تازه ترین
خانه » تاریخچه حرم ها

تاریخچه حرم ها

مرقد مطهر پیامبراعظم محمد رسول الله (صلی الله علیه وآله و سلم) :

صحابه پیامبر پیرامون این موضوع که محمد (صلی الله علیه وآله و سلم) را کجا دفن کنند ، به شور و مذاکره پرداخته اند . عده ای نظر دادند در کنار منبر، بعضی دیگر قبرستان بقیع را پیشنهاد دادند و گروهی دیگر مصلی را محل مناسب دانسته اند و … ولی در نهایت این نظرها رایی مورد توافق قرار گرفت ... ادامه مطلب »

مرقد مطهر پیامبراعظم محمد رسول الله (صلی الله علیه وآله و سلم) :

  صحابه پیامبر پیرامون این موضوع که محمد (صلی الله علیه وآله و سلم) را کجا دفن کنند ، به شور و مذاکره پرداخته اند . عده ای نظر دادند در کنار منبر، بعضی دیگر قبرستان بقیع را پیشنهاد دادند و گروهی دیگر مصلی را محل مناسب دانسته اند و … ولی در نهایت این نظرها رایی مورد توافق قرار ... ادامه مطلب »

مسجدالنبی و مرقد مطهر پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم)

پس از پایان بنای مسجد قبا، محمد رسول الله (صلی الله علیه وآله وسلم) و مهاجران مکی، در میان استقبال پرشور انصار و اهالی مدینه، عازم مدینه شدند. همه قبائل مسلمان شده یثرب و حوالی آن، ضمن خوش آمدگویی به پیامبر، از او می خواستند تا در خانه و قبیله و منازلشان نزول اجلال فرماید. و آنان را به این ... ادامه مطلب »

مروری بر تاریخچه حرم مطهر حضرت اباالفضل العباس (علیه السلام)

آستانه ابولفضل العباس ، مدفن حضرت عباس فرزند امیرالمومنین علی ابن ابیطالب (علیه السلام)  مکنی به اباالفضل و مشهور به قمر بنی هاشم و سقای کربلا . مادر وی فاطمه مشهور به ام البنین دختر حزام ابن خالد ، از قبیله بنی کلاب بود . در سال ۲۶ قمری به دنیا آمد و در روز عاشورای سال ۶۱ ق در ... ادامه مطلب »

نگاهی به حرم مطهر سیدالشهداء حسین بن علی بن ابی طالب (ع) از گذشته تاکنون

کربلا شهری در هشتاد کیلومتری نجف و صد کیلومتری بغداد است. موقعیت جغرافیایی آن ۴۳درجه و۵۰  دقیقه و ۳۹ ثانیه طول ‌شرقی و ۳۲درجه و ۴۰دقیقه و ۵۲ ثانیه عرض شمالی است و در ارتفاع ۳۵ متری از سطح دریا قراردارد. این سرزمین نام‌های مختلفی در طول تاریخ داشته‌است که همه فراموش شده و جای خود را به کربلا داده‌اند. ... ادامه مطلب »

حرم مطهر امامین عسکریین علیهما السلام در گذر تاریخ

آستانه سامراء ، این آستانه مطهر مدفن مقدس حضرت امام علی الهادی علیه السلام و مدفن حضرت امام حسن عسکری علیه السلام  است . همچنین مقبره نرجس و حکیمه ، همسر و خواهر امام حسن عسکری علیه السلام و حسین فرزند علی الهادی علیه السلام  و جعفر کذاب و ابوهاشم جعفری  در این آستانه قرار دارد . در ضلع غربی ... ادامه مطلب »

چگونگی عمارت حرم مطهر حضرت امیرالمومنین(ع)

حضرت امیر علیه السلام در مسجد اعظم کوفه به دست عبدالرحمن بن ملجم مرادی هنگام نماز صبح ۱۹ رمضان با شمشیر زخمی گشت و در شب جمعه ۲۱ رمضان سال ۴۰ قمری به شهادت رسید. بر اساس وصیت آن حضرت  قبر او مخفی نگه داشتند و بجز ائمه اطهار علیهم السلام و اخص خواص شیعیان این خاندان هیچ کس از ... ادامه مطلب »

تاریخچه آستان مطهر امامین جوادین (علیهما السلام)

 ( آستانه کاظمیه = آستانه جوادین) ، مدفن مقدس حضرت امام موسی کاظم امام هفتم و حضرت امام جواد امام نهم علیهما السلام  میباشد. عمارت اول آستانه کاظمین : اگر چه دقیقا از کیفیت بنای عمارت اول مقابر قریش و یا آستانه کاظمین امروزه اطلاعی در دست نداریم  ولی از منابع قدیمی برمی آید که پس از پایان یافتن بنای شهر ... ادامه مطلب »

آستانه مسلم بن عقیل (ع)

مدفن حضرت مسلم بن عقیل بن ابی طالب (علیه السلام) سفیر ابی عبدالله الحسین (علیه السلام) به شهر کوفه است که جهت اخذ بیعت فرستاده شده بود. اولین شهید قیام سیدالشهداء(علیه السلام) در روز چهارشنبه ۸ یا ۹ ذی الحجه۶۰ قمری به شهادت رسید. این آستانه متصل است به مسجد معروف کوفه در زاویه جنوب شرقی. اتفاق نظر کاملی است ... ادامه مطلب »

آستانه میثم تمار

مدفن ابوسالم میثم تمار فرزند یحیی کوفی ، از اصحاب خاص حضرت امیر(علیه السلام) و از نزدیکترین شیعیان به خاندان عصمت و طهارت؛ در فاصله ۱۰۰۰ متری مسجد اعظم کوفه ، در غرب مسجد کوفه و در راه کوفه به سمت نجف اشرف واقع است . میثم از اکابر دانشمندان شیعه در کوفه بود که زندگی خویش را با فروش ... ادامه مطلب »

حرم مطهر طفلان مسلم علیهماالسلام

آستانه طفلان مسلم ، مدفن ابراهیم و محمد فرزندان مسلم بن عقیل بن ابی طالب که به دست حارث در سنه ۶۱ قمری به شهادت رسیدند. این آستانه مبارکه در غرب شهر مسیب در کنار شط فرات ، در چهار فرسخی کربلا و از توابع استان کربلا ، واقع شده و توسط یک راه فرعی به جاده اصلی کربلا – ... ادامه مطلب »

حرم مطهر محمد بن هادی علیه السلام در آیینه دوران

آستانه سید محمد ، مدفن ابی جعفر محمد فرزند حضرت امام علی الهادی علیه السلام است که در حدود ۲۲۸ قمری به دنیا آمد و در یکی از مسافرت های خویش بین سامرا و بغداد حدود ۲۵۲ قمری وفات یافت. وی از برادر خود حضرت امام حسن عسکری علیه السلام بزرگتر بوده ، مقام امامت با ایشان بود که پس ... ادامه مطلب »
ارسال