تازه ترین
خانه » اخبار » خوزستانیها 20 میلیارد ریال برای بازسازی ایوان حرم امام علی(ع) اهدا کردند

خوزستانیها 20 میلیارد ریال برای بازسازی ایوان حرم امام علی(ع) اهدا کردند

خوزستانيها 20 ميليارد ريال براي بازسازي ايوان حرم امام علي(ع) اهدا كردند

 

اهواز _ مسوول ستاد بازسازي عتبات عاليات خوزستان گفت: مردم اين استان 20 ميليارد ريال براي بازسازي ايوان حرم مطهر و منور حضرت علي(ع) كمك كردند.

 

حجت الاسلام ‘سيدمحمود موسوي’ روز چهارشنبه در گفتگو با خبرگزاري جمهوري اسلامي افزود: كمكها و نذورات از سوي مردم عاشق اهل بيت عصمت و طهارت (ع) خوزستان براي بازسازي …

 

خوزستانيها 20 ميليارد ريال براي بازسازي ايوان حرم امام علي(ع) اهدا كردند

 

اهواز _ مسوول ستاد بازسازي عتبات عاليات خوزستان گفت: مردم اين استان 20 ميليارد ريال براي بازسازي ايوان حرم مطهر و منور حضرت علي(ع) كمك كردند.

 

 

حجت الاسلام ‘سيدمحمود موسوي’ روز چهارشنبه در گفتگو با خبرگزاري جمهوري اسلامي افزود: كمكها و نذورات از سوي مردم عاشق اهل بيت عصمت و طهارت (ع) خوزستان براي بازسازي ايوان حرم امام علي(ع) در نجف اشرف به صورت وجه نقد و اهدا طلا و جواهرآلات بوده است.

 وي با بيان اينكه بازسازي ايوان حرم مطهر حضرت علي(ع) به مردم خوزستان واگذار شده گفت: كل ايوان حرم مطهر حضرت علي(ع) 12 هزار و 500 خشت به مساحت 500مترمربع است.

مسوول ستاد بازسازي عتبات عاليات خوزستان افزود: با اهدا اين ميزان كمك نقدي و غيرنقدي تاكنون امكان طلاكاري دو هزار خشت ايوان حرم مطهر حضرت علي(ع) فراهم شده و در همين ارتباط 10متر از ايوان حرم با نظارت ستاد و كارشناسان مربوطه نوسازي شده است.

حجت الاسلام موسوي كل هزينه طلاكاري خشتهاي ايوان حرم مطهر امام علي(ع) را 125ميليارد ريال عنوان و ابراز اميدواري كرد مردم ولايتمدار و دوستدار اهل بيت عصمت و طهارت(ع) كمكهاي خود را به حساب ستاد بازسازي عتبات عاليات در بانكهاي ملي، سپه، مالي و اعتباري مهر، انصار و مسكن در همه شهرهاي استان واريز كرده و كمكهاي غيرنقدي خود را به ستادهاي فرعي مستقر در همه شهرهاي خوزستان تحويل داده و در قبال آن رسيد دريافت كنند.

وي ضرورت كمك به بازسازي ايوان حرم مطهر علي(ع) توسط همه قشرها را مورد تاكيد قرار داد و افزود: به منظور جذب هداياي مردم به ويژه خواهران علاوه بر راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ستاد بازسازي عتبات عاليات چهار هزار نفر به صورت افتخاري به صورت رابط در اداره ها، دستگاههاي اجرايي، هياتهاي مذهبي و مساجد با اين ستاد همكاري مي كنند.

 
وي گفت: فعاليت اين ستاد مردمي و داوطلبانه بوده و حوزه فعاليت آن بين المللي و مدت فعاليت از تاريخ تاسيس نامحدود مي باشد.

هيات امناي ستاد بازسازي عتبات عاليات شامل آيت الله ‘سيدمحمدعلي موسوي جزايري’ نماينده ولي فقيه در خوزستان و امام جمعه اهواز، ‘سيدجعفر حجازي’ استاندار خوزستان، سردار سرتيپ ‘حسن شاهوارپور’ فرمانده سپاه وليعصر(عج) خوزستان و ‘سيدمحمودموسوي’ مسوول ستاد بازسازي عتبات عاليات است.

فعاليت ستاد بازسازي عتبات عاليات خوزستان از سال 1384در همه شهرستانهاي استان به منظور جذب هداياي مردمي كمك به بازسازي عتبات عاليات و بازسازي ايوان حرم مطهر امام علي(ع) شروع شده است.

تزيينات، فلزكاري و طلاكاري فعلي حرم مطهر امام علي(ع) توسط هنرمندان و صنعتگران كشورمان در دوران افشاريه طراحي و اجرا شده است.
بعد از گذشت زمان بر اثر اكسيداسيون ورق مس كه زير طلا بكار برده شده و نفوذ آن به بيرون، طلاي سطح آن ريزش و با لايه اي از اكسيد مس تركيب شده و در بعضي از قسمتها سياه شده است.

براي بازسازي مجدد با توجه به اهميت موضوع تلاش گرديد تا راهكارهايي مورد مطالعه علمي و آزمايشگاهي قرار داده شود تا بتوان بر بستر آنها ضمن بازپيرايي، ماهيت تاريخي و اصيل آن حفظ شود كه نتيجه مطالعات منجر به اين شد كه احياي طلاي سطوح خشتهاي ايوان با روشي انجام شود كه نيازي به جدا نمودن خشتها از بدنه نباشد زير جدا نمودن خشتها از بدنه، تمامي ماهيت تاريخي تزيينات را مخدوش و خراب مي كند.

پایگاه اطلاع رسانی ستادبازسازی عتبات خوزستان  به نشاني اينترنتي http://atabatkz.ir

 منبع:ایرنا

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال