تازه ترین
خانه » اخبار » موکب‌های ایرانی در ایام اربعین ۲۰ روز خدمات رسانی خواهند کرد/ برپایی بزرگترین موکب در صحن حضرت زهرا(س)/ اسکان رایگان در منازل مردم عراق
موکب‌های ایرانی در ایام اربعین ۲۰ روز خدمات رسانی خواهند کرد/ برپایی بزرگترین موکب در صحن حضرت زهرا(س)/ اسکان رایگان در منازل مردم عراق

موکب‌های ایرانی در ایام اربعین ۲۰ روز خدمات رسانی خواهند کرد/ برپایی بزرگترین موکب در صحن حضرت زهرا(س)/ اسکان رایگان در منازل مردم عراق

رئیس کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) با بیان اینکه یک هزار و ۳۵۰ پروانه موکب‌داری صادر شده است، گفت: امسال نزدیک به ۱۲۰ میلیون پرس غذا در مدت ۲۰ روز تقدیم زائران حسینی خواهد شد

حسن پلارک در گفت‌‌وگو با تسنیم درباره وظایف ستاد بازسازی عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی و برنامه‌های پیش‌رو برای زائران اربعین اظهار کرد: مسئولیت اسکان، پذیرایی و تغذیه زائران ایرانی در مرزها و داخل عراق در ایام اربعین بر عهده ستاد بازسازی عتبات عالیات و کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی است.

وی ادامه داد: خدمات‌دهی کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) به‌صورت کامل و از سوی موکبهای شناسنامه‌دار انجام ‌می‌گیرد؛ این خدمات‌رسانی در مبادی ورودی و خروجی مرزها، داخل خاک عراق، شهرهای مذهبی عراق(کربلا، نجف، کاظمین و سامرا) و مسیر پیاده‌روی زائران انجام می‌شود.

رئیس کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) با بیان اینکه تعداد زائران ایرانی مراسم اربعین حسینی در سال گذشته حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بود، گفت: طبق پیش‌بینی‌ها امسال حدود ۳ میلیون نفر از کشورمان در مراسم اربعین حسینی حضور می‌یابند که به همین منظور نقاط ضعف سالهای گذشته رفع شده و خدمات‌دهی نیز افزایش می‌یابد.

به گفته پلارک، اعتبارسنجی نسبت به خدمات‌دهی مراسم اربعین حسینی انجام گرفته و صد در صد این موضوع هم مردمی خواهد بود؛ ستاد و کمیته مشارکتهای مردمی، مسئولیت سازمان‌دهی خدمات‌رسانی مردمی را در این ایام به‌ عهده دارد.

نحوه دریافت پروانه‌ موکب‌داری برای ایام اربعین

وی به نحوه جذب خادمان و موکبها در استانهای مختلف کشور اشاره کرد و افزود: طبق اطلاع‌رسانی دفاتر ستاد بازسازی عتبات عالیات در استانهای کشور، داوطلبان موکب‌داری که غالباً از هیئتهای مذهبی بوده‌اند در ابتدا  ثبت‌نام اولیه را برای ایام اربعین حسینی انجام دادند و پس از طی مراحلی نظیر مشخص شدن میزان ارائه خدمات، پروانه موکب‌داری برای ایام اربعین را دریافت کردند.

 

رئیس کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) تصریح کرد: عمده برنامه‌ریزی‌ها و فعالیتهای ما برای موضوع اربعین حسینی از سه ماه قبل آغاز شده و هم‌اکنون به جمع‌بندی کاملی برای اقدامات موکبها و خدمات آنها دست یافته‌ایم.

بهره‌گیری از تجربیات سالهای قبل و رفع ایرادات

پلارک افزود: امسال از تجارب سالهای قبل به‌طور کامل بهره گرفته‌ایم که تمامی برنامه‌ریزی‌ها و رفع ایرادات نیز انجام شده است؛ بنابر تمهیدات اندیشیده شده موضوع تغذیه و اسکان به همراه سایر خدمات از سوی موکبها و خادمان اهل بیت(ع) صورت می‌گیرد.

پخت روزانه ۶ میلیون غذا پرس غذا در ایام اربعین

وی به موضوع تغذیه و اسکان زائران اربعین حسینی اشاره کرد و گفت: در طول مدت  20 روز، روزانه در هر وعده  2 میلیون پرس غذا تقدیم زائران اربعین حسینی خواهد شد که در  مجموع هر روز ۶ میلیون پرس غذا از سوی موکبهای ایرانی به زائران داده می‌شود.

اسکان زائران اربعین در موکب‌های پروانه‌دار

رئیس کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) ادامه داد: بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از زائران اربعین حسینی نیز هر شبانه‌روز در موکبهای ایرانی واقع در مبادی ورودی مرزها و شهرهای کربلا، نجف، کاظمین و سامرا اسکان می‌یابند.

پلارک با بیان اینکه امسال خدمات‌‌رسانی منظم‌تر، کامل‌تر و بیشتر از سالهای قبل خواهد بود، گفت:‌ براساس تدابیر اندیشیده شده امسال زمینهای بیشتری برای موکبهای ایرانی در کشور عراق و مبادی مرزی در اختیار گرفته‌ایم؛ خدمات زیرساختی از جمله بحث آب، برق و فاضلاب زمینها هم حل شده  و مشکل خاصی وجود ندارد.

وی ادامه داد: تمامی برنامه‌ها اعم از فراهم شدن زمین، خدمات زیرساختی و رعایت مسائل ایمنی در ایام اربعین حسینی مورد توجه جدی ما خواهد بود.

کنترل زائران در ورودی و خروجی مواکب

رئیس کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) توضیح داد: ضمناً رعایت مسائل ایمنی و امنیتی برای موکبهای محل اسکان زائران همچون آتش‌نشانی، اطفا حریق و کنترل ورودی و خروجی زائر به داخل موکبها را هم مورد توجه جدی قرار داده‌ایم تا خدایی ناکرده شاهد عملیات خطرناکی از سوی تکفیریها نباشیم.

به گفته پلارک، مرزهای شلمچه، چزابه، مهران و خسروی آماده استقرار موکبهای اربعین حسینی می‌شوند و این خدمات‌رسانی امسال به‌طور متناسب و متوازن انجام می‌گیرد یعنی موکبها به‌صورت مناسب توزیع و چینش شده‌اند و از تجمیع، کمبود و پراکندگی آنها در یک نقطه خاص جلوگیری شده است.

توزیع متوازن موکبها و عدم پراکندگی آنها در یک نقطه

وی با بیان اینکه توزیع موکبها متوازن انجام شده است، افزود: طبق برنامه‌ریزیها امسال در شهرهای ورودی به مرزهای چزابه، شلمچه، مهران و خسروی چندین موکب برای زائران در نظر گرفته شده است.

برپایی موکبهای جدید برای زائران اربعین حسینی

رئیس کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) با بیان اینکه تمامی موکبهای ایرانی امسال دارای پروانه و شناسنامه هستند، گفت: امسال به غیر از موکبهای اسکان و تغذیه، برخی موکبها هم برای میان وعده، نظافت، پاکسازی، خیاطی، واکس، ویلچر و تعمیرات در نظر گرفته شده است.

پلارک تصریح کرد: امسال تمامی موکبهای ایرانی موظف به ارائه خدمات به همه زائران اربعین حسینی هستند و این خدمات‌دهی منوط به یک نقطه یا یک قشر خاص منحصر نمی‌شود.

وی با بیان اینکه همه موکبها طبق برنامه‌ریزی به زائران امام حسین(ع) خدمات می‌دهند، گفت:‌ امیدواریم با توجه به تجارب خوبی که در سالهای گذشته به دست آمد، امسال شاهد خدمات‌دهی بهتر به زائران اربعین حسینی باشیم و ثواب زیارت زائران هم نصیب ما و خادمان شود.

خدمات تغذیه‌ای به زائران اربعین ۲۰ روزه است

رئیس کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) با بیان اینکه خدمات‌ تغذیه‌ای در ایام اربعین از سوی موکبهای ایرانی حدود ۲۰  روز و در فاصله پنجم تا بیست و پنجم آبان ماه انجام می‌گیرد، گفت: این خدمات‌دهی به زائران اربعین حسینی چند روز قبل از اربعین و چند روز پس از اربعین حسینی انجام می‌شود؛ موکبهای در نظر گرفته شده حدود ۱۲۰  میلیون پرس غذا در این ایام تقدیم زائران می‌کنند.

صدور یک هزار و ۳۵۰ پروانه موکب‌داری برای اربعین

پلارک با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای اعزام موکب‌داران و ملزومات راه‌اندازی آنها در حال انجام است، گفت: تاکنون حدود یک هزار و ۳۵۰ پروانه و مجوز موکب‌داری برای ایام اربعین حسینی ۹۶ صادر شده که خدمات‌دهی آنها بر اساس جداول تعهدی و برنامه‌ریزی مشخص است.

وی با بیان اینکه حدود ۱۵ هزار نفر موکب‌دار، خادم و اعضای زیرمجموعه کمیته‌ها امسال از ایران برای زائران اربعین حسینی خدمت‌رسانی می‌کنند، اظهار کرد: ویزای موکب‌داران و خادمان به صورت زیارتی و رایگان در نظر گرفته شده و مدت اعتبار آن نیز سه ماهه است.

رئیس کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع)تصریح کرد: چیدمان موکبها به نوعی طراحی شده که چند روز قبل و چند روز بعد از اربعین به زائران خدمات‌رسانی می‌کنند که بعضاً این خدمات طبق برنامه‌ریزیها بر اساس تراکم جمعیت افزایش می‌یابد.

پلارک ادامه داد: در حال حاضر برنامه‌ریزی‌ها و رایزنی‌های لازم برای دریافت زمین و انتقال کالاهای موکب‌داران با طرف مقابل انجام گرفته است و  هم اکنون نیز همه مراکز استانهای ما در عراق مشغول دریافت محلهای استقرار موکبها برای ایام اربعین حسینی هستند تا تمامی خدمات به‌موقع ارائه شود.

بزرگ‌ترین موکب ما در صحن حضرت زهرا(س) خواهد بود

وی درباره بزرگترین و کوچکترین موکبهای کشورمان اظهار کرد: محل اسکان و پذیرایی موکبها و گنجایش آنها با یکدیگر متفاوت است؛ بزرگترین موکب ما ۱۰۰ هزار نفر و کوچکترین موکب ۲۰۰ نفر را در خود اسکان می‌دهند.

تشکیل عمده موکبها از سوی مردم

رئیس کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) تصریح کرد: عمده موکب‌ها و خدمات آنها از سوی مردم و هیئتهای مذهبی انجام می‌گیرد، البته برخی موکبهای وسیع هم توسط ارگانها و آن هم با کمک داوطلبانه مردم و پرسنل برای خدمات‌دهی انجام می‌گیرد.

پلارک به دو باب از موکبهای بزرگ در شهرهای نجف و کربلا اشاره کرد و گفت:‌ دو باب از موکبهای عظیم که جزو طرح توسعه ستاد بازسازی عتبات محسوب می‌شوند هر شب در ایام اربعین، پذیرای هزاران نفر از زائران خواهند بود.

وی افزود: صحن حضرت زهرا(س) در شهر نجف امسال به طور مناسبی به خدمت‌رسانی زائران اربعین می‌پردازد و حدود ۱۰۰ هزار نفر هر شبانه‌روز در آن اسکان می‌یابند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه بهر‌ه‌برداری کامل از صحن حضرت زهرا(س) انجام می‌گیرد، گفت: اسکان زائران در این محل با تمام امکانات نظیر سیستم گرمایشی، سرمایشی، تهویه، سرویسهای بهداشتی و حتی حمام خواهد بود.

پلارک یکی دیگر از موکبهای عظیم را موکب صحن عقیله بنی‌هاشم حضرت زینب(س) در کربلای معلی دانست و افزود: در محل صحن حضرت عقیله بنی‌هاشم(حضرت زینب)، موکب وسیعی برای اسکان و پذیرایی زائران تدارک دیده می‌شود.

اسکان ۲۰۰ هزار نفر در منازل مردم عراق

وی همچنین به اسکان زائران در منازل مردم خوب عراق اشاره کرد و گفت: امسال بالغ بر ۲۰۰ هزار نفر از زائران در خانه‌های مردم مهماندوست عراق در شهرهای کربلا، نجف و کاظمین ساکن می‌شوند که برای این منظور نیز افرادی برای هدایت زائران در نظر گرفته شده‌اند؛ این برنامه‌ریزی نیز به مودت و دوستی بیشتر میان دو ملت کمک خواهد کرد.

 رئیس کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) در ادامه به زائران اربعین حسینی توصیه کرد: زائران امکانات لازم اعم از وسایل سفر، داروهای ضروری و مدارک قانونی به‌ویژه ویزا و پاسپورت را همراه داشته باشند.

پلارک اظهار کرد: زائران کشورمان در ایام اربعین حسینی باید با مدارک قانونی از مرزها  تردد کنند و ضمناً به فرهنگ کشور دوست و همسایه احترام بگذارند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال