تازه ترین
خانه » اخبار » درگذشت معمار توسعه حرمهای مطهر در اعتاب مقدسه

درگذشت معمار توسعه حرمهای مطهر در اعتاب مقدسه

درگذشت معمار توسعه حرمهای مطهر در اعتاب مقدسه دکتر محمد علی شهرستانی

 

دکتر سید محمدعلی شهرستانی، معمار توسعه حرمهای مطهر در اعتاب مقدسه در بیمارستان خاتم الانبیاء تهران دار فانی را وداع گفت.   

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، دکتر سید محمدعلی شهرستانی، معمار توسعه حرمهای مطهر در اعتاب مقدسه …

 درگذشت معمار توسعه حرمهای مطهر در اعتاب مقدسه دکتر محمد علی شهرستانی

 
دکتر سید محمدعلی شهرستانی، معمار توسعه حرمهای مطهر در اعتاب مقدسه در بیمارستان خاتم الانبیاء تهران دار فانی را وداع گفت.  

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، دکتر سید محمدعلی شهرستانی، معمار توسعه حرمهای مطهر در اعتاب مقدسه در بیمارستان خاتم الانبیاء تهران دار فانی را وداع گفت.  

مرحوم دکتر سید محمدعلی شهرستانی متولد کربلا بوده و ضمن تحصیل علوم اسلامی در حوزه‌ تا سطح دروس خارج، در رشته معماری از دانشگاه های انگلستان فارغ التحصیل شد.

از وی طرحهای علمی، فرهنگی و مهندسی متعددی در کشورهای مختلف از جمله عراق، ایران، مالزی و عربستان به یادگار مانده است که از جمله آنها می توان به توسعه جاده های مواصلاتی و ساماندهی چادر حجاج در عرفات، نصب بزرگترین مخزن آهنی در منی،توسعه حرم مطهر امام رضا (ع) در مشهد، کارخانه سیمان آبیک، توسعه حرم امامین جوادین(ع) و ساخت صحن جدید در کاظمین،ساخت صحن زیرزمینی در کربلا ، طرح مسقف ‌نمودن صحن حرم مطهر امام حسین(ع) و بازسازی و بهسازی حرم مطهر امامین عسگریین(ع) در سامرا اشاره کرد.   

او با ساخت پلهای متحرک فلزی، بزرگترین کارخانه شکر درسطح جهانی، مدال طلای دانشگاههای آمریکا را به خود اختصاص داد و تحسین همگان را برانگیخت. او همچنین از مشاوران یونسکو در مسایل معماری اسلامی بین المللی محسوب می شد.  

دکتر شهرستانی ضمن تأسیس «دانشگاه بین‌المللی علوم اسلامی در لندن»، چاپ فصلنامه علمی «الجامعه الاسلامیه» ـ به زبان عربی و انگلیسی ـ تأسیس «مؤسسه جهانی خدمات اسلامی» ـ بنیاد خیریه و غیرانتفاعی عام به انتشار آثار علمی ـ مذهبی چون: النهضه الحسینیه و صلتها بقاعده اللطف، ازمه الحضاره المعاصره اطروحه الخلاص و الاستراتیجیه الاسلامیه للتطویرالتکنولوجی و: التصور الاسلامی للتنویر، بین‌النظریه و التطبیق توسط دانشگاه بین المللی علوم اسلامی در لندن دست زد.

معاونت فنی و مهندسی نیز از نظرات کارشناسی وی در بسیاری از پروژه ها و طرحهای اجرا شده در سامرا، کاظمین و کربلا بهره مند شده است. ستاد بازسازی عتبات عالیات درگذشت این معمار بزرگ جهان اسلام را به خانواده محترم ایشان تسلیت می گوید.   

منبع:سایت ستادبازسازی عتبات

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال