تازه ترین
خانه » اخبار » بازسازی حرم‌های مطهر پایان و وارد موضوع توسعه حرم ها شده ایم
بازسازی حرم‌های مطهر پایان و وارد موضوع توسعه حرم ها شده ایم

بازسازی حرم‌های مطهر پایان و وارد موضوع توسعه حرم ها شده ایم

گردهمایی

گروه اجتماعی: مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان با بیان اینکه نوسازی حرم‌های مطهر به پایان رسیده است، گفت: از اول سال ۹۵ وارد مرحله جدیدی در بازسازی حر‌م‌های مطهر شدیم که هم از نظر مالی و هم از نظر پشتیبانی نیازمند پیگیری ویژه بود و از نظر توسعه حرم‌های مطهر کار ارزشمندی به حساب می‌آمد که در تاریخ تشیع کاری ماندگار است.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خوزستان، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود موسوی، مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان در همایش فصلی مسئولان ستادهای بازسازی عتبات استان که امروز ۱۴ اسفندماه در سالن جلسات شرکت توسعه نیشکر در اهواز برگزار شد، گفت: نوسازی حرم‌های مطهر به پایان رسیده است و اگر موردی باقی مانده باشد محدود است.

وی اظهار کرد: از اول سال ۹۵ وارد مرحله جدیدی در بازسازی حر‌م‌های مطهر شدیم که هم از نظر مالی و هم از نظر پشتیبانی نیازمند پیگیری ویژه بود و از نظر توسعه حرم‌های مطهر کار ارزشمندی به حساب می‌آمد که در تاریخ تشیع کاری ماندگار و ارزشمند است.

موسوی در ادامه به تشریح پروژه‌های ستاد بازسازی عتبات در نجف اشرف پرداخت و گفت: از پروژه‌های در دست اقدام در نجف توسعه صحن حضرت زهرا(س) است که شاهکار مهندسی و معماری دنیاست. اگر سه روز ۲۴ ساعته برای بازدید از این پروژه وقت بگذاریم باز وقت کم می‌آید. صحن حضرت زهرا(س) از جهت معماری سنتی،‌ وسعت و کمک به زائران قابل مقایسه با صحن‌های دیگر نیست.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان گفت: خوزستان متعهد ساخت ۲۰۰۰ متر از این صحن شده و آوردهای شهرستان‌ها نیز تعیین شده است.

موسوی اظهار کرد: در کربلا نیز پروژه ترفیع گنبد امام حسین(ع) را داریم که کار بسیار ارزشمندی است. همچنین لاغرکردن ستون‌های حرم مطهر که زمینه توسعه حرم را ایجاد می‌کند. این پروژه‌ها توسط نخبگان،‌ معماران و طراحان ملی و خارج از کشور مدیریت و هدایت می‌شوند. پروژه بعدی در کربلا،‌ صحن عقیله بنی‌هاشم است که طی آن از خیمه‌گاه تا قتلگاه مسقف می‌شود. از کشورهای دیگر نیز برای انجام این کار مشورت گرفته شده است. این صحن روی دریا ساخته می‌شود و خوزستان نیز در این کار مشارکت خواهد داشت.

وی اعلام کرد: پایان فروردین ۹۶ یا اردیبهشت‌ماه همایشی در کربلا و نجف برگزار و طی آن سهم استان‌ها در این کار بزرگ تعیین می‌شود.

ساخت صحن امام رضا(ع) و صحن امام زمان(عج) در کاظمین/طرح بین الحرمین در کاظمین

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان افزود: در کاظمین و حرم امامین جوادین(ع) دو صحن امام رضا(ع) و صحن امام زمان(عج) ساخته خواهد شد. زمین برای ساخت این صحن‌ها خریداری شده و کار بزرگی باید انجام شود. همچنین طرح ساخت بین‌الحرمین در کاظمین نیز اجرا خواهد شد. این پروژه مهم به دزفول داده می‌شود.

موسوی گفت: پیشنهاد ما این است که پروژه‌های مهم به شهرستان‌هایی که توان و آمادگی دارند واگذار شوند که مردم به انجام پروژه‌ها تشویق شوند و تحول ارزشمندی را ایجاد کنند.

کلنگ زنی مضیف و مهمان سرای حرم حضرت زینب(س)

وی درباره پروژه‌های ستاد در سوریه نیز با بیان اینکه بانی و پشتیبان پروژه‌ها در حرم حضرت زینب(س) مردم اهواز هستند، گفت: تعمیر و مرمت حرم حضرت زینب(س) انجام شده است. بحث توسعه، ساخت مضیف و مهمانسرا در دست اقدام است که این هفته کلنگ‌زنی آن انجام می‌شود. تأمین آب شیرین حرم از دیگر کارهای مهم در این حرم است. همچنین سیستم اطفاء حریق که توسط مردم آبادان تأمین شد از اقدامات قابل توجه است. 

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان در ادامه گفت: ما وظیفه داریم کمک‌های نقدی و طلاجات مردم را نگهداری کنیم و هر جا در بازسازی و توسعه حرم‌های مطهر نیاز باشد، مورد استفاده قرار دهیم.

موسوی افزود: نکته دیگر در کمک به عتبات عالیات تأمین کالا است. برخی خیران می‌توانند از لحاظ امکانات و تأمین کالاهای اساسی به عتبات عالیات کمک کنند. ما در سال ۹۶ باید یک میلیارد تومان کالا جمع‌آوری کنیم، مانند کاری که در حرم حضرت زینب(س) در زمینه تأمین سیستم اطفاء حریق انجام شد.

فعالیت سه‌هزار نماینده در خوزستان جهت جمع‌آوری کمک‌ها و جذب مشارکت مردمی در بازسازی عتبات عالیات

وی اعلام کرد: ستاد بازسازی عتبات عالیات استان سه‌هزار نماینده در سراسر استان جهت جمع‌آوری کمک‌ها و جذب مشارکت مردمی در بازسازی عتبات عالیات دارد. رفتن به دنبال خیرین شاخص از برنامه‌های سال ۹۶ ستاد است. توان استان خیلی بالاست و مردم استان آماده و هوشیار هستند. اگر به مردم نزدیک شویم و اطلاع‌رسانی کنیم در این امر مشارکت می‌کنند.

منبع:ایکنا

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال