تازه ترین
خانه » اخبار » آمادگی اسکان ۵۰ هزار زائر در مرزهای شلمچه و چذابه/ مدیریت مواکب مرزها مردمی است
آمادگی اسکان ۵۰ هزار زائر در مرزهای شلمچه و چذابه/ مدیریت مواکب مرزها مردمی است

آمادگی اسکان ۵۰ هزار زائر در مرزهای شلمچه و چذابه/ مدیریت مواکب مرزها مردمی است

۱۳۹۵۰۸۱۶۰۶۱۶۲۴۳۴۱۹۱۱۷۳۵۴موسوی: آمادگی اسکان ۵۰ هزار زائر در مرزهای شلمچه و چذابه/ مدیریت مواکب مرزها مردمی است

رئیس ستاد عتبات عالیات خوزستان گفت: مدیریت تمامی مواکب مستقر شده در مرزها مردمی است و دولت جز تامین زیرساخت‌های لازم در مدیریت مواکب هیچ‌گونه دخالتی ندارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز سید محمود موسوی امروز در نشست خبری با موضوع  ایجاد آمادگی برای پذیرش، اسکان و تغذیه زائران حسینی اظهار داشت: در سال گذشته ۱۹ درصد زائران شرکت کننده درمراسم اربعین حسینی از خوزستان، ۱۱ درصد تهران ، ۷ درصدخراسان رضوی، ۶ درصد فارس، ۵ درصد قم و ۵۲ درصد از سایر استان‌های کشور بوده است.

وی افزود: امسال بیش از ۲۰۰ موکب ثابت و ۵۰ موکب بین راهی در مرز شلمچه و همچنین ۱۸۰ موکب ثابت و ۱۰۰ موکب بین‌راهی در مرز چذابه مستقر شده است.

رئیس ستاد عتبات عالیات خوزستان گفت: امسال با توجه به پیش بینی‌ها تعداد زائران از تعداد مدنظر بیشتر می‌شود و به همین منظور اقداماتی را برای ساماندهی مواکب و زائران انجام شده است.

وی افزود: زائران از ۴ قسمت ورودی استان یعنی اندیمشک، شهرکرد، بوشهر و شیراز برای شرکت در مراسم اربعین حسینی وارد خوزستان می‌شوند که بر اساس هماهنگی‌های صورت گرفته با اداره کل اوقاف خوزستان و سپاه از ظرفیت تمامی حسینیه‌ها، مساجد، بقعه‌های متبرکه و اردوگاه‌های راهیان نور جهت اسکان زوار استفاده می‌شود.

موسوی تصریح کرد: در پایانه ۲ مرز جذابه و شلمچه برای استراحت زائران آمادگی اسکان ۱۵ هزار زائر را داریم  و برای رفاه حال خانم‌های شرکت کننده در مراسم اربعین نیز مواکب جداگانه‌ای با مدیریت خانم‌ها در دو مرز راه‌اندازی شده است.

تمامی زیرساخت‌های مورد نیاز در مرزهای شلمچه و چذابه  تکمیل شده

وی با بیان اینکه تمامی زیرساخت‌های مورد نیاز دو مرز تکمیل شده است، گفت: دولت برای رسیدگی به وضعیت مرزها تمامی کمیته‌های مورد نیاز برای زائران را ایجاد کرده که وظیفه ستاد عتبات عالیات خوزستان پذیرش، اسکان و تغذیه زائران حسینی است.

رئیس ستاد عتبات عالیات خوزستان  با بیان اینکه در مرز شلمچه وضعیت خوبی برقرار است، گفت: در پایانه شلمچه به سمت عراق استان آذربایجان غربی به عنوان استان معین و در پایانه چذابه نیز موکب‌های عراقی برای پذیرایی مستقر هستند.

وی تصریح کرد: امسال موکب‌های پذیرایی در مرزهای چذابه و شلمچه روزانه هرکدام به تفکیک از  ۱۰۰ هزار  زائر در سه وعده غذایی پذیرایی می‌کنند.

موسوی گفت: تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر از دو پایانه چذابه و شلمچه خارج شدند و پیش‌بینی می‌شود طی روزهای آینده این جمعیت افزایش یابد.

وی با اشاره به موکب‌های مستقر در مرزهای خوزستان، عنوان کرد: مدیریت تمامی مواکب مستقر شده در مرزها مردمی است و دولت  جز تامین زیرساخت‌های لازم در مدیریت مواکب هیچ‌گونه دخالتی ندارد.

رئیس ستاد عتبات عالیات خوزستان بیان کرد: تعدادی از استان‌های همجوار برای همکاری با مرزهای خروجی خوزستان انتخاب شدند که خراسان شمالی و اصفهان استان‌های معین مرز چذابه و فارس، هرمزگان، بوشهر، کهگلویه و بویر احمد استان‌های معین مرز شلمچه هستند.

استقرار تانکرهای آب سازمان آبفای روستایی در مرزها برای تامین آب شرب مورد نیاز

وی بابیان اینکه اداره کل اوقاف خوزستان و ستاد فرمان امام و بنیاد برکت برای پذیرایی از زائران حسینی  در مرزهای شلمچه و چذابه مستقر هستند، گفت: آب شرب مورد نیاز برای زائران و مواکب از طریق استقرار تانکرهای آب سازمان آبفای روستایی تامین شده  و  روزانه در هر دو مرز ۴هزار بطری آب معدنی بین زائران و مواکب توزیع می‌شود.

موسوی  بابیان اینکه آمادگی اسکان ۵۰ هزار نفر زائر در مرزهای چذابه و شلمچه را داریم، گفت: از خیرین خواستاریم که در تامین  اقلام مواد مصرفی از جمله گوشت، مرغ، برنج و همچنین ۱۰ هزار تخته پتو که  از نیاز های اساسی مواکب است  همکاری کنند.

وی افزود: مردم خیر می‌توانند  تمامی نذورات و هدایای نقدی و غیر نقدی خود را به ستاد عتبات عالیات شهر خود تحویل دهند.

 منبع:تسنیم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال