تازه ترین
خانه » اخبار » بازسازی و نصب 400 کتیبه ایوان حرم علوی

بازسازی و نصب 400 کتیبه ایوان حرم علوی

همزمان با عید غدیر؛

 بازسازی و نصب 400 کتیبه ایوان حرم علوی به پایان می رسد

 گروه اجتماعی: معاون اجرایی ستاد عتبات عالیات کشور با بیان اینکه بازسازی 400 کتیبه ایوان حرم علوی در خوزستان انجام شده اظهار کرد: نصب این تعداد کتیبه در چند روز آینده انجام خواهد شد و امیدواریم بخش مرکزی ایوان در ایام عید غدیر جلوه ویژه ای برای زائران داشته باشد.

 به گزارش خبرگزاری بين المللی قرآنی(ايكنا) شعبه خوزستان، جمشید گودرزی، معاون اجرایی ستاد عتبات عالیات کشور روز گذشته یازدهم مهرماه، در دومین همایش مسئولان ستادهای بازسازی عتبات عالیات تابع استان خوزستان‌ اظهار کرد: در ارزیابی انجام شده مشخص شد استان خوزستان یکی از استانهای موفق در عمل به تعهدات در نظر گرفته شده است.

 وی با بیان اینکه پروژه های عتبات عالیات با تکیه بر کمکهای مردم ساماندهی و ساخته می شود، اظهار کرد: علاقه اقشار مختلف ایرانی اعم از فقیر و غنی، زن و مرد نسبت به اهل بیت سبب شده است که با اشتیاق در بازسازی نوسازی و توسعه حرمها مشارکت کنند. ستاد بازسازی پس از سقوط حزب بعث در این راستا تشکیل و در سالهای گذشته اقدامات قابل توجهی را در اعتاب مقدسه عراق به انجام رسانده است و اکنون نیز پروژهایی در دست اقدام دارد که در اجرای آنها مورد حمایت و کمک مردم قرار گرفته است.

 گودرزی با بیان اینکه کار ویژه ستاد استان خوزستان بازسازی ایوان نجف است عنوان کرد: طلاکاری بخشی از ایوان به پایان رسیده است و نصب بیش از 400 کتیبه بازسازی شده در چند روز آینده انجام خواهد شد و امیدواریم بخش مرکزی ایوان در ایام عید غدیر جلوه ویژه ای برای زائران داشته باشد که این امر ناشی از فعالیت هنرمندان ایرانی و حمایت مردم خوزستان است.

 معاون اجرایی عتبات عالیات کشور در خصوص پروژه های در حال انجام عراق گفت: یکی از پروژ های عمرانی ساخت مجموعه های رفاهی در حرم امام حسین(ع) است. همچنین مجموعه جدیدی پذیرای زائران حرم خواهد بود که در عید غدیر بهره برداری می شود و توسط یکی از خیران ایرانی ساکن اروپا ساخته شده است.

 گودرزی در خصوص ساخت درهای حرم عسگریین تصریح کرد: ساخت پنج در حرمها به صنعتگران خوزستان محول شده که با پشتیبانی مردم استان انجام خواهد شد. با توجه به کمکهای مردم خوزستان در خصوص بازسازی حرم امام علی(ع) و مشارکت در ساخت پروژه ها می توان گفت این استان نسبت به استانهای دیگر از طراز قابل توجهی برخورداراست.

 در ادامه اسکندرپور، طراح و ناظر عالی ساخت درهای حرمین عسگریین با بیان اینکه سعی شده است، مضامین در طراحی درها به سمت و سوی معرفی جایگاه بلند ائمه باشد عنوان کرد: آن مکان محل تولد امام زمان(عج) و منزل و ماوای ایشان بوده است که پدر و پدر بزرگشان در آنجا زندگی می کرده و عمه مکرمه و مادر ایشان در همان به خاک سپرده شدند لذا سعی شده است مضماینی در نظر گرفته شود با جایگاه رفیع این بزرگان همخوانی داشته است.

 مدرس دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه تاکنون اصالت با وجه تزیینی نقوش بوده است، عنوان کرد: در طراحی درها شرح موضوع و مضامین اتفاق افتاده است بدین معنا که نقشها بیان معانی دارد؛ این امر وجه افتراق طراحی درهای حرمین با گذشته است.

 منبع:ایکنا

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال