تازه ترین
خانه » اخبار » ساخت ایوان حرم امام علی (ع) 40 درصد پیشرفت کرده است

ساخت ایوان حرم امام علی (ع) 40 درصد پیشرفت کرده است

ساخت ايوان حرم امام علي (ع) 40 درصد پيشرفت كرده است

خبرگزاري دانشجويان ايران – اهواز
سرويس: حج و زيارت


جانشين رييس ستاد بازسازي عتبات عاليات استان خوزستان گفت: در مدت دو سال تبليغ و اطلاع‌رساني، ‌١٧ كيلوگرم طلا و بيش از دوميليارد و ‌٣٠٠ميليون تومان كمك نقدي جمع‌آوري شد. تا كنون ‌٥ / ‌١١ كيلوگرم براي خالص‌سازي و تبديل به طلاي ‌٢٤ عيار و يك‌ميليارد و ‌٣٠٠ميليون تومان به تهران فرستاده شده است.

به گزارش خبرنگار بخش حج و زيارت خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در خوزستان، شهريار نوروزي در نشست خبري امروز (شنبه، سوم دي‌ماه) اظهار كرد:‌ …

ساخت ايوان حرم امام علي (ع) 40 درصد پيشرفت كرده است

خبرگزاري دانشجويان ايران – اهواز
سرويس: حج و زيارت


جانشين رييس ستاد بازسازي عتبات عاليات استان خوزستان گفت: در مدت دو سال تبليغ و اطلاع‌رساني، ‌١٧ كيلوگرم طلا و بيش از دوميليارد و ‌٣٠٠ميليون تومان كمك نقدي جمع‌آوري شد. تا كنون ‌٥ / ‌١١ كيلوگرم براي خالص‌سازي و تبديل به طلاي ‌٢٤ عيار و يك‌ميليارد و ‌٣٠٠ميليون تومان به تهران فرستاده شده است.

به گزارش خبرنگار بخش حج و زيارت خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در خوزستان، شهريار نوروزي در نشست خبري امروز (شنبه، سوم دي‌ماه) اظهار كرد:‌ مرقد مطهر امام علي ‌(ع) تا سال ‌١٣٥ هجري قمري پنهان بود و در زمان‌ امام صادق‌ (ع) آشكار شد كه در نخستين بنا، چهار در و صندوقي از سنگ سفيد و ضريحي روي قبر، بدون قبه داشت. همچنين در سال ‌٢٨٧ هجري قمري براي دومين‌بار بازسازي شد. ساختمان كنوني، گلدسته‌ها و گنبد حرم از آثار دوران صفويه در سال ‌١١٥٦ هجري قمري هستند كه با خشت‌هاي طلايي تزيين و آيينه‌كاري شدند.

وي با بيان اين‌كه چند سال است كه نوسازي و تجديد بنا در مرقد انجام نشده و آهن‌ها و مس‌هاي آن اكسيده شده‌ است، ادامه داد: سال گذشته بحث‌ بازسازي ايوان برعهده‌ي استان نهاده شد. ابتدا توافق‌هاي آن با مسؤولان استان و متوليان حرم انجام و سپس تعريف پروژه ابلاغ شد.

نوروزي گفت: در زمينه‌ي اطلاع‌رساني شايعه‌هايي مبني بر اين‌كه آيت‌الله سيستاني، متولي حرم، با اين پروژه مخالفت دارد، مطرح شد كه آيت‌الله موسوي جزايري، نماينده‌ي ولي فقيه در خوزستان، در جلسه‌اي با آيت‌الله سيستاني اين مسأله را مطرح و آيت‌الله سيستاني نيز از اجراي اين پروژه اظهار خوشحالي كرد. مخالفت آيت‌الله سيستاني درباره‌ي بازسازي ضريح امام علي (ع) بود كه اين امر هنوز در مرحله‌ي توافق است و هنوز اقدامي براي آن نشده است. دليل مخالفت نيز اين بود كه ضريح هنوز جوابگو است و به ترميم دوباره نياز ندارد.

جانشين ستاد بازسازي عتبات عاليات در خوزستان بيان كرد: براي راه‌اندازي پروژه همه‌ي كميته‌ها و معاونت‌ها فعال شدند. با توجه به حجم كار نياز بود كه ستادي براي اين كار تشكيل شود، زيرا فعلا به مدت دو سال كار ايوان حرم امام علي (ع) ‌انجام مي‌شود و پس از آن، مأموريت ديگري را خواهيم داشت كه براي ادامه‌ي فعاليت‌ها فقط يك هيأت و گروه‌هاي متفرقه نمي‌توانند كار را انجام دهند. سيستم منظم اداري و سازمان‌ غيردولتي كه اسنادي براي هدايا و نذورات مردم همراه رسيد تحويل مي‌دهد، تشكيل شد و اكنون همه‌ي اقدامات در اين ستاد انجام مي‌شود.

او ادامه داد: تشكيل ستاد براي جلب اعتماد مردم است. نخستين اقدام ستاد، راه‌اندازي ‌٢٤ شعبه در شهرستان‌هاي استان با هماهنگي امام جمعه، فرماندار و فرمانده‌ي سپاه هر شهرستان بود. دومين اقدام ستاد نيز راه‌اندازي پنج ستاد ديگر در اداره كل آموزش و پرورش، سازمان آب و برق خوزستان، شركت ملي حفاري خوزستان، سازمان صداوسيماي خوزستان و شركت فولاد استان بود. تا كنون سه‌هزار نماينده‌ي نذوراتي در مساجد، حسينيه‌ها، اصناف، اتحاديه‌ها و ديگر بخش‌ها گمارده شده‌اند تا با استفاده از نيروهاي متعهد، مردم را براي جمع‌آوري نذورات و هدايا جذب كنيم.

نوروزي گفت: تأمين و فرستادن بيش از دوهزار و ‌٦٥٠ تن سيمان به قيمت ‌٢٠٠ميليون تومان براي شهرهاي سامرا، نجف و كربلا، تهيه و فرستادن بيش از ‌٢٠٠ تن آهن‌آلات به ارزش ‌١٧٥ميليون تومان و ‌١٠هزار متر ايزوگام به ارزش ‌١٩٠ميليون تومان، ساخت كتيبه سردر روبه قبله‌ي امام حسين (ع) به ارزش ‌١٠ميليون تومان، ساخت كتيبه‌ي سردر روبه قبله‌ي حرم اباالفضل (ع) به ارزش ‌٩ميليون تومان و تهيه‌ي تصفيه‌خانه‌ي آب شرب حرم اباالفضل (ع) به ارزش ‌٣٠ميليون تومان از ديگر اقدامات اين ستاد است.

جانشين ستاد بازسازي عتبات عاليات استان خوزستان اضافه كرد: تأمين مالي پروژه تماما برعهده ستاد بازسازي استان است. تا كنون حدود ‌٤٠ درصد پروژه انجام شده و يك سال از مهلت پروژه باقي مانده است. در اين پروژه، يك ريال از پول دولتي هزينه نمي‌شود و همه‌ي پروژه از كمك‌ها و نذورات مردمي است. تكميل اين پروژه به ‌٢٥٠ كيلوگرم طلاي ‌٢٤ عيار نياز دارد كه علاوه بر طلاهاي جمع‌آوري‌شده، در يك‌ماه گذشته نيز ‌٧٦ / ‌٧٩٠ گرم طلا جمع‌آوري شده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال