تازه ترین
خانه » اخبار » صحن امام رضا(ع) و امام زمان(عج) در کاظمین ساخته می‌شود/ایجاد ۱۵۰۰موکب در اربعین ۹۶
صحن امام رضا(ع) و امام زمان(عج) در کاظمین ساخته می‌شود/ایجاد ۱۵۰۰موکب در اربعین ۹۶

صحن امام رضا(ع) و امام زمان(عج) در کاظمین ساخته می‌شود/ایجاد ۱۵۰۰موکب در اربعین ۹۶

‌مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان با بیان اینکه اربعین سال گذشته حدود ۷۶۰ موکب در استان فعال بودند، گفت: در سال ۹۶ باید بیش از هزار و ۵۰۰ موکب بین شهری، بین راهی و بین مرزی راه‌اندازی شود؛ همچنین به دنبال شناسنامه‌دار کردن موکب‌ها هستیم.

‌به گزارش‌ ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد موسوی در جلسه شورای اداری استان که چهارشنبه، ۲۴ خردادماه در سالن شهید هاشمی استانداری برگزار شد، اظهار کرد: این ستاد، تشکیلاتی مردم‌نهاد است که از سوی مقام معظم رهبری در سال ۸۲ در کشور راه‌اندازی شد؛ رهبر معظم انقلاب در ستاد بازسازی عتبات عالیات، سه نماینده دارند که بر کارها نظارت می‌کنند.

وی افزود: در سال ۸۲ که کار را رسماً آغاز کردیم، بازسازی، مرمت و توسعه و پشتیبانی از حرم‌های سطح کشور را شروع کردیم تا اینکه در نهایت مطالعات و مساله بازسازی‌ حرم‌ها آغاز شد. در نجف ۲۳ پروژه اجرا شد که یکی از آن‌ها صحن حضرت زهرا(س) با ۲۱۰ هزار مترمربع است.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان گفت: در کربلا نیز ۲۴ پروژه به اتمام رسید. چندین پروژه ازجمله صحن حضرت عقیل با ۶۰ هزار مترمربع در حال اجرا است. در سامرا، حرم کاملاً بازسازی شده، تمام گنبدهای حرم مطهر در عراق نیز طلاکاری و مرمت شده است. در مجموع به اندازه ۶۰ تا ۷۰ سال کار در حرم‌های عراق انجام شد.

موسوی تصریح کرد: از ابتدای سال ۹۵ از فاز مرمت و بازسازی خارج و وارد بحث توسعه حرم‌ها شدیم. خوزستان یکی از استان‌هایی است که مردم مؤمن و متدین آن ما را پشتیبانی می‌کنند. پشتیبانی از حرم‌های مطهر هم از نظر نیروی فنی و هم از نظر مالی و پروژه‌های مستقل بر عهده خوزستان است و در این زمینه در کاظمین کارهای مهمی انجام شده است.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان ادامه داد: ما مردم ارزشمند و فهیمی داریم که متوجه هستند کجا باید در صحنه حضور پیدا کنند. در کاظمین، دو صحن برای امام رضا(ع) و امام زمان(عج) ساخته خواهد شد. در سامرا نیز ضریح حرم پیش از ماه مبارک رمضان نصب شد. در سال ۹۲ در اوج جنگ سوریه، حرم را تحویل گرفتیم و پس از حدود دو سال، آن را ترمیم کردیم.

وی خاطرنشان کرد: در حرم حضرت رقیه(س) نیز کارهای مناسبی انجام شده اما برای توسعه این حرم منتظر هستیم تا آرامش بیشتری حاکم شود. از فرمانداران می‌خواهم توجه ویژه‌ای به ستادهای ما در شهرستان‌ها داشته باشند.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان تأکید کرد: آخرین مساله، مسأله اربعین است. ما یک تشکیلات مردمی هستیم که هیج اعتبار دولتی در اختیار نداریم. سال گذشته حدود ۷۶۰ موکب در استان فعال بودند، اما در سال ۹۶ باید بیش از هزار و ۵۰۰ موکب بین شهری، بین راهی و بین مرزی راه‌اندازی شود. ما پس از اربعین ارتباط خود را با مواکب قطع نکردیم و شهرستان‌هایی که بیش از ۱۰ موکب داشتند، بررسی کردیم و مشکلات آن‌ها را شنیدیم. از خود مواکب نیز گروهی برای پیگیری مشکلات موکب‌ها تشکیل شد.

موسوی ادامه داد: شناسنامه‌دار کردن موکب‌ها را امروز آغاز کرده‌ایم و تا کنون این کار برای ۵۰ موکب به اتمام رسیده که در انتها تمام موکب‌ها پروانه‌دار می‌شوند. ما سه مرز برای عبور زائران داریم که سال گذشته ۴۴ هزار میلیارد تومان از سوی زوار خارجی هزینه شد. کارهایی در سال ۹۵ انجام شد که امیدواریم این روند ادامه داشته باشد؛ البته مشکلات باید مرحله به مرحله حل شود. در زیرساخت‌های ما در سال ۹۵، کارهای مناسبی مانند احداث استراحت‌گاه، نمازخانه و سرویس بهداشتی انجام شد. باید تلاش کنیم زیرساخت‌ها را بهبود بخشیم. برنامه ما این است که از چهار ورودی استان تا مرزها، موکب چیده شود.

 

منبع:ایسنا

 

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال