تازه ترین
خانه » فرمایشات مراجع معظم تقلید و علماء در مورد بازسازی عتبات » سخنان حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار با رئیس ستادبازسازی عتبات عالیات
سخنان حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار با رئیس ستادبازسازی عتبات عالیات

سخنان حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار با رئیس ستادبازسازی عتبات عالیات

آیت الله العظمی مکارم شیرازی بازسازی عتبات عالیات تبلیغ دین و ذخیره یوم‌ المعاد است. عتبات عالیات کانون های مهم مذهبی پیروان مکتب اهل بیت (علیهم السلام) بلکه همه مسلمین جهان است و در طول تاریخ همیشه جاذبه فوق العاده ای برای جلب قلوب به سوی خود داشته است. بدیهی است هر قدر بر شکوه و عظمت آنها افزوده شود بر تعظیم شعائر اسلامی افزوده شده است. اینجانب اجازه میدهم که “نصف” سهم مبارک امام (ع) برای این هدف مقدس (بازسازی حرم عسکریین (ع) استفاده شود.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی: اینجانب اجازه میدهم که از نصف سهم مبارک امام (ع) برای این هدف مقدس (بازسازی حرم سامرا) استفاده شود. هرچند بهتر آنست که همه عزیزان با تبرعات خود به افتخار بازسازی آنجا نایل آیند. ۲۲/۱۲/۸۴

سخنان آیت الله مکارم شیرازی در دیدار با رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات و هیئت همراه:
این فرصتی که فراهم شده ممکن است همیشگی نباشد حالا با وجود حکومت جمهوری اسلامی ایران و وجود یک حکومت شیعی در عراق که اینها دست به دست هم داده اند و زمینه خدمات بیشتر را به آستان ائمه معصوم علیهم السلام در آن کشور فراهم کرده اند فرصت خوبی است و شما هم بحمدالله از این فرصت استفاده کرده و برای خودتان ذخائری معنوی فراهم می نمایید و این کارهایی که می کنند اسباب آمرزش برای خودتان و اجداد و گذشتگانتان است.
زائرینی که به عتبات می روند یقینا دعا می کنند شما را ؛ این کار بسیار پربرکت بوده که انجام شده در ضمن این امور ثابت کرده که اگر از انگیزه ها و علایق مذهبی مردم استفاده شود کارهای مهمی در کوتاهترین زمان و با ارزانترین وجه انجام می پذیرد پس انجام کار به این بزرگی منابعش توسط مردم تأمین می شود و این امر خود تبلیغ دینی است یعنی با استفاده از احساسات پاک مردم دوستدار اهل بیت(ع) باعث انجام مهمترین امور می شود حالا اگر این کارها از یک سیستم خاص و با بودجه های دولتی و خصوصی می خواست انجام شود قطعا با هزینه ای بسیار بالا و آن هم به این عظمت امکان پذیر نیست.

۱- توصیه مهم بنده انجام نظافت است هرچه روی نظافت کار شود بهتر است نه تنها نظافت حرم ها بلکه نظافت شهر نظافت کوچه ها. من شنیدم در کوچه پی کوچه ها آلودگی هست حتما روی این مورد کار شود در زمینه برق هم شنیدم خاموشی دارند شما تجارب خودتان را در اختیار بگذارید کمک کنید تا موضوع حل شود.

در باب نظافت باید عرض کنم در هرجا که شما وارد شوید اول به نظافت آن توجه می کنید در حرم ها که جای خود را دارد در اطراف حرم ها در کوچه های شهر. من خاطره دردناکی دارم روزگاری به علت عدم وجود سرویس های بهداشتی کافی بعضی ها رعایت نمی کردند. بعضی فکر می کنند که اگر رواق ها را درست کنند بهتر است از کار برروی سرویس های بهداشتی. بررسی کنید بر اساس جمعیت زوار و سرویس های بهداشتی. در باب حمام ها هم که با آب فرات تأمین می شود سعی شود که با هدف تأمین بهداشت حمام های مناسب تری ساخته شود.

۲- دومین توصیه شما در اجرای پروژه ها فقط امروز را نبینید. برای ۵۰ سال آینده برنامه ریزی کنید الان هم بحمدالله فضا فراهم است از نظر سیاسی و … . سعی کنیم برنامه ها با درنظر گرفتن آینده اجرا شود. در باب بیمارستان هرچند کار مهمی است اما ۱۲۰ تختخواب را افزایش دهید، درمانگاه های متعدد بسازید تا زوار با خاطرات خوشی از زیارت برگردند و از خدا بخواهند دوبازه نصیبشان شود مثل آن حاجی نباشد که رفته بود مکه خیلی اذیت شده بود برگشت آمد گفت خدایا نصیب ما کردی نصیب اولاد ما نکن.

از صمیم دل به شماها دعا می کنم و از شما متشکرم حقیقتا شما آنجا باعث آبروی شیعه و مذهب هستید خداوند شمارا موفق کند.

منبع:http://atabat.moe.gov.ir

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال