تازه ترین
خانه » اخبار » هفته فرهنگی نسیم ولایت در اهواز آغاز به کار کرد
هفته فرهنگی نسیم ولایت در اهواز آغاز به کار کرد
?????????????????????????????????????????????????????????

هفته فرهنگی نسیم ولایت در اهواز آغاز به کار کرد

?????????????????????????????????????????????????????????

مراسم افتتاحیه هفته فرهنگی نسیم ولایت با مشارکت عتبات مقدسه کشور عراق و ستاد بازسازی عتبات عالیات اهواز، شب گذشته(۲۹ شهریور) در کتابخانه مرکزی خوزستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از اهواز، آیت ‌الله دکتر محسن حیدری، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، در مراسم افتتاح این مراسم، با تبریک عید غدیرخم و گرامی داشت یاد و خاطره شهدا، از دست اندرکاران برپایی این برنامه تقدیر کرد و گفت: در دین اسلام اعیاد بسیاری وجود دارد و گذشته از آن هر کدام از اقوام و ملل مسلمان در فرهنگ خود اعیاد ملی دارند اما حضرت رسول(ص) عید غدیر را در میان اعیاد مشترک امت مسلمانبرتر می دانند.

وی دلیل این برتری را اینگونه بیان کرد که عید غدیر به ولایت و امامت بازمی گردد که از اصول دین است ولی سایر اعیاد به فروع دین برمی گردد، اضافه کرد: رسول خدا(ص) در روز عید غدیر از همگان برای حضرت علی(ع) بیعت گرفتند اما افراد امت پس از ۷۰ روز این بیعت را شکستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برپایی هفته فرهنگی نسیم ولایت و انتخاب اهواز به عنوان میزبان این برنامه اشاره کرد و ادامه داد: اهواز، شهری ریشه دار در پذیرش ولایت حضرت علی(ع) است و مقام معظم رهبری این شهر را به عنوان دروازه ورود تشیع به ایران دانسته اند.

امام جمعه موقت اهواز، با بیان اینکه مردم اهواز همزمان با پذیرش دین اسلام در قرن اول به تشییع درآمدند و در میان مردم اهواز باقی ماند، افزود: به واسطه اینکه مردم اهواز همگی شیعه بودند حاکمی شیعه به اهواز فرستاده و حوزه های علمیه ای در در همان قرن اول تاسیس شد، در حالی که حوزه علمیه قم پس از سال ۱۲۳ هجری شکل گرفت.

وی بزرگانی همچون حسین بن سعید اهوازی و علی بن مهزیار اهوازی را از جمله تربیت یافتگان حوزه های علمیه آن زمان دانست و تصریح کرد: امام رضا(ع) پس از ورود به ایران، علی بن مهزیار را به خودشان نزدیک می‌ کنند و بعدها سفیر امام جواد(ع)، امام هادی(ع) و امام حسن عسکری(ع) نه تنها در اهواز بلکه در شهرهای دیگری چون قم و شهرری شد.

وی با اشاره به اینکه در زمان امام جواد(ع) هیچ کس به مرتبه علی بن مهزیار از نظر علمی، تقوی و بصیرت نرسید و رساله امام هادی(ع) به مردم شیعه اهواز نشانه مبادلات فکری و ارتباط شیعه اهواز با ائمه(ع) است، عنوان کرد: تشیع جریانی قوی بود که از اهواز به سایر شهرهای ایران هدایت شد.

سید افضل شامی، قائم مقام تولیت حرم امام حسین(ع)، هم با بیان اینکه این دومین هفته فرهنگی نسیم ولایت است که در اهواز افتتاح شده، اظهار کرد: از مهم ‌ترین و بزرگترین عوامل پیوند دو کشور ایران و عراق، ارتباط، محبت و ولایت اهل بیت(ع) است.

وی اذعان داشت: دشمنان همواره در تلاش هستند که میان این دو کشور دشمنی و تفرقه ایجاد کنند اما پیوسته شکست می‌ خورند، چون نمی‌ دانند خون هایی که در راه محبت امام علی(ع) و فرزندان ایشان ریخته می‌ شود، خون‌‎های واحدی هستند.

وی هدف از برپایی هفته فرهنگی نسیم ولایت در اهواز و شهرهای مجاور آن را تعامل بیشتر مردم عراق با مردم خوزستان، تقویت روح ولایت مداری و محبت به ائمه اطهار(ع)، یادآوری روز بزرگ غدیر، تجدید عهد با ائمه اطهار(ع) برای ادامه مسیر آنها و توجه به هدف دشمن برای نابودی به امکانات مسلمانان جهت تسلط بر آنها دانست.

همچنین در مراسم عزیزالله زارعی مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات اهواز، برگزاری هفته فرهنگی نسیم ولایت را به مناسبت بزرگداشت عید غدیر و ترویج فکر و اندیشه حسینی در اهواز دانست و ابراز کرد: در حاشیه این برنامه غرفه هایی از آثار عتبات مقدسه عراق نمایش داده شده و سه پرچم از حرم های مطهر اهل بیت(ع) برافراشته می شود.

لازم به ذکر است، این مراسم به مدت چهار روز متوالی در جاده ساحلی غربی اهواز در کتابخانه مرکزی استان برگزار می شود. در این مراسم سه پرچم عتبات مقدسه حرم امام حسین(ع)، حرم حضرت ابوالفضل(ع) و حرم امامین عسکریین(ع) برافراشته شد.

 منبع:خبرگزاری شبستان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد
ارسال