تازه ترین
خانه » اخبار » قطعات میناکاری شده درب هاب حرم حضرت مسلم(ع) رونمایی شد
قطعات میناکاری شده درب هاب حرم حضرت مسلم(ع) رونمایی شد

قطعات میناکاری شده درب هاب حرم حضرت مسلم(ع) رونمایی شد

۱۴۸۳۰۸۴۵۸۵۶۶۷۱۶۰۶۶۶۱۳۲۷ قطعات میناکاری شده درب های حرم مسلم ابن عقیل(ع) امروز(۸ دی) در کارگاه میناکاری خانه صنایع دستی اهواز رونمایی شد.

حجت‌الاسلام سید محمود موسوی، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان، در حاشیه این رونمایی گفت: ساخت درب های حرم مسلم بن عقیل(ع) با موافقت تولیت حرم به ستاد بازسازی عتبات واگذار شده است.

وی با بیان اینکه ستاد بازسازی عتبات کشور براساس توافق نامه ای این پروژه را به استان خوزستان سپرده است، افزود: در آبان سال گذشته توافق نامه ای با ستاد مرکزی عتبات عالیات کشور در زمینه ساخت دو درب بارگاه مسلم بن عقیل منعقد شد و در این توافق نامه ساخت دو درب به مردم خوزستان محول شد.

حجت الاسلام موسوی اضافه کرد: پیش از این تجربه ساخت ۶ درب حرمین عسکریین(ع) را داشتیم و ساخت دو درب مذکور چهارمین پروژه محوله به ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان است.

وی اذعان داشت: با توجه به اعلام آمادگی ستاد بازسازی عتبات عالیات در شهرستان آبادان و تقبل هزینه های لازم برای ساخت این درب ها، طی توافقی ماموریت ساخت درب های حرم حضرت مسلم بن عقیل(ع) به این شهرستان واگذار شد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خاطر نشان کرد: بر این اساس ساخت درب‌ های حرم مطهر حضرت مسلم بن عقیل(ع) از سال گذشته در شهرستان آبادان آغاز شد و هم اکنون نیز کارگاه نجاری و قلم زنی این درب ها در این شهرستان فعال است.

وی خاطر نشان کرد: ساخت دو درب حرم حضرت مسلم بن عقیل از چوب ساج بوده و تاکنون ۸۰ درصد آن تکمیل شده و عملیات قلم زنی، میناکاری، خاتم کاری، مونتاژ، گره چینی، نقره کاری و خوشنویسی بر روی آنها صورت گرفته است.

حجت الاسلام موسوی با بیان اینکه  ساخت دو درب حرم مسلم بن عقیل(ع) فرصتی است تا هنرمندان خوزستانی استعدادها و هنرهای مغفول مانده و ارادات خود به اهل بیت(ع) را به همگان نشان دهند، تصریح کرد: هزینه های ساخت این درب ها به طور کامل از سوی مردم آبادان تامین می شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نجاری و قلم‌ زنی درب ها رو به اتمام است، اذعان داشت: این درب ها دارای قطعات میناکاری هستند که ساخت آنها توسط هنرمندان خوزستانی تقبل شده و امروز از آنها رونمایی شد.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان خاطرنشان کرد: قطعات میناکاری رونمایی شده برای نصب روی درب ها به کارگاه ساخت درب های حرم حضرت مسلم بن عقیل(ع) ارسال می شوند.

وی اظهار امیدواری کرد: درب‌ های حرم حضرت مسلم بن عقیل(ع) تا پایان امسال یا سه ماهه اول سال آینده تکمیل شوند و  پس از آماده سازی برای نصب به کوفه ارسال خواهند شد.

حجت الاسلام موسوی یادآور شد: ساخت ۶ درب حرمین عسکریین(ع)، رونمایی از گنبد و ایوان طلای امیرمؤمنان علی(ع) و بازسازی حرم حضرت زینب(س) از دیگر پروژه های محوله به مردم خوزستان بوده است که به بهترین شکل ممکن انجام و یا در حال اجرا می باشد.

وی اظهار کرد: بازسازی عتبات عالیات از سوی مردم خوزستان تلاش های معاندان در تخریب چهره مردم استان را برملا و بار دیگر عشق و ارادت آنها را به اهل بیت(ع) به همگان نشان می دهد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان اذعان داشت: مردم خوزستان متولی و متبرع حرم حضرت زینب(س) هستند و در این حرم تمامی نقاط آسیب دیده بازسازی، طلاکاری، تعمیر و ترمیم گنبد حرم و کاشی کاری گلدسته های حرم به همت هنرمندان خوزستانی صورت گرفت.

وی تاکید کرد: توسعه و مسقف کردن حرم عقیله اهل بیت(ع) را در برنامه های ستاد داریم و به زودی این فعالیت ها نیز انجام می شود.

منبع: شبستان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال