تازه ترین
خانه » اخبار » فعالیت شبانه‌ روزی برای صیانت از میراث ارزشمند هنر ایرانی در حرم مطهر امامین جوادین(ع)+تصاویر دیده نشده
فعالیت شبانه‌ روزی برای صیانت از میراث ارزشمند هنر ایرانی در حرم مطهر امامین جوادین(ع)+تصاویر دیده نشده

فعالیت شبانه‌ روزی برای صیانت از میراث ارزشمند هنر ایرانی در حرم مطهر امامین جوادین(ع)+تصاویر دیده نشده

مدیر پروژه‌های کاظمین ستاد بازسازی عتبات از فعالیت شبانه روزی برای صیانت از میراث ارزشمند هنر معماری ایرانی و اسلامی منقوش در دیوار‌های اطراف ضریح مطهر امامین جوادین علیهما السلام خبر داد

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، عباس رضائی نسب با بیان اینکه حرم مطهر امامین جوادین علیهما السلام در شهر کاظمین، موزه‌ای از جلوه‌های متعدد هنر معماری ایرانی و اسلامی متعلق به عصر صفوی و قاجار است، گفت: یکی از شاهکارهای هنری عصر صفوی، کتیبه قرآنی بی‌نظیر روی دیوار اطراف ضریح مطهر است.فعالیت شبانه‌ روزی برای صیانت از میراث ارزشمند هنر ایرانی در حرم مطهر امامین جوادین(ع)+تصاویر دیده نشده

وی افزود: در بالای این کتیبه کاشی‌کاری شده زیبا، آئینه‌کاری منحصر به فردی نیز اجرا شده که زیبایی آن را دو چندان کرده است.

رضائی نسب گفت: متاسفانه رطوبت بالای زیرسطحی، به سنگ‌های اطراف و کف حرم امامین جوادین سرایت کرده به‌طوریکه نم موجود در کف و دیوارها، این آثار ارزشمند معماری ایرانی و اسلامی را با خطر نابودی مواجه کرده است، از این رو طرح مقاوم‌سازی دیوارهای اطراف ضریح مطهر امامین جوادین علیهما السلام و رطوبت زدایی از بستر در دستور کار ستاد بازسازی عتبات قرار گرفت.

وی با بیان اینکه وجود رطوبت در زیر حرم کار را سخت کرده است، گفت: آب زیرسطحی در شهر کاظمین، مانند کربلا و سامرا بالاست به‌طوری که فنداسیون ساختمان‌ها در رطوبت قرار دارد و در عمق سه متری به آب می‌رسیم.

رضائی نسب گفت: با اتمام عملیات زیرسازی، استحکام بخشی و دفع رطوبت از کف و محوطه دیواره‌های اطراف ضریح مطهر امامین جوادین علیهما السلام در هفته‌های گذشته، هم اکنون کار نصب سنگ آغاز شده است.

وی با بیان اینکه ۲۰ استادکار و مهندس ایرانی مشغول اجرای این طرح هستند، گفت: عملیات نصب سنگ کف و ازاره(دیوارهای اطراف ضریح مطهر) در ۴فاز طراحی و اجرا می‌شود.

مدیر پروژه‌های کاظمین افزود: در فاز نخست که دربرگیرنده نیمی از فضای اطراف ضریح است، سمت شرقی مضجع مطهر به روی زائران بسته شده و عوامل اجرایی مشغول سنگ‌کاری دیوار هستند.

وی گفت: در فاز دوم، نیمه غربی دیوار اطراف ضریح، در فاز سوم سنگ کف قسمت شرقی و در فاز چهارم سنگ کف قسمت غربی نصب خواهد شد.

رضائی نسب دلیل این تقسم‌بندی را فراهم کردن امکان زیارت برای زائران همزمان با اجرای طرح اعلام کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود فاز اول این طرح تا چند روز دیگر به اتمام برسد.

منبع:atabat.org

در فهرست نذوراتی که به دفاتر ستاد رسیده اقلام متفاوتی وجود دارد.

* نذورات  نقدی پس از واریز به بانک صرف امورعمرانی درحرم ها می شود.

* بخش غیر نقدی مشمول چند وجه است: اگر نذر ادا شده از سوی ناذر، زیورآلات شامل طلا و نقره باشد، فلزات آن ذوب تا برای آبکاری ضریح های مطهر، دربها و گنبد استفاده شوند.

*اگر نذورات اقلامی مثل فرش، لوستر، مصالح ساختمانی، ماشین آلات صنعتی، خودرو و حتی مواد اولیه تهیه غذا مثل برنج، حبوبات و … باشند، با توجه به قابل انتقال بودن آنها به حرم ها تصمیم گیری می شود.

*در قبال پرداخت تمامی نذورات رسید معتبر تحویل ناذر داده می شود.

*هموطنان گرامی جهت مشارکت در این امر خیر و اهداء کمک ها و نذورات خود می توانند به یکی از روش های زیر اقدام فرمایند:

  • واریز مستقیم به حساب های بانکی.
  • شماره گیری کد دستوری #۱۱۰*۷۸۰*

الف) روش پرداخت مستقیم به حساب ها:

تجارت کارت ۵۸۵۹۸۳۷۰۰۰۰۳۳۴۱۱

جاری۱۰۰۱۱۳۳۰۰۰ بانک تجارت

سیبا ۰۱۰۷۱۷۰۵۹۳۰۰۲ بانک ملی

کارت ۶۰۳۷۹۹۱۸۹۹۶۵۹۸۴۵ ملی

سپهر ۰۱۰۰۸۸۸۰۰۰۰۰۸ بانک صادرات

جاری ۲۱۴۳۵۴۷۱۱۱۲۲۲۱۰ بانک انصار

کارت ۶۲۷۳۸۱۱۰۱۳۸۵۰۰۹۱ بانک انصار

جاری 7/1463506/10 بانک رسالت

کارت ۵۰۴۱۷۲۷۰۱۰۰۶۰۸۹۳ بانک رسالت

جاری ۱۸۰۰۰۵۶ بانک سپه شعبه مرکزی اهواز

جاری ۱۰۰۰ بانک مهر اقتصاد شعبه مرکزی اهواز

جاری  761530499063710 مهراقتصاد شعبه مرکزی اهواز

 ب) روش شماره گیری کد دستوری #۱۱۰*۷۸۰* :

در راستای سهولت دسترسی علاقه مندان و مشتاقان مشارکت در بازسازی عتبات مقدسه، علاوه بر شماره حساب های معرفی شده در بانک های استان کد دستوری زیر جهت اطلاع رسانی و بهره برداری کاربران تلفن همراه و تلفن شهری حضورتان معرفی می گردد:از طریق شماره گیری کد دستوری #۱۱۰*۷۸۰* با تلفن.

تشریح انجام عملیات:

  • برای این کار می توان علاوه بر استفاده از تلفن های همراه ساده و اندروید از گوشی تلفن شهری مجهز به سیستم تون هم استفاده کرد.
  • پس از شماره گیری کد دستوری #۱۱۰*۷۸۰* گزینه انتخابی نام ۶ حرم مورد نظر به ترتیب شماره در معرض انتخاب قرار می گیرد که پس از فشار دادن دکمه تماس.
  • با انتخاب یکی از اعداد ۱ تا ۶ حرم مورد نظر انتخاب و سپس دکمه تماس .
  • مبلغ مورد نظر را وارد و دکمه تماس را وارد می کنید.
  • شماره کارت عضو شتاب را وارد و دکمه تماس را فشار می دهید.
  • رمز دوم کارت خود را وارد و دکمه تماس را فشار می دهید.
  • کد تلفن استان(۰۶۱) را وارد و دکمه تماس را فشار می دهید.(عملیات با موفقیت به پایان می رسد)

 همچنین افرادی که در زمینه خاصی متخصص هستند و قصد مشارکت دارند می توانند با ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان به شماره ۰۶۱۳۳۳۶۰۱۰۰ یا ستاد مستقر درشهرهای تابعه استان تماس حاصل فرمایند.

قابل ذکر است درصورتی که تمایل دارید نذورات نقدی شما صرف پروژه خاصی شود هنگام واریز مبلغ نزد شعب بانک ها نام پروژه موردنظر را در قسمت پایین فیش واریزی درج نموده و به شماره نمابر ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان ۰۶۱۳۳۳۶۵۵۵۳ ارسال فرمایید یا درصورت پرداخت اینترنتی در قسمت توضیحات ذکر شود. 

                                                                                      والسلام/ .

 

                                    معاونت فرهنگی و روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال