تازه ترین
خانه » اخبار » فعالیت موکب های اربعین در مناطق سیل زده خوزستان پایان یافت
فعالیت موکب های اربعین در مناطق سیل زده خوزستان پایان یافت

فعالیت موکب های اربعین در مناطق سیل زده خوزستان پایان یافت

اهواز – ایرنا – رییس کمیته تغذیه ، اسکان و جذب مشارکت های مردمی ستاد اربعین خوزستان گفت: فعالیت و کمک رسانی مواکب به ساکنان سیل زده خوزستان، با اعلام پایان وضعیت فوق العاده دراین استان پایان یافت و ادامه کارها به جمعیت هلال احمر استان واگذار شد.

 

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ پس از فروکش کردن سیلاب ، پایان وضعیت اضطراری را در این استان پس از یک ماه اعلام کرد. 
حجت الاسلام سیدمحمود موسوی روز شنبه در گفت و گو خبرنگار ایرنا افزود:با شروع بحران سیلاب در خوزستان ، حدود ۱۷۰موکب از استان های خوزستان ، فارس، مرکزی ، کهگیلویه و بویراحمد ، چهار محال و بختیاری، یزد ، تهران ، خراسان رضوی ، هرمزگان ، همدان ، بوشهر ، اصفهان ، زنجان ، آذربایجان غربی ، البرز و سمنان برای خدمت رسانی با ساکنان سیل زده استان بسیج شدند و با تهیه غذا و وسایل ضروری به کمک هموطنان سیل زده شتافتند.
وی گفت: با توجه به اینکه هم اکنون تعداد ساکنان در اردوگاه های اسکان اضطراری استان از ۱۳۰هزار نفر در روزهای نخستین بروز سیلاب ، به کمتر از سه هزار نفر رسیده به درخواست مدیریت بحران و هلال احمر خوزستان ، فعالیت موکب های اربعین در مناطق سیل زده پایان یافت.
وی از آغاز توزیع ۱۵هزار بسته غذایی یک ماهه از محل کمک های مردمی و خیرین با هماهنگی فرمانداران ، دهیاران و بخشداران در مناطق سیل زده خوزستان خبر داد.
حجت الاسلام موسوی افزود: همدلی ، ایثار و تلاش خستگی ناپذیر جوانان فعال در مواکب مردمی که دوران حماسه و ایثار در دوران دفاع مقدس را ندیده اند ، خاطره از خودگذشتگی ها ، ایثار و جهاد و شهادت را در آن دوران پرالتهاب و حماسی تداعی و زنده کرد و جوانان یاری گر که از سراسر کشور به مناطق سیل زده عزیمت کردند از این آزمایش الهی سربلند بیرون آمدند.
وی از همه دست اندرکاران موکب ها که با تلاش درخور تحسین منشا خدمات بزرگی در مناطق سیل زده بودند تقدیر کرد.
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه از ضرورت برپایی مواکب اربعین حسینی در روزهای نخستین بروز سیلاب در سه استان گلستان ، لرستان و خوزستان سخن گفته بودند.
پس از آن موکب های اربعین با کمک و پشتیبانی مردم و خیرین نیکوکار در مناطق سیل زده این سه استان عزیمت کردند.
در جریان زلزله مناطق غربی کشور در سال ۱۳۹۶ نیز دهها موکب اربعین حسینی از خوزستان و استان های کشور پس از فراغت از خدمت رسانی به زائران اربعین در مرزهای چذابه و شلمچه ،به استان زلزله زده کرمانشاه اعزام شدند تا با حضور خود ، مرهمی بر دل های مصیبت دیدگان زلزله باشند.
موکب های اربعین رفته رفته به یکی از منسجم ترین ، کاراترین و آماده ترین نهادهای مردمی برای خدمت رسانی به مردم در مواقع بحرانی تبدیل شده اند.
رهبر معظم انقلاب از حضور فداکارانه و ایثارگران نیروهای مردمی ، جهادی و نیروهای مسلح در کمک رسانی شبانه روزی به هموطنان سیل زده کشور از آن به عنوان پدیده ای ‘عجیب و شگفت انگیز’ یاد کردند.
با کاهش خروجی سدهای خوزستان، طغیان رودخانه های دز، کرخه و کارون نیز فروکش کرده و مناطق سیل زده این استان از حالت اضطراری خارج، و ساکنان به تدریج در حال بازگشت به محل زندگی خود هستند.

منبع:ایرنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال