تازه ترین
خانه » اخبار » بازسازی نقاط آسیب‌دیده حرم حضرت زینب(س) پایان یافت
بازسازی نقاط آسیب‌دیده حرم حضرت زینب(س) پایان یافت

بازسازی نقاط آسیب‌دیده حرم حضرت زینب(س) پایان یافت

photo_2016-02-10_17-27-56مسئول فرهنگی ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان گفت: کار کاشی‌کاری گلدسته دوم حرم حضرت زینب(س) در دمشق توسط نیروهای فنی خوزستان به پایان رسید.

محمدتقی چهارمحالی افزود:  طی سال‌های گذشته برخی‌ از نقاط حرم حضرت زینب(س) توسط عناصر تکفیری مورد اصابت قرار گرفت که با تلاش نیروهای متبرع استان و پایان تعمیر گلدسته آخر حرم، بازسازی نقاط آسیب‌دیده حرم حضرت زینب(س) پایان یافت.

وی افزود: مرحله بعد طرح مسقف‌سازی و توسعه حرم حضرت زینب(س) از پروژه‌های دیگری است که ستاد استان طراحی‌ آن را انجام داده و پیگیر اجرای آن است.

گفتنی است طی سال‌های گذشته بر اثرحملات تروریست‌های تکفیری به حرم مطهر حضرت زینب(س)، آسیب‌هایی به گنبد، گلدسته‌ها، درهای بزرگ، پنجره‌ها، حفاظ‌های فولادی پنجره‌ها، تأسیسات برودتی و حرارتی، ژنراتورهای بزرگ تولید برق، سقف مصلی، کاشی‌کاری‌ها و سنگ کاری بدنه و کف صحن و… وارد شد.

از ابتدای سال ۹۳ تاکنون خوزستان با اعزام نیروهای فنی و متخصص خود کار بازسازی و ترمیم حرم و مصلی را در سوریه آغاز کرد، در ابتدا بخش‌هایی از سقف مصلی که بر اثر انفجارات آسیب دیده بود تعویض و تعمیر شد، همچنین تعمیرات سیستم‌های برودتی و حرارتی مصلی نیز بازسازی و مجددا راه‌اندازی شد.

پس از آن درها و نرده‌های رواق‌ صحن حرم که مورد اصابت خمپاره‌ها قرار گرفته و شکسته شده بودند بازسازی و نصب شدند. در مرحله بعد، سنگ‌کاری و کاشی‌کاری گنبد و گلدسته‌ها نیاز به بازسازی داشت. در این مرحله تعدادی از هنرمندان اصفهان برای ترمیم قسمت‌های آسیب دیده به سوریه اعزام شدند و پس از انجام نمونه‌برداری، ساخت کاشی‌ برای قسمت‌های آسیب‌دیده  انجام شد. 

در مرحله بعد مرمت طلاکاری گنبد حرم حضرت زینب(س) و تعمیر گلدسته‌های آسیب‌دیده حرم انجام شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال