تازه ترین
خانه » اخبار » شور و عشق خوزستانی‌ها در بازسازی عتبات
شور و عشق خوزستانی‌ها در بازسازی عتبات

شور و عشق خوزستانی‌ها در بازسازی عتبات


ایرنا – شور و عشق خوزستانی ها در بازسازی عتبات عالیات جلوه ای از محبت وصف ناشدنی مردم این دیار به خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است ؛ سرزمینی که با قدم نهادن حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) به خوزستان ، دروازه ورود شیعه به ایران بزرگ لقب گرفت

به گزارش ایرنا هر گوشه این سرزمین بوی محبت به خاندان اهل بیت (ع) می دهد ،دیاری که به لطف الهی فرصت یافت تا با مشارکت در بازسازی اعتاب مقدسه ، جلوه های از شور و اشتیاق به خاندان پیامبر(ص) را نشان دهد.

قریب به نیم قرن دیکتاتوری و جنگ، برای مردم مظلوم عراق نتیجه ای جز ویرانی، آوارگی ، قتل و غارت به همراه نداشت و متاسفانه در این میان عتبات مقدسه نیز از این امر مستثنی نبود ؛ آثار زخم دژخیمان صدامی هنوز از چهره منور حرم های مطهر امامان معصوم(ع) پاک نشده است.

به لطف و توفیق الهی پس از سقوط رژیم بعثی در عراق ، با امکان حضور در بارگاه منور امیر مومنان علی (ع) ، و سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدا… الحسین(ع) و یاران با وفایش ، ستاد بازسازی عتبات عالیات به تشخیص مسئولان امر و با هدف ساماندهی و هدایت نذورات و هدایای عاشقان و دلدادگان اهل بیت (ع) در کشور تشکیل شد.

این ستاد از شروع تاسیس، عزم خود را جزم کرد تا با برنامه ریزی، تحقیق، مطالعات اولیه و همکاری با تولیت حرم های مطهر بتواند فضایی مناسب را برای دلدادگان فراهم کند که نتیجه آن ترمیم، تعمیر، گسترش، تعویض، بازسازی و زدودن غبار چندین ساله از میعادگاه عاشقان و محبان ائمه اطهار (ع) بوده است.

در این راستا ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان نیز با مشارکت سایر ستادهای معین استانی تاکنون پروژه های زیادی را به پایان رسانده است.

این ستاد علاوه بر مشارکت در سایر پروژه های مربوط به بازسازی اعتاب مقدسه، از سال ۱۳۸۹پروژه های مستقل و بزرگی را نیز بر عهده گرفته و تحویل داده است.

* بازسازی ایوان طلای حرم علوی

یکی از این پروژه های مهم ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان ، تامین هزینه مرمت و بازسازی ایوان طلای حرم مطهر و منور امیرالمومنین امام علی (ع) با جذب بیش از ۱۲۰میلیارد ریال از محل نذورات و کمک های مردم سخاوتمند خوزستان بود که پس از سال ها به نتیجه رسید.

مردم خوزستان به ویژه بانوان مومنه بخش مهمی از طلاجات خود را برای حرم مطهرحضرت علی (ع) هدیه کردند تا قدم بزرگی برای به سرانجام رساندن این کار عظیم برداشته و افتخاری ماندگار برای خود رقم بزنند.

بر اساس اسناد تاریخی، ایوان طلای حرم امام علی (ع)حدود ۳۰۰سال پیش به دستور نادر شاه افشار طلاکاری شده بود که به دلیل گذشت زمان و عوامل فرسایشی طلاهای رویه ورق های مس دچار خوردگی شده بود و سیاهی ورق های مس نمایان شد که بنا به درخواست تولیت حرم مطهر و تایید مرجع عالیقدر آیت ا… سیدعلی سیستانی ، ستادبازسازی عتبات عالیات متولی بازسازی ایوان حرم علوی شد.

* ساخت ۶ در حرم امامین عسکریین (ع) در سامرا

مردم خوزستان پس از برعهده گرفتن ساخت ۶ درب از حرم امامین عسکریین (ع) توسط ستاد بازسازی عتبات عالیات ، مشارکت نقدی و غیرنقدی خود را برای به سرانجام رساندن این عمل صالح شروع کردند و در مدت کوتاهی (کمتر از ۲ سال) ۶ درب حرم امام هادی(ع) و امام حسن عسکری(ع) را برای نصب به سامرا ارسال کردند.

از دیگر پروژه های ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان ، می توان بازسازی نقاط آسیب دیده حرم حضرت زینب (س)در سوریه که در مراحل پایانی قرار دارد ، پروژه مرمت و بازسازی گنبد حرم مطهر امام علی (ع) ، ساخت ۲ درب حرم مسلم بن عقیل (ع) و مشارکت فعالانه در پروژه توسعه حرم امام علی(ع) با ساخت صحن حضرت زهرا(س) در نجف اشرف اشاره کرد.

* ساخت حایل های شیشه ای اماکن مقدسه

ساخت حایل های شیشه ای در حرمین امامین عسکریین(ع) و حرم حضرت ابوالفضل(ع) که عراقی ها به آن ‘قاطع’ می گویند از دیگر کارهایی است که پس از پایان کار، به تازگی به سامرا و کربلا ارسال شده است.

ساخت این حایل های شیشه ای برای تکفیک خواهران و برادران زایر و ایجاد نظم و انضباط برای زیارت به گونه ای که مسایل شرعی نیز رعایت شده باشد یکی از پروژه های ستاد بازسازی عتبات عتبات عالیات بوده که با همت مردم خیر ، نیکوکار و دوستدار اهل بیت عصمت و طهارت(ع) خوزستان به سرانجام رسیده است.

* اعتبارات دولتی برای پروژه ها استفاده نشد

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان گفت:در اجرای پروژه های بازسازی اعتاب مقدسه در عراق و سوریه از اعتبارات دولتی استفاده نشده و نخواهد شد.

حجت الاسلام سیدمحمود موسوی با اشاره به اینکه همه اعتبارات مورد نیاز پروژه های عتبات عالیات از محل هدایا و نذورات مردمی به سرانجام رسیده است افزود:این ستاد تاکنون حتی یک ریال از اعتبارات دولتی در این مسیر هزینه نکرده است.

به گفته وی به تازگی با فراهم کردن زیرساخت لازم ، همه پرداختی ها و هدایای مردمی به صورت متمرکز در بانک ها انجام می شود.

همچنین ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان در راستای ثبت در اسناد بازسازی عتبات مقدسه به کسانی که هزینه مرمت و بازسازی هر یک از حرم های اهل بیت(ع) را به مقدار حداقل پنج میلیون ریال پرداخت کنند سند افتخار مشارکت در بازسازی حرم های مطهر اهدا می شود.

* مشارکت در تامین اقلام مورد نیاز و نیروی فنی

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان می گوید:تاکنون ۶۳۰ نفر نیروی متخصص فنی برای بازسازی حرم اهل بیت(ع) درعراق و سوریه به صورت دوره ای اعزام شده و بیش از سه هزار و ۷۰۰ تن سیمان ، ۶۰۰ شاخه لوله با اتصالات به ارزش ۶۷میلیارد ریال ، ۱۰ تن الکترود ، ۱۹۰ تن شاخه تیرآهن ۱۸ و ۲۰ ، ۱۰هزار متر ایزوگام تهیه و به عراق و سوریه ارسال شده است.

* بازسازی نقاط آسیب دیده حرم حضرت زینب (س)در سوریه

گروه های تروریستی و تکفیری پس از هجوم به منطقه زینبیه دمشق و نزدیک شدن به حرم مطهر حضرت زینب (س) خساراتی به ابنیه و تاسیسات حرم وارد کردند.

پس از عقب راندن عوامل تروریستی از اطراف حرم، ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان از طرف ستاد مرکزی بازسازی عتبات عالیات متولی بازسازی نقاط آسیب دیده آن حرم شریف شد و تاکنون درب های ورودی و رواق ها، مصلا، سامانه برودتی و حرارتی، موتور برق ، ایزوگام حرم و رواق ها به طور کامل بازسازی و نوسازی شد.

* مشارکت در ساخت پروژه عظیم صحن حضرت زهرا(س) در نجف اشرف

به منظور توسعه حرم مطهر مولای متقیان امام علی (ع) در نجف اشرف پروژه صحن و شبستان جامع حضرت زهرا (س) با ۲۲۰ هزار مترمربع زیربنا از سال۱۳۸۹ شروع به کار کرده است.

این ستاد به منظور سهیم کردن محبان اهل بیت (ع) و علاقه مندان به مشارکت در این امر خیر هزینه ساخت ۲ هزار متر مربع زیربنای این صحن را تعهد کرده است.

بخشی از این پروژه شامل شبستان و محل استراحت زایران که دارای امکانات گرمایشی و سرمایشی است، ۱۰۰ هزار متر مربع وسعت دارد که باعث رفاه حال خیل عظیم زایران امام اول شیعیان خواهد شد.

این طرح با معماری اصیل ایرانی و اسلامی ساخته خواهد شد و نمایانگر هنر ایرانی در کنار اعتقادات عمیق دینی و مذهبی و علاقه مردم ایران به اهل بیت (ع)خواهد بود.

* ستاد برتر و ممتاز در جذب مشارکت مردم

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان گفت: این ستاد برای چندمین سال متوالی به عنوان ستاد برتر در زمینه جذب مشارکت مردم خوزستان در بازسازی اعتاب مقدسه در عراق و سوریه انتخاب شده است.

حجت الاسلام موسوی، رعایت نظم و انضباط در ثبت دقیق کمک های مالی و حفظ و انتقال هدایا و نذورات مردمی، انسجام و فعال سازی ستادهای تابعه ، نظارت دقیق و انجام بازرسی از زیر مجموعه های ستاد ، افزایش میزان جمع آوری هدایا و نذورات مردمی ، انجام اقدام های مثبت فرهنگی و اطلاع رسانی و ارتباط مستمر با رسانه ها در سطح استان و فعال بودن وب سایت ستاد استان و انعکاس مستمر فعالیت ها را از دلایل انتخاب این ستاد به عنوان ستاد برتر بیان کرد.

منبع:ایرنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال