تازه ترین
خانه » اخبار » حرم حضرت زینب(س) نوسازی شد/ توسعه صحن حرم؛ پروژه آینده مردم خوزستان
حرم حضرت زینب(س) نوسازی شد/ توسعه صحن حرم؛ پروژه آینده مردم خوزستان

حرم حضرت زینب(س) نوسازی شد/ توسعه صحن حرم؛ پروژه آینده مردم خوزستان

photo_2016-02-10_17-27-56مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان با بیان اینکه با مشارکت مردم استان حرم حضرت زینب(س) مانند گذشته و بلکه بهتر از گذشته نوسازی شده است، از انجام مطالعات و طراحی‌های اولیه توسعه صحن حرم مطهر خبر داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود موسوی، مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان امروز، ۲۰ تیرماه در نشست خبری با اصحاب رسانه، ضمن تقدیر از اصحاب رسانه در حمایت معنوی از ستاد بازسازی عتبات عالیات استان گفت: حرم مطهر حضرت زینب(س) بر اثر حملات عناصر تکفیری که از بیش از پنج سال گذشته به کشور سوریه آغاز شد به وسیله اصابت گلوله‌ها و ترکش خمپاره‌ها آسیب‌های زیادی دید.

آغاز نوسازی حرم حضرت زینب(س) از سال ۹۳

وی‌ گفت: بر اثر این گلوله‌ها کاشی‌های قدیمی حرم، طلاکاری‌های دوران گذشته که همه آثار تاریخی بودند؛ دربها، نگاره‌ها، منبت‌‌کاری‌ها و خاتم‌کاری‌ها و تمام جلوه‌های هنرمندی مردم محب اهل‌بیت(ع) طی سالیان گذشته صدمات زیادی دید. ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان از سال ۹۲ بازسازی حرم حضرت زینب(س) بر عهده گرفت و پس از انجام کار کارشناسی و اعزام هئیت فنی، نوسازی حرم از ابتدای سال ۹۳ آغاز شد.

اقدامات ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان در حرم حضرت زینب(س)

موسوی در ادامه به بیان اقدامات ستاد استان در حرم مطهر حضرت زینب(س) پرداخت و گفت: برخی‌ از این اقدامات شامل بازسازی و تعویض رواق‌های سقف حرم و مصلی، سرویس و تعمیر هفت دستگاه ایرکاندیشن مصلی، اصلاح سیستم برق و روشنایی مصلی، تعمیر ژنراتورهای برق حرم و مصلی، بازسازی کامل سیستم گرمایشی و سرمایشی حرم، رنگ‌آمیزی ستون‌های بتنی صحن، بازسازی و پلی‌استرسازی ۷۴ درب حرم، تعمیر و رنگ‌آمیزی ۱۴۸ حفاظ پنجره‌های حرم و کاشی‌کاری ستون‌های حرم هستند.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان ادامه داد: تعمیر و مرمت کاشی‌کاری نقاط آسیب دیده حرم، کاشی‌کاری معرق گلدسته‌های حرم به متراژ ۵۰ مترمربع، طراحی و سفارش ۵۷۰ مترمربع فرش ۱۲ و ۶ متری، خرید و ارسال یک دستگاه قالیشویی، رفوگری فرش‌های دستباف نفیس حرم، ایزوگام پشت‌بام حرم به متراژ ۷۲۰۰ مترمربع، سیاه‌زدایی ضریح و گنبد و ارسال بیش از ۴۰۰ نوع کالا موردنیاز به سوریه از جمله دیگر اقدامات ستاد استان در حرم مطهر حضرت زینب(س) بود.

جهاد جانی و مالی مردم خوزستان در عراق و سوریه 

وی با بیان اینکه نقطه نقطه حرم تعمیر و بازسازی و به حالت اول خود برگشت، گفت: طی این مدت بیش از ۱۷۰ نیروی متبرع فنی(شامل مهندس، معمار، برقکار، رفوگر و …) تمام اقدامات مورد نیاز حرم را انجام دادند و در حال حاضر حرم مانند گذشته و بلکه بهتر از گذشته شده است. مردم خوزستان و ملت ایران علاوه بر جهاد جانی در سوریه و عراق در بازسازی حرم‌های مطهر جهاد مالی ارزشمندی کردند.

موسوی اظهار کرد: برخی از استان‌ها نیز در این پروژه ستاد استان را یاری دادند اما عمدتاً مردم خوزستان این پروژه را به پایان رساندند.

طرح توسعه حرم حضرت زینب(س) در دست اقدام است

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان در ادامه سخنان خود از پیگیری مسقف کردن و توسعه حرم حضرت زینب(س) خبر داد و گفت: نقشه این کار، طراحی و مطالعات آن توسط جوانان خوزستان انجام شده است. صحن در حال حاضر ۵۷۰ مترمربع است و امسال طرح توسعه زیارتگاه حرم حضرت زینب(س) کلنگ‌زنی خواهد شد.

گفتنی است‌، در حاشیه این مراسم از سند افتخار جدید مردم خوزستان در ستاد بازسازی عتبات عالیات رونمایی شد. حجت‌الاسلام موسوی در این باره گفت: این سند به منظور مستندسازی کار ستاد، سلامت کار و ایجاد اعتماد در مردم نسبت به هزینه‌کرد کمک‌ها و نذروات آنها در بازسازی حرم‌های‌ مطهر تنظیم شده است.

 منبع:ایکنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد




ارسال