تازه ترین
خانه » اخبار » نصب خشت‌های مطلای گنبد حرم امام علی(ع) آغاز شد
نصب خشت‌های مطلای گنبد حرم امام علی(ع) آغاز شد

نصب خشت‌های مطلای گنبد حرم امام علی(ع) آغاز شد


۰۱(۴)

گروه اجتماعی: جانشین ستاد بازسازی عتبات خوزستان بیان کرد: نصب خشت‌های مطلای گنبد حرم حضرت امیرالمؤمنین(ع) در نجف اشرف آغاز شد.

امیدوار آقایی، جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان در گفت ​و گو با خبرگزاری بین ​المللی قرآن(ایکنا) از خوزستان، با اعلام خبر آغاز نصب خشت​های(ورق مس روکش آب طلاکار) گنبد حرم حضرت علی(ع) در نجف، گفت: بازسازی گنبد طلای حرم علوی اواخر مهرماه سال ۹۴ به استان خوزستان محول و مقرر شد این پروژه به مدت ۱۸ ماه به همت و مشارکت مردم استان انجام شود.

وی اظهار کرد: از زمان آغاز پروژه مراحل صاف​کاری و بازسازی خشت​های حرم آغاز شد و مقاوم سازی گنبد به پایان رسید.

آقایی ادامه داد: مساحت گنبد حرم حضرت امیرالمؤمنین(ع) ۶۵۰ متر مربع است و ۱۰ هزار خشت (ورق مس روکش آب طلاکار)طلا روی گنبد نصب شده است. از این میان، صاف کاری ۷ هزار خشت به پایان رسید و طلاکاری ۳۰۰ خشت نیز انجام شد.

جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان گفت: بدلیل فرسایش رویه طلایی خشت‌ها، پس از پاک​سازی و اکسیداسیون ۱۷ میکرون به طلای خشت​ها اضافه شد.

۰۹

وی با بیان اینکه اولین خشت گنبد حرم حضرت امیرالمؤمنین(ع) با حضور شیخ سید نزار هاشم حبل المتین تولیت حرم مطهر علوی ۲۸ اسفندماه سال ۹۴ نصب شد، افزود: این پروژه تا عید غدیر امسال به پایان می‌رسد.

آقایی خاطرنشان کرد: بخشی از طلای موردنیاز بازسازی گنبد توسط تولیت حرم و وقف شیعی عراق و بخشی دیگر توسط مردم استان خوزستان تأمین می ​شود.         

جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان از مردم استان برای مشارکت در این پروژه دعوت کرد و گفت: افراد خیّر می​توانند کمک​های نقدی خود را به ستادهای بازسازی عتبات عالیات در سراسر استان تحویل دهند.

گفتنی است، گنبد مطلای امام علی(ع) با گذشت بیش از سه قرن از ساخت آن به دست ایرانیان،به‌عنوان یکی از آثار تاریخی و فرهنگی اعتاب مقدسه، بر اثر عوامل مختلف، دچار فرسایش شده و نیازمند ترمیم و مرمت بود که پیرو توافق به عمل آمده با دیوان وقف شیعی عراق و تولیت حرم مطهر علوی، مقرر شد، گنبد مطلای حرم آن امام همام توسط ستاد بازسازی عتبات عالیات مجدداً طلاکاری و نوسازی شود.

به همین منظور با مدیریت واحد صنعتی و هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات، کارگاه‌های مرمت و بازسازی خشت‌های قدیمی و آبکاری جهت اضافه کردن طلا روی خشت‌ها و نصب مجدد آنها بر روی گنبد دی‌ماه سال ۹۴ با حضور مقامات عراقی راه اندازی و تجهیز شد.

با توجه به ارزش تاریخی خشت‌های گنبد، مقرر شد خشت‌های قدیمی پس از ترمیم و صافکاری مجددا آبکاری شده و به پوشش طلای آنها، ۱۷ میکرون افزوده شود. زمان اجرای این قرارداد به مدت ۱۸ ماه پیش بینی شده و ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان مسئولیت اجرای آن را به عهده گرفته است.

 منبع:ایکنا

محبین اهل بیت علیهم السلام و علاقه مندان به مشارکت در بازسازی این گنبد مطهر می توانند کمک های نقدی خود را به یکی از حساب های زیر واریز و یا به ستادهای تابعه در استان خوزستان مراجعه نمایند.

سیبا ۰۱۰۷۱۷۰۵۹۳۰۰۲ بانک ملی

کارت۹۸۴۵-۹۹۶۵-۹۹۱۸-۶۰۳۷ ملی

سپهر ۰۱۰۰۸۸۸۰۰۰۰۰۸ بانک صادرات

جاری ۲۱۴۳۵۴۷۱۱۱۲۲۲۱۰ بانک انصار

کارت ۰۰۹۱-۱۳۸۵-۸۱۱۰-۶۲۷۳ بانک انصار

جاری ۱۸۰۰۰۵۶ بانک سپه شعبه مرکزی اهواز

جاری ۱۰۰۰ بانک مهر اقتصاد شعبه مرکزی اهواز

۷۶۱۵-۳۰-۴۹۹۰۶۳۷-۱۰مهراقتصاد شعبه مرکزی اهواز

جاری ۱۴۰۰۵۰۲۹۸۵۶ بانک مسکن شعبه مرکزی اهواز

جام بانک ملت ۴۸۲۸۲۸۲۸۶۴ {ویژه حرم حضرت زینب(س)}

حساب جاری ۱۵۰۸۴۸۲۶ بانک رفاه کارگران شعبه۲تامین اجتماعی اهواز

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال