تازه ترین
خانه » اخبار » برگزاری دومین نشست خبری رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اهالی رسانه

برگزاری دومین نشست خبری رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اهالی رسانه

برگزاری دومین نشست خبری رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اهالی رسانه

 

دومین نشست خبری رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اهالی رسانه صبح دیروز برگزار گردید. 

 به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، در این نشست که با حضور خبرنگاران عکاسان و گروههای خبری سیما…

برگزاری دومین نشست خبری رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اهالی رسانه

 

دومین نشست خبری رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اهالی رسانه صبح دیروز برگزار گردید.

 

 

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، در این نشست که با حضور خبرنگاران عکاسان و گروههای خبری سیما در محل ستاد برگزار شد مهندس پلارک به تشریح اقدامات سالهای گذشته و برنامه های سال 90 پرداخت.

وی با اشاره به شرایط عتبات عالیات پیش از شکل گیری ستاد گفت: با توجه به محدودیتهای اعمال شده از سمت حکومت عراق در دوره صدام ما شاهد وضعیت اسف باری در حرمهای مطهر ائمه معصوم علیهم السلام بودیم. بنابراین تلاش نمودیم در طی 8 سال گذشته که ستاد بازسازی عتبات عالیات فعالیت خود را آغاز نموده است این چهره ناخوشایند را از این بقعه های نورانی بزادییم.

پلارک ضمن تقسیم بندی طرحهای اجرا شده در اعتاب خاطر نشان کرد: کارهایی که پس از ورود به حرمهای مطهر انجام داده ایم در سه دسته قرار میگیرند. دسته اول امور خدماتی نظیر غبار روبی حرمها، دسته دوم تعمیرات جزیی چون ساخت دربها سیستم های صوت، برق ، هواسازی، ساخت سرویس های بهداشتی که بالغ بر 150 پروژه مختلف با هزینه ریالی 70میلیارد تومان در این زمینه در حرمهای شریفه  اجرایی شده است.

او در مورد سومين دسته از اقدامات ستاد نيز اظهار كرد: بخش سوم اقدامات انجام كارهای اساسی شامل توسعه حرم‌های شريف و ايجاد و ساخت تمامی موارد كمبود حرم‌ها بوده است كه در همين راستا در كربلا يكی از بزرگ‌ترين ساختمان‌های شهر كربلا، با رعايت طرح‌ جامعه توسعه حرم امام حسين(ع) و حرم حضرت ابوالفضل(ع) جانمايی شده و تا پايان خرداد ماه سال جاری افتتاح می‌شود.

رئيس ستاد بازسازی عتبات عاليات در مورد تجهيزات و امكانات اين ساختمان اعلام كرد: مجموعه‌ای شش طبقه‌ای در زيربنايی به مساحت 14 هزار متر مربع ساخته می‌شود كه دارای مهمانپذير، آشپزخانه، سوئيت‌های اقامتی، كلاس‌های آموزشی، سالن‌ كنفرانس، سروريس بهداشتی و ساير امكانات است.

وی دومين پروژه مهم ملحقات حرم امام حسين(ع) را ساخت بيمارستان 120 تخت‌خوابه در جوار حرم امام حسين(ع) اعلام كرد و گفت: پيشرفت اين پروژه تاكنون 70 درصد بوده است كه اين بيمارستان توسط بهترين تجهيزات پزشكی دنيا تجهيز می‌شود و اميدواريم بتوانيم پزشكان متخصص ايرانی را به صورت دوره‌ای برای خدمت در اين بيمارستان اعزام كنيم. اين بيمارستان دارالشفاء حضرت زین العابدین (ع) خواهد بود كه با هزينه 30 ميليارد تومان ساخته و تجهيز می‌شود.

ساخت صحن حضرت زهرا(ع) در حرم مطهر امام علی(ع) يكی از مهم‌ترين و اولويت‌دارترين اقداماتی بود كه پلارك به آن اشاره كرد و گفت: اقدامات اوليه اين طرح از يك سال و نيم پيش آغاز شده است و امروز با پيمانكار اين طرح قرارداد امضاء می‌كنيم كه با اجرايی شدن اين طرح فضای موجود در حرم حضرت علی(ع) 10 برابر می‌‌شود و زمان‌بندی پنج‌ساله با برآورد هزينه 700 ميليارد تومان برای آن در نظر گرفته شده است كه نگرانی از بابت تأمين هزينه آن نداريم و تا اين مرحله از پروژه هزينه‌های آن تأمين شده است و هر كسی در ايران می‌تواند هزينه ساخت يك متر از اين صحن را پرداخت و سپس آن را به بارگاه حضرت علی(ع) هديه كند.

وی افزود: سنگ‌های داخل حرم حضرت علی (ع) نيز تعويض شده و در حال طلاكاری ايوان نجف هستيم كه اميدواريم تا پايان سال جای اين طرح به اتمام برسد.

رئيس ستاد بازسازی عتبات عاليات بخش ديگری از سخنان خود را به اقدامات ستاد در شهر سامرا اختصاص داد و افزود: بعد از حادثه انفجار در حرمين امامين عسكريين تا مدت‌ها شرايط امنيتی برای بازسازی فراهم نبود اما اكنون اين امكان فراهم شده و در حال حاضر سنگ‌كاری داخل حرم، طلاكاری گنبد و آيينه‌كاری داخل حرم را در دستور كار داريم همچنين در حال ايجاد راهروی خروجی از سرداب امام زمان (عج) هستيم تا تردد زائران در اين محل تسهيل شود. ضريح امامين عسكرين(ع) نيز ضريح شش گوشه‌ای است كه در شهر قم در حال ساخت است و صندوق‌های قبور مطهر نيز در استان فارس در حال ساخت است و اميدواريم اوايل سال 91 اين ضريح آماده شود.

پلارك در مورد اقدامات ستاد در شهر كاظمين نيز اعلام كرد: اقدامات صورت گرفته در شهر كاظمين كاملتر از مناطق ديگر بوده است و دو طرح توسعه صحن در اين شهر اجرا شده، گنبد‌ها طلاكاری شده، سنگ‌كاری صحن‌ها تمام شده است و ساخت دو صحن جانبی نيز به اتمام رسيده است. البته مسجد صفويه كه نزديك حرم امامين جوادين است نيز در حال مرمت و بازسازی است كه به زودی درب اين مسجد به حرم مطهر باز و به حرم امامين جوادين ملحق می‌شود.

رئيس ستاد بازسازی عتبات عاليات در پايان سخنان خود با اشاره به اينكه شش هزار نفر پرسنل برای كار يدی از سوی ستاد به عتبات عاليات اعزام شده‌‌اند به تمام كسانی كه عشق و علاقه‌‌ به كار در عتبات عاليات دارند اعلام كرد كه می‌توانند برای هر نوع همكاری به ستاد‌های شهر و استان خود مراجعه و اعلام آمادگی كنند.

پلارك در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مورد تهيه و نصب صندوق‌های ويژه جمع‌آوری نذورات مردمی برای ساخت عتبات عاليات یادآور شد: در جمع‌آوری نذورات حفظ كرامت ائمه برای ما بسيار مهم است به همين دليل صندوق‌ها فقط در امامزادگان زير نظر سازمان اوقاف نصب می‌شود، البته فعلاً اين كار عملياتی نشده است و مردم می‌توانند برای هر گونه مشاركت در بازسازی عتبات عاليات به ستادهای شهرستانی ما مراجعه كنند و يا نذر خود را به حساب 110 بانك‌های ملی، سپه و تجارت واريز كنند و فقط فيش‌های نذورات خاص خود را به ستاد‌ها تحويل دهند تا دقيقاً پول آنها در محلی كه خود درخواست كرده‌اند هزينه شود.

وی از مردم خواست در هنگام ارائه هدايا، مشاركت‌ها و نذورات خود (به استثناء نذورات خاص) امكان هزينه كردن عام آن برای بازسازی عتبات عاليات را به ستاد بدهند.

پلارك در پاسخ به سؤال دیگری در مورد زمان اتمام ضريح امام حسين(ع) گفت: قبل پايان سال 90 اين ضريح به اتمام می‌رسد. او در مورد ساخت ضريح حضرت ابوالفضل(ع) نيز گفت: اين ضريح با مشاركت كشور عراق در اين كشور در حال ساخت است.

وی با تأكيد بر حمايت كامل آيت‌الله سيستانی و نماينده ايشان در ايران از اقدامات ستاد بازسازی از همكاری اين مرجع عالی‌قدر تشكر كرد.

در پايان اين نشست خبری خبرنگاران حاضر در نشست برای اعزام به عتبات عاليات گروه‌بندی شدند و سپس اصحاب رسانه از نمايشگاه ستاد بازسازی عتبات عاليات بازديد كردند. 

 گزارش تصویری مرتبط را اینجا ببینید.

منبع:سایت ستاد عتبات

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال