تازه ترین
خانه » اخبار » ضرورت احداث موکب‌های دائمی در مبادی مرزی
ضرورت احداث موکب‌های دائمی در مبادی مرزی

ضرورت احداث موکب‌های دائمی در مبادی مرزی

ضرورت احداث موکب‌های دائمی در مبادی مرزی رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان گفت: با توجه به قرار گرفتن اربعین تا ۱۷ سال آینده در فصل گرما، موکب داران باید به فکر ساخت و ساز موکب‌های دائمی در نزدیکی پایانه های مرزی باشند. 

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، حجت الاسلام و المسلمین سید محمود موسوی در آیین تجلیل از موکب داران اربعین حسینی در مرز شلمچه اظهار کرد: زمین مورد نیاز موکب داران باید در اختیار آنها قرار داده شود تا آنها نسبت به ساخت موکب ها در مرز اقدام کنند.

وی گفت: برای ۷۰۰ موکب استان شناسنامه تهیه شده و برخی از موکب داران نیز که به صورت خودجوش قصد خدمت زائران اربعین داشتند در ۲ مرز شلمچه و چذابه ساماندهی شدند.

حجت الاسلام موسوی ادامه داد: امکانات دولتی به تنهایی نمی‌تواند خدمت رسانی به زائران اربعین را انجام دهد و طبق برآورد صورت گرفته ۶۰۰ میلیارد ریال در اربعین حسینی امسال از سوی موکب داران در ۲ مرز شلمچه و چذابه هزینه شد.

وی افزود: اربعین ۹۶ بهتر از اربعین پارسال برگزار شد ولی برای سال آینده معایب موجود با همکاری دستگاه های تاثیرگذار برطرف می شود.

حجت الاسلام موسوی به استقرار برخی از موکب های حسینی در چهار نقطه ورودی به خوزستان تا نزدیکی پایانه‌ها اشاره کرد و بیان داشت:۳۰ موکب خوزستانی نیز در عراق روزانه به ۳۰ هزار زائر خدمات رسانی می کردند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان گفت: سال آینده خدمت رسانی موکب به زائران تعریف و مشخص می شود و بیمه کردن تمام موکب داران و خدام در دستور قرار می گیرد.

وی به حضور موکب داران خوزستان پس از وقوع زلزله کرمانشاه اشاره کرد و افزود: ۲۰ موکب مردمی پس از زلزله در مناطق زلزله زده کرمانشاه مستقر شدند.

مسئول کمیته اسکان، تغذیه و مشارکت های مردمی ستاد اربعین خوزستان در مرز شلمچه نیز گفت: در ایام اربعین حسینی ۴۲۰ موکب حسینی در مرز شلمچه مستقر بودند.

مکی یازع اظهار کرد:بیشترین تعداد موکب های مستقر در مرز شلمچه متعلق به آبادان و خرمشهر به عنوان میزبانان اصلی است به طوری که از این تعداد ۱۰۰ موکب مربوط به آبادان و ۱۰۰ موکب نیز مربوط به خرمشهر بود.

در این آیین از موکب داران و خادمان موکب های آبادانی مستقر در شلمچه تقدیر شد.

بیش از یک میلیون و ۲۸۰ هزار نفر در آیین پیاده روی اربعین حسینی در ماه صفر از پایانه مرزی شلمچه تردد کردند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال هشت درصد افزایش نشان می دهد.

از این تعداد ۱۹۸هزار و ۲۶۹زائر اتباع خارجی از مرز شلمچه در ماه صفر از پایانه مرزی شلمچه تردد کردند.

منبع:atabat.org

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال