تازه ترین
خانه » اخبار » مردمی که اهل‌بیت(ع) را مانند چشم خود می‌خواهند
مردمی که اهل‌بیت(ع) را مانند چشم خود می‌خواهند

مردمی که اهل‌بیت(ع) را مانند چشم خود می‌خواهند

۰۵(۱)
گروه اجتماعی: در ابتدا به‌عنوان استادکار ترمیم گنبد حرم امام علی(ع) با دلهره وارد می‌شوی، با خود فکر می‌کنی دستت قابل نیست، چه کارهایی با این دست کرده‌ای؛ اما گویا برای این خدمت انتخاب شده‌ای. افرادی که برای خدمت به تعمیر گنبد به اینجا می‌آیند، طوری با فضا انس می‌گیرند که بعد از اتمام مأموریت بازگشتن برای آن‌ها دشوار است.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خوزستان، یکی از پروژه‌هایی که از سوی ستاد بازسازی عتبات عالیات به استان خوزستان واگذار شده است، ترمیم و نوسازی گنبد طلای حرم حضرت امیرمؤمنان(ع) در نجف اشرف است. این پروژه اواخر مهرماه سال ۹۴ به استان خوزستان محول و مقرر شد این پروژه به مدت ۱۸ ماه با همت و مشارکت مردم استان انجام شود.download (3)

حال که مردمی از کشورمان و از خوزستان مشغول این خدمت تاریخی و ارزشمند بودند، می‌خواستیم هر طور شده با یکی از خادمانی که در جوار حرم حضرت امیرمؤمنان(ع) در حال خدمت به زوار ایشان است، گفت‌وگویی کنیم و از او بخواهیم از حال و هوای خوبش برای ما بگوید، از حس کار کردن در حرم امام و مولای عشق برای ما بگوید.

از مهربانی‌های صاحب کار و دلدادگی‌های خادمان و در حین صحبت‌ها خود را جای آنها بگذاریم و تلاش کنیم بدانیم حس ماه‌ها در جوار حرم علی(ع) و زیر انوار قدسی وجود او بودن چگونه است؟ آیا قلب ما طاقت این همه خوشبخت شدن را دارد. دست به دامان تکنولوژی شدیم… گفت وگوی زیر از طریق یکی از شبکه‌های اجتماعی انجام شد.download (2)

ستادبازسازی عتبات عالیات استان خوزستان، یکی از استادکارهای تعمیر گنبد را به ما معرفی کرد. استاد در نجف بود و شماره‌ای که از او داشتیم، خط عراق بود و تماس گرفتن با او از تلفن خبرگزاری مقدور نبود. از طریق شبکه اجتماعی پیامی برای استاد فرستادیم، ایشان استقبال کرد و خدا را شکر مکالمه‌مان از این طریق انجام شد.

در ادامه این گزارش، مصاحبه ایکنای خوزستان با استادکار این پروژه را می‌خوانید.

علی حسین‌زاده دشتی، استادکار پروژه ترمیم گنبد حرم علوی در آغاز سخنان خود به قدمت گنبد حرم مطهر علوی اشاره کرد و گفت: طلاکاری گنبد حرم حضرت امیرالمؤمنین(ع) متعلق به ۲۸۰ سال پیش است. خشت‌های اولیه این حرم به شکل عجیبی کار شده است که با امکانات آن دوره تاکنون دوام آورده است.download (1)

وی با اشاره به وجود اثرات گلوله و تیر روی گنبد حرم علوی بر اثر جنگ‌های عراق در سالیان گذشته و ترمیم ظاهری آن گفت: ستاد بازسازی عتبات استان خوزستان بحمدالله ترمیم و مرمت خشت‌های گنبد را متقبل شد و با همکاری نیروهای استان، همان خشت های جدا شده گنبد را به جهت قدمت و ارزش تاریخی داشتن ترمیم و مجددا نصب کردند.

به گفته حسین‌زاده دشتی، استادکارهایی از شهرهای شوش، اهواز، آبادان، خرمشهر، امیدیه و دیگر نقاط استان در این کار همکاری و با تمام عقیده و عشق کار می‌کنند.

استادکار پروژه تعمیر گنبد حرم علوی با اشاره به دشواری کار مرمت خشت‌های تاریخی گنبد، گفت: تاکنون تجربه نداشتیم روی خشت‌های قدیمی کار کنیم، از این رو کار دشواری‌های خاص خود را داشت، باید در آغاز روش آن را پیدا می‌کردیم. در حین کار تا مشکلی پیدا می‌شد، به حضرت متوسل می‌شدیم. خشت‌ها تاب برداشته و قالب‌هایشان عوض شده بود. شش ماه کار کردیم تا توانستیم ۷ هزار خشت را صافکاری، جوشکاری و ترمیم کنیم.download

وی با اشاره به کار انجام شده روی گنبد، گفت: پیش از ما گروه‌های دیگری روی گنبد کار کرده بودند. محرم سال گذشته کار را تحویل گرفتیم. پس از آن ترمیم آغاز شد، در طول این مدت ۷ هزار خشت صافکاری، جوشکاری و پس از آن آبکاری می‌شد. طی ۸ ماه کار بر روی گنبد حرم علوی، ۵۰ درصد خشت‌ها ترمیم و نصب شد و طی دو سه ماه آینده به اتمام می‌رسد. بحمدالله در حال حاضر کار ترمیم و تعمیر خشت‌ها دشواری اول را ندارد.

برخی می‌گویند شما برای این کار انتخاب شده‌اید

حسین‌زاده دشتی ادامه داد: در حال حاضر ۱۱۰ نفر هستیم که در سه کارگاه ترمیم خشت، آبکاری و نصب مشغول فعالیت هستیم. نوکری اهل‌بیت(ع) سعادت خاصی می‌خواهد. به ویژه حضرت امیرالمؤمنین(ع) که ابوالأئمه هستند. برخی می‌گویند شما برای این کار انتخاب شده‌اید.

استادکار پروژه تعمیر گنبد حرم علوی گفت: وقتی انسان دعوت می‌شود، گاهی این دعوت برای آن است که کار خیری انجام داده و اهل‌بیت(ع) به پاس خدمات فرد او را دعوت می‌کنند. گاهی هم اهل‌بیت(ع) افراد را دعوت می‌کنند، به آنها فرصت می‌دهند، اما آنها تغییری نمی‌کنند. این حالت‌ها بخصوص است.

گاه اتفاقاتی پیش می‌آید که مطمئنا عنایات حضرت است

دشتی از اشتیاق نیروهای ستاد برای کار در این پروژه نیز گفت: دوستان ما در این کار هر روز با ذوق و شوق خاصی سرکار می‌روند؛ گرما و سرما و دوری از خانواده و کار در یک کشور دیگر سخت است؛ اما همه با اشتیاق کار می‌کنند. حضور ما در اینجا معجزه است، گاه اتفاقاتی پیش می‌آید که مطمئنا عنایات حضرت است و جز ایشان کسی نمی‌توانست این مشکل را به این شکل برطرف کند.

وی افزود: ایشان پدر امام حسین(ع) است. در ابتدا با ترس و دلهره وارد می‌شوی. به عنوان استادکار ترمیم گنبد، با خود فکر می‌کنی دستت قابل نیست، ما چه کارهایی با این دست کرده‌ایم. اما گویا برای این خدمت انتخاب شده‌ای. افرادی که برای خدمت به تعمیر گنبد به اینجا می‌آیند، طوری با فضا انس می‌گیرند که بعد از اتمام مأموریت بازگشتن برای آنها دشوار است. روز خداحافظی با امام فضای عجیبی است. بسیاری از نیروها بعد از چندماه کار در حرم وقت برگشتن گویی عزیزی را از دست داده‌اند چون می‌دانند معلوم نیست دوباره برگردند. گاه برخی از دوستان بعد از بازگشت با ما تماس می‌گیرند و می‌گویند: واقعا ما در حرم حضرت بودیم؟ یعنی این یک ماه خواب نبود؟

این خادم اهل بیت(ع) با اشاره به عنایات حضرت امیرمؤمنان(ع) در پیشبرد ترمیم گنبد گفت: گاهی اتفاقاتی در حین کار پیش می‌آید که وقتی فکر می‌کنی می‌بینی هیچ چیز جز عنایت خود آقا نمی‌تواند این کار را انجام دهد. مثلا در ایام اربعین و آن ازدحام جمعیت نیاز به داربست داشتیم که داربست‌های بالای گنبد را تکمیل کنیم. اما به دلیل ازدحام زائران در مرزها امکان انتقال داربست از مرز ایران نبود و فقط لوازم اربعین از کشورمان ارسال می‌شد. در خود عراق ایام اربعین تمام هیئت داران زندگیشان تعطیل است و داربست هم گیر نمی‌آمد که بتوانیم خریداری کنیم و اگر هم خریداری می‌کردیم، در آن زمان که تقریبا ۱۵ ماه صفر بود، انتقال آن به حرم با وجود ازدحام زوار دشوار بود.

دعا کردیم شرمنده مردم نشویم

حسین‌زاده دشتی گفت: ازدحام زائران به گونه‌ای بود که چند ساعت طول می کشید تا به حرم برسیم. در این حین دعا کردیم شرمنده مردم نشویم و کار را زود تمام کنیم. همان موقع بود که یکی از بچه‌های کرمان تماس گرفت وقتی مسأله را فهمید گفت: ما برای تکیه داربست آوردیم. خیلی زیاد آوردم.  ما در کل ۱۷۰ لوله داربست می‌خواستیم. گفت تریلی حامل داربست‌ها در شارعی در قسمت پایین حرم است. خدا می داند تریلی حامل این لوله‌های داربست با سلام و صلوات در میان ازدحام زائران اربعین، حرکت می‌کرد و یک ساعت طول کشید تا ۵۰۰ شاخه لوله داربست را به حرم آوردند. کارگاه تعطیل بود. همه چیز دست به دست هم داد و با عنایت خود آقا داربست‌ها رسید و دو روزه نصب شدند.

زوار با عشق کمکمان می‌کردند

وی اظهار کرد: گاهی در این دو روز نیرو کم می‌آوردیم، پایین می‌رفتیم به زوار می‌گفتیم برای بستن داربست‌ها نیرو می‌خواهیم، با چه عشقی می‌آمدند و نوکری حضرت امیر را افتخار خود می‌دانستند.

این خادم اهل بیت(ع) به بیان یکی دیگر از خاطرات خود در خدمت به ترمیم گنبد حرم علوی پرداخت و گفت: در شلوغی اربعین در حرم حضرت، دو قفل یکی از داربست ها از دست بچه‌ها در قسمت زنانه صحن افتاد، جمعیت زیاد بود و این قفل‌ها از فاصله ۲۷ متری افتادند، هیچ کدام جرأت نکردیم برویم داخل صحن را ببینیم. با خودمان می‌گفتیم در حرم آقا باشیم و مهمان آقا به خاطر اشتباه ما آسیبی ببیند، خیلی برای ما سنگین است. نگهبان عراقی گفت: نترسید. هیچ چیز نشده است. خدا را شکر این قفل‌ها به هیچ کس نخورد. خیلی عجیب بود.

منتخب اصلی، مردم خوزستان هستند

استادکار پروژه تعمیر گنبد حرم علوی در پایان گفت: ما اگر اینجا هستیم به جهت لطف خدا به ملت خوزستان است که این کار را قبول کردند. ما کارگران ملت خوزستان هستیم و منتخب اصلی، مردم خوزستان هستند که اهل‌بیت(ع) را مانند چشم می‌خواهند. ما شرمنده مردم هستیم که با این وضعیت اقتصادی نام اهل‌بیت(ع) که بیاید کم نمی‌گذارند. امیدواریم کاری کنیم که لایق آنها باشد.

تهیه گزارش:کامله بوعذار

منبع:ایکنا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال