تازه ترین
خانه » اخبار » شمار موکبهای اربعین در مناطق سیل زده خوزستان به ۱۵۲رسید/کمک به هموطنان سیل‌زده
شمار موکبهای اربعین در مناطق سیل زده خوزستان به ۱۵۲رسید/کمک به هموطنان سیل‌زده

شمار موکبهای اربعین در مناطق سیل زده خوزستان به ۱۵۲رسید/کمک به هموطنان سیل‌زده

رئیس کمیته اسکان، تغذیه و جذب مشارکت‌های مردمی ستاد اربعین حسینی خوزستان گفت: گفت: شمار موکبهای اربعین که هم اکنون به مناطق سیل زده خوزستان خدمت رسانی می‌کنند به ۱۵۲ موکب رسید.

حجت الاسلام سیدمحمود موسوی در گفت و گو با ایرنا افزود: از این تعداد، ۸۶موکب خوزستانی و ۶۶موکب از سایر استان‌های کشور هستند که به صورت داوطلب و در پی فراخوان عمومی برای کمک رسانی به هموطنان سیل زده در خوزستان با تجهیزات و امکانات مورد نیاز در مناطق درگیر سیلاب مستقر شده اند.

وی بیان کرد: مواکب اربعین حسینی روزانه ۲۵۰هزار وعده غذایی با استفاده از کمک‌های مردمی و خیران نیک اندیش پس از پخت و آماده سازی، بین سیل زدگان خوزستانی توزیع می‌کنند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان افزود: در صورت اعلام نیاز از سوی مدیریت بحران استانداری و هلال احمر، موکب‌های اربعین توانایی تهیه روزانه ۳۰۰هزار وعده غذایی را برای توزیع در اردوگاه‌های محل استقرار سیل زدگان دارند.

به گفته وی مواکب مردمی از ۱۶ استان کشور شامل فارس، مرکزی، کهگیلویه و بویراحمد، چهار محال و بختیاری، یزد، تهران، خراسان رضوی، هرمزگان، همدان، بوشهر، اصفهان، خراسان رضوی،زنجان، آذربایجان غربی، البرز و سمنان در حال خدمت رسانی به مردم سیل زده در مناطق شوش، شوشتر(شعیبیه)، دشت آزادگان، حمیدیه، الهایی، هویزه و بستان هستند.

حجت الاسلام موسوی افزود: این مواکب تا زمان برقراری وضعیت عادی، خدمت رسانی به مردم آسیب دیده ناشی از سیلاب را در اردوگاه‌های اسکان موقت ادامه می‌دهند.

بر اساس اعلام جمعیت هلال احمر خوزستان تاکنون حدود ۱۷۰هزار نفر اهالی مناطق سیل زده یا در معرض سیلاب این استان در ۶۷ اردوگاه اسکان موقت مستقر شده اند.

حدود ۴۰۰ هزار نفر ساکنان شهرها و روستاهای حاشیه رودخانه‌های کرخه، دز و کارون در معرض سیلاب هستند.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس از ضرورت برپایی مواکب اربعین حسینی به مدت یک ماه در مناطق بحران زده و در معرض سیلاب از جمله خوزستان سخن گفته بودند.

در جریان زلزله مناطق غربی کشور در سال ۱۳۹۶ دهها موکب اربعین حسینی از خوزستان پس از فراغت از خدمت رسانی به زائران اربعین در مرزهای چذابه و شلمچه،بلافاصله به استان زلزله زده کرمانشاه اعزام شدند تا با حضور خود، مرهمی بر دل‌های مصیبت دیدگان زلزله باشند.

موکب‌های اربعین رفته رفته به یکی از منسجم ترین، کاراترین و آماده ترین نهادهای مردمی برای خدمت رسانی به مردم در مواقع بحرانی تبدیل شده اند.

مواکب اربعین حسینی به تدریج از سال ۱۳۹۲ همزمان با حرکت کاروان‌های اربعین به سمت مرزهای چذابه و شلمچه شکل گرفت و هر سال بر تعداد مواکب افزوده شد و کارکردهای آن نیز هر سال به تناسب نیازها افزایش یافت.

منبع:http://fa.atabat.org/

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال