳۸۵-۸۱۱۰-۶۲۷۳ بانک انصار

جاری ۱۸۰۰۰۵۶ بانک سپه شعبه مرکزی اهواز

جاری ۱۰۰۰ بانک مهر اقتصاد شعبه مرکزی اهواز

۷۶۱۵-۳۰-۴۹۹۰۶۳۷-۱۰مهراقتصاد شعبه مرکزی اهواز

جاری ۱۴۰۰۵۰۲۹۸۵۶ بانک مسکن شعبه مرکزی اهواز

جام بانک ملت ۴۸۲۸۲۸۲۸۶۴ {ویژه حرم حضرت زینب(س)}

حساب جاری ۱۵۰۸۴۸۲۶ بانک رفاه کارگران شعبه۲تامین اجتماعی اهواز


۰۱(۴)۰۴(۲)۰۷(۲) ۰۸(۱) ۰۹۰۲(۴) ۰۱۰۰۱۳۰۳(۵)۰۶(۱)۰۵(۳)  

 

۲ نظر

  1. عادل بوشمیلان نصاری

    ازتلاش وکوشش وزحمات تک تک عزیزان وخادمان اهل البیت علیهم السلام تقدیر وتشکر میشود،خادم ومتبرع در درگنبد مطهر امیر المؤمنین امام علی(ع)

    دعاگوی شما نصاری

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال