تازه ترین
خانه » اخبار » محدودیتی در استقرار مواکب بدون شناسنامه در مرزهای خوزستان نداریم
محدودیتی در استقرار مواکب بدون شناسنامه در مرزهای خوزستان نداریم

محدودیتی در استقرار مواکب بدون شناسنامه در مرزهای خوزستان نداریم

همگام با عاشورائیان در حماسه اربعین حسینی

محدودیتی در استقرار مواکب بدون شناسنامه در مرزهای خوزستان نداریم

 

مسئول ستاد عتبات عالیات استان خوزستان گفت: محدودیتی به لحاظ استقرار موکب‌های مردمی حتی مواکب بدون شناسنامه در مرزهای شلمچه و چذابه وجود ندارد و در هر صورت با کارکرد آن‌ها موافقت می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شلمچه، حجت‌الاسلام سید محمود موسوی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در مرز شلمچه با اشاره به فعالیت ۲۰۰ موکب بدون شناسنامه در دو مرز شلمچه و چذابه، اظهار داشت: از تعداد کل موکب‌های دارای شناسنامه ۴۰۰ موکب در چذابه است که از اندیمشک تا چذابه (شوش، اهواز، عین دو، حمیدیه، سوسنگرد و بستان، چذابه) به زائران خدمات‌دهی می‌کنند.

وی با اشاره به استقرار موکب‌ها در مسیر شلمچه با آغاز از شهر ایذه سپس بهبهان، هندیجان و آغاز از اهواز، ماهشهر، شادگان، آبادان، خرمشهر و شلمچه افزود: در طول این مسیر نیز ۴۲۰ موکب (۲۶۷ استقراری و مابقی بین‌راهی) در حال ارائه خدمات هستند.

موسوی اظهار کرد: محدودیتی به لحاظ استقرار موکب‌های مردمی حتی مواکب بدون شناسنامه در مرزهای شلمچه و چذابه وجود ندارد و در هر صورت با کارکرد آن‌ها موافقت می‌کنیم.

مسئول ستاد عتبات عالیات استان خوزستان تصریح کرد: فراوانی موکب‌های برپاشده در مرزهای شلمچه و چذابه نشان از اوج عظمت و قدرت مردم خوزستان در موکب داری و خادمی زائران سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین دارد و خادمی مردم خوزستان از زائران اربعین بر هیچ‌کس پوشیده نیست.

موسوی گفت: بر اساس هماهنگی‌های انجام‌شده در شهرستان‌های آبادان و خرمشهر اردوگاه‌های سپاه، مساجد و حسینیه‌ها را برای احتیاط در جهت اسکان و پذیرایی از زائران اربعین در اختیارداریم.

وی افزود: در پایانه شلمچه ۱۰ حسینیه (به تفکیک خواهران و برادران) به‌عنوان نمازخانه و محل اسکان زائران مورداستفاده قرار می‌گیرد و برای این منظور در حسینیه‌های یادشده پتو و سایر امکانات لازم را مهیا کرده‌ایم، با توجه به ظرفیت ایجادشده در منطقه شلمچه امکان اسکان هم‌زمان ۵۰ هزار زائر وجود دارد.

موسوی اظهار کرد: در پایانه چذابه نیز ۱۰ اردوگاه (به تفکیک خواهران و برادران) راه‌اندازی کرده‌ایم ضمن آنکه شهرهای سوسنگرد و بستان را نیز به‌عنوان پشتیبان هماهنگ کرده‌ایم تا در صورت نیاز زائران در حسینیه‌ها، مساجد این دو شهر و اردوگاه سپاه اسکان یابند.

وی بابیان اینکه در چذابه اردوگاه‌ها تماماً چادر هستند اما در شلمچه بخش عمده‌ای به‌صورت سازه درآمده‌اند، تصریح کرد: تاکنون برای اسکان زائران هیچ مشکلی نداشته‌ایم و تا پایان اربعین نیز روند به همین شکل خواهد بود.

مسئول ستاد عتبات عالیات استان خوزستان تعداد کل خادمان در مرزهای شلمچه و چذابه را بیش از ۲۰ هزار نفر در قالب خادمان مواکب، ادارات، سازمانی و غیرسازمانی، افتخاری و نیروهای ستادی نام برد و گفت: برای بازگشت زائران نیز تدارکات لازم اعم از پذیرایی در سه وعده و اسکان زائران لحاظ شده که برای این منظور ستاد اسکان را در شهرستان اهواز تشکیل دادیم و چندین مسجد عمده را مشخص کرده که زائران به هنگام بازگشت از طریق سایت‌ها به این مساجد هدایت می‌شوند ضمن آنکه اردوگاه‌های شهید مسعودیان و شهید حبیب الهی را نیز به‌عنوان ویژه در نظر گرفته‌ایم تا زائران در هنگام بازگشت به لحاظ اسکان و پذیرایی دچار مشکل نباشند.

موسوی با اشاره به بهره‌مندی تمامی زائران ورودی به مرزهای شلمچه و چذابه از امکان موجود در این دو مرز اعم از سه وعده غذایی، میان وعده و استراحتگاه افزود: روزانه دو هزار و ۵۰۰ تا سه هزار قالب یخ در میان مواکب توزیع می‌شود، در مورد توزیع آب‌معدنی و نان هم مشکلی نداریم، نان‌ها به شکل تک نان و هم از طریق پخت توسط بانوان تهیه و در اختیار زائران قرار می‌گیرد، به‌طور مثال بانوان شهرستان باغملک با استقرار در شلمچه به پخت نان تیری و بانوان سوسنگردی نیز روزانه ۵ هزار نان تنوری پخت می‌کنند.

وی از خیران و عاشقان حسین‌ابن‌علی خواست تا نذورات خود را هرچه سریع‌تر به جهت خدمات‌رسانی به زائران به ستاد عتبات عالیات تحویل دهند.

موسوی از یخ، برنج، گوشت، روغن، خرما و میوه به‌عنوان اقلام بسیار ضروری و موردنیاز برای طبخ و پذیرایی از زائران اربعین نام برد و اظهار کرد: با توجه به حجم بالای زائران در دو مرز شلمچه و چذابه به‌طورجدی نیاز به این اقلام داریم که امید می‌رود خیران و عاشقان حسینی به‌ویژه خوزستانی‌ها همچون همیشه به صحنه وارد شوند.

منبع:تسنیم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال