تازه ترین
خانه » اخبار » مشخصات فنی دربهای مطلای حرم مطهر علوی

مشخصات فنی دربهای مطلای حرم مطهر علوی

مشخصات فنی دربهای مطلای حرم مطهر علوی

 

ستاد معین بازسازی عتبات عالیات  استان اصفهان مشخصات کامل دو درب مطلای حرم مطهر علوی را ارائه کرد. 

 

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، کار …

مشخصات فنی دربهای مطلای حرم مطهر علوی

 

ستاد معین بازسازی عتبات عالیات  استان اصفهان مشخصات کامل دو درب مطلای حرم مطهر علوی را ارائه کرد. 

 

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، کار ساخت دو درب مطلای حرم مطهر امیرالمؤمنین علی (ع) که در کارگاه آفرینشهای هنری ستاد در دانشگاه اصفهان آغاز شده بود به اتمام رسید. این دربها که باب الحسن (ع) و باب الحسین(ع) نامگذاری شده اند، در بقعه اصلی حرم مطهر علوی نصب خواهند شد.

جنس چوب این دربها ساج برمه بوده که با گره چینی کند منبت کاری شده و با لوله پیچ هایی از جنس فسفر برنز و کناره های دور مینای فلزی تزیین شده است. همچنین دستگیره های دربها که به شکل خاصی طراحی شده از جنس فلز می باشد.

بر روی هر دو در طلاکاری، قلمزنی و میناکاری انجام شده که قطعات مینایی شامل گل وبوته طبیعی، گل و بوته خطایی – عباسی و گل و بوته خطایی – اسلیمی است. مضامین به کار رفته در طرح های این دربها سوره کوثر و نام مبارک امیر المومنین  علی (ع) است که به خط ثلث نگاشته شده است. قطعات میناکاری شده در هر درب دارای مشخصات ذیل است: 

شرح قطعه

تعداد

مینای گل و بوته طبیعی به شکل ترنج

2 عدد

سرترنج اسلیمی گل و بوته

4 عدد

گل و بوته و مضامین به شکل دلیره

4 عدد

کتیبه گل و بوته خطایی- عباسی(بر روی لنگه درها)

2 عدد

کتیبه مضامین گل و بوته 

12 عدد

کتیبه بزرگ خط سوره کوثر و گل و بوته به ابعاد 20*175

1عدد

کتیبه خطایی- اسلیمی جهت چهار چوب و میناکاری زمینه ترنج (اسلیمی) وسط در

12عدد

 ابعاد دربها به ترتیب 200*330 و 196*330 و در هر درب از طلا، مس، برنج، برنز و مسقر به صورت لوله استفاده شده است و به طور کلی هر درب حدود 1200 کیلوگرم وزن دارد. همچنین حدود 30 نفر به طور مستقیم در این پروژه مشارکت داشته اند که در بخشهایی چون مدیریت کارگاهی، مدیریت اجرایی و طراحی سازه ای، طراحی نقوش قلمزنی، قلمزنی، خط، میناکاری، آبکاری طلا، طراحی قطعات فلزی، گرافیک و سه بعدی سازی، ماشین کاری قطعات فلزی، نجاری، گره چینی، رنگ، پرداخت کاری، زرگری و مونتاژ فعالیت کرده اند.

بانیان مالی ساخت دربها که هرکدام ارزشی معادل 1,500,000,000ریال دارند،مردم دوستدار و ارادتمند اهل بیت علیهم السلام شهرستان مبارکه و کارکنان بانک صادرات استان اصفهان هستند. اجرای این پروژه در مدت 14 ماه صورت گرفته و در تاریخ 16/12/89 به اتمام رسیده است و آماده انتقال به نجف اشرف می باشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال